Czy opłaca się inwestować w panele fotowoltaiczne? 7 rzeczy, które warto przemyśleć przed zakupem.
Panele fotowoltaiczne mogą być jedną z najlepszych inwestycji dla domu, dlatego tak jak w przypadku każdej inwestycji, przed podjęciem długoterminowego zobowiązania należy zastanowić się, jakie są “za i przeciw” czy inwestycja faktycznie się opłaca i od jakich czynników zależy jej opłacalność. Od lokalnych kosztów energii elektrycznej do wyboru renomowanego instalatora słonecznego, czeka cię długa droga i wiele kwestii, które należy rozważyć, aby podjąć decyzję czy fotowoltaika to dobry wybór dla twojego domu (i czy zaoszczędzisz na niej wystarczająco dużo pieniędzy, by uzasadnić wysokie koszty wstępne).
Z tego powodu stworzyliśmy dogłębny przewodnik, obejmujący 7 najważniejszych czynników, które należy wziąć pod uwagę przed zakupem paneli słonecznych:
1. Lokalne stawki za energię elektryczną
Po pierwsze, musisz sprawdzić, czy twój dom nadaje się do wykorzystania energii słonecznej. Jego lokalizacja i kwota, jaką płacisz za miesięczne rachunki za energię elektryczną to dwa najważniejsze czynniki, jeśli chodzi o określenie, jak efektywne będą twoje panele słoneczne i czy zobaczysz znaczące oszczędności.
2. Jak dużo światła słonecznego dociera do obszaru twojego domu?
Panele fotowoltaiczne preferują jasne warunki i potrzebują odpowiedniego nasłonecznienia do działania na pełnych obrotach. Jeśli twój dom ma dostęp do bezpośredniego światła słonecznego przez 4-5h każdego dnia, to panele bez problemu będą w stanie wygenerować wystarczającą ilość energii, aby zasilić go energią elektryczną. Co zrobić, jeśli mieszkasz na obszarze, który nie jest zbytnio nasłoneczniony? Wierzcie lub nie, ale energia słoneczna nadal może być dobrą opcją. W pochmurne dni panele słoneczne nadal pracują – tylko na niższych poziomach mocy. Aby zaspokoić te warunki, wystarczy większy system, żeby pokryć rachunki za energię elektryczną.
3. Czy mój dach nadaje się do instalacji paneli słonecznych?
Aby uzyskać najlepsze rezultaty, panele słoneczne powinny być skierowane na południe i nachylone pod kątem zależnym od szerokości geograficznej twojej lokalizacji. Nachylenie dachu powinno wynosić od 30 do 45 stopni, aby zmaksymalizować dopływ światła słonecznego. Jeśli nie masz dachu skierowanego na południe, nie jest to powód do zmartwień. W rzeczywistości, istnieje wielu właścicieli domów, którzy nie mają, a nadal widzą ogromne oszczędności na rachunkach za energię elektryczną.
Moc paneli słonecznych ma również tendencję do równoważenia się w różnych porach roku, więc jeśli na przykład kąt nachylenia dachu jest niewielki, nadal możesz produkować wystarczającą ilość energii. Płytki dach sprawdza się lepiej w miesiącach letnich, podczas gdy dach stromy generuje więcej mocy w sezonie zimowym.
4. Ile kosztuje system paneli słonecznych?
Koszty energii słonecznej spadają i oczekuje się, że ta tendencja utrzyma się w najbliższych latach. Średni koszt fotowoltaiki waha się zazwyczaj między 15 000 zł, a 25 000 zł. Cena zależy m.in. od mocy instalacji, wielkości domu, zapotrzebowania mieszkańców, rodzaju paneli oraz ewentualnego dofinansowania. Dodatkowo ponosisz również koszty montażu i pozwoleń związanych z instalacją. Nie warto próbować zaoszczędzić na produktach oraz fachowcach i wybierać najtańszej oferty. Fotowoltaika jest inwestycją na lata, więc wybierając firmę i producenta, lepiej postawić na jakość i doświadczenie zamiast na niską cenę.
5. Co mogę zrobić z nadmiarem wytwarzanej energii?
W ciągu dnia, pod nieobecność mieszkańców, wydajność fotowoltaiki jest wysoka, natomiast zużycie energii niewielkie. Nadwyżki wytwarzane przez panele fotowoltaiczne można wówczas oddać do sieci elektroenergetycznej. Twój lokalny zakład energetyczny kupuje następnie tę energię od Ciebie, a Ty za każdą oddaną, nieużytą 1 kWh możesz bezpłatnie pobrać 0,8 kWh energii. Jest to jeden z najbardziej pomocnych sposobów, aby przyspieszyć okres zwrotu inwestycji i zrównoważyć miesięczne rachunki za energię elektryczną.
6. Czy kwalifikuję się do jakichkolwiek dotacji, rabatów lub ulg związanych z energią słoneczną?
Istnieje kilka programów, które mogą pomóc obniżyć koszty początkowe paneli słonecznych, np. program Mój Prąd i Agroenergia. Oprócz tego dostępne są różne ulgi podatkowe i rabaty oferowane przez firmy fotowoltaiczne.
7. Jak długo trwa spłacanie paneli słonecznych?
Domowa instalacja fotowoltaiczna zazwyczaj potrzebuje 6-8 lat, aby w pełni się spłacić, a czas potrzebny na odzyskanie początkowych kosztów nazywany jest okresem zwrotu kosztów paneli słonecznych.