Głównym powodem montażu instalacji fotowoltaicznej jest chęć obniżenia wydatków za energię elektryczną oraz pragnienie korzystania z odnawialnych źródeł energii (OZE). Wytwarzanie energii elektrycznej z węgla jest przestarzałe, kosztowne oraz szkodliwe dla zdrowia i środowiska, gdyż tradycyjne instalacje spalania paliw stałych przyczyniają się do powstawania smogu. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań tego problemu jest obecnie montaż instalacji fotowoltaicznych.
Montaż instalacji fotowoltaicznej – dlaczego warto?
Panele fotowoltaiczne produkują prąd, wykorzystując darmową energię słoneczną, dzięki czemu użytkownik opłaca jedynie koszt zakupu i montażu instalacji, a nie koszt produkcji energii elektrycznej. Żywotność paneli słonecznych wynosi nawet 40 lat, a inwestycja zwraca się często już po 6-7 latach.
Montaż instalacji fotowoltaicznej pozwala na:
- obniżenie wysokości rachunków za energię elektryczną,
- szybki zwrot z inwestycji dzięki uldze termomodernizacyjnej,
- skorzystanie z rządowych dofinansowań,
- korzystanie z instalacji przyjaznej środowisku, która produkuje darmową energię, nie hałasuje, nie emituje CO2 i nadaje się do recyklingu,
- korzystanie z energii słonecznej produkowanej na własny użytek,
- niezależność od dostaw energii elektrycznej z sieci energetycznej,
- magazynowanie nadwyżek energii przez osoby fizyczne,
- odsprzedawanie nadwyżek energii przez firmy,
- korzystanie z darmowej energii przez kilkadziesiąt lat.
Instalacja fotowoltaiczna – dla kogo?
Montaż paneli słonecznych jest usługą skierowaną do osób prywatnych, firm i rolników. To idealne rozwiązanie dla wszystkich osób korzystających z energii elektrycznej, które pragną zaoszczędzić na rachunkach za prąd i zadbać o środowisko. Im większe zapotrzebowanie na energię, tym więcej korzyści z montażu paneli fotowoltaicznych.
- Dla domu – instalacja fotowoltaiczna produkuje prąd niezbędny do zasilania domowych sprzętów elektrycznych, podgrzewania wody i ogrzewania budynku. Właściciele i współwłaściciele jednorodzinnych budynków mieszkalnych lub lokali mieszkalnych wydzielonych w budynkach jednorodzinnych z wyodrębnioną księgą wieczystą.
- Dla biznesu – montaż paneli fotowoltaicznych na dachu firmy lub biurowca pozwala zaoszczędzić na dostawie prądu, a dzięki możliwości odsprzedawania nadwyżek wyprodukowanej energii firma może generować dodatkowy przychód. Co więcej, montaż fotowoltaiki podnosi wartość nieruchomości, a rozwiązanie przyjazne dla środowiska korzystnie wpływa na wizerunek firmy.
- Dla rolników – montaż paneli słonecznych na budynku mieszkalnym, budynku gospodarczym lub części pól pozwala na ograniczenie kosztów energii i zagospodarowanie nieużytków w taki sposób, by przynosiły zyski. Dzięki instalacji fotowoltaicznej zyskujesz niezależność energetyczną i produkujesz prąd w sposób przyjazny dla środowiska. W ciągu 15 lat od zakończenia inwestycji możesz również skorzystać z ulgi inwestycyjnej wynoszącej 25% kosztów poniesionych w ramach zakupu i montażu instalacji.
Na czym polega montaż paneli słonecznych?
Prawidłowo przeprowadzony montaż paneli fotowoltaicznych ma znaczący wpływ na wydajność całej instalacji. Dużo mówi się o tym, że panele słoneczne pozwalają zaoszczędzić na kosztach energii elektrycznej, jednak warto zauważyć, że oszczędności te wynikają przede wszystkim z prawidłowego montażu.
Aby instalacja fotowoltaiczna była maksymalnie wydajna, należy zamontować panele w niezacienionym miejscu, a następnie ustawić je w pozycji, która pozwoli na absorbowanie jak największej ilości promieni słonecznych. Optymalnym rozwiązaniem jest skierowanie paneli w kierunku południowym i pochylenie ich pod kątem 20-35° do poziomu. Skierowanie paneli w innym kierunku zmniejsza ilość produkowanej energii. Przykładowo, panele skierowane w kierunku wschodnim i nachylone pod kątem 25-40° produkują 80-90% maksymalnej energii.
Ustawianie paneli pod kątem ma również inną zaletę – pozwala utrzymać je w czystości. Zanieczyszczenie paneli zmniejsza bowiem wydajność instalacji fotowoltaicznej, dlatego kąt pochylenia powinien wynosić co najmniej 20°.
Najczęstszym miejscem montażu paneli fotowoltaicznych jest dach lub elewacja budynku. Dlaczego? Montaż paneli w takim miejscu nie wiąże się z koniecznością zagospodarowania dodatkowego miejsca na instalację. Co więcej, montując instalacje fotowoltaiczne na dużej wysokości, zwiększamy szansę na to, że panele nie znajdą się w cieniu. Panele należy również zamontować w taki sposób, by nie uległy zniszczeniu wskutek wystawienia na czynniki zewnętrzne, takie jak wiatr, śnieg czy deszcz.
Komu powierzyć montaż fotowoltaiki?
Montaż instalacji fotowoltaicznej powinna przeprowadzić doświadczona firma, która znajdzie optymalne miejsce montażu, zabezpieczy instalację przed uszkodzeniami, prawidłowo połączy przewody elektryczne oraz zainstaluje niezbędny osprzęt i zabezpieczenia AC/DC.
FG ENERGY realizuje systemy fotowoltaiczne dla klientów indywidualnych, biznesowych i gospodarstw na terenie całej Polski. Wykonujemy, sprzedajemy i montujemy instalacje fotowoltaiczne, zapewniając kompleksową obsługę – od konsultacji, aż po montaż i kontrolę działania instalacji.
Pomagamy również uzyskać dotacje na fotowoltaikę. Nieustannie aktualizujemy naszą wiedzę na temat obowiązujących programów dofinansowań, dlatego jesteśmy w stanie doradzić najlepsze rozwiązania i pomóc wnioskować o dotację. Prowadzimy i przechowujemy pełną dokumentację projektową klienta na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń.
5 kroków do komfortu i oszczędności z FG ENERGY
Oferujemy kompleksową obsługę klienta – od audytu, przez doradztwo techniczne i projektowanie, aż po montaż i odbiór instalacji. Współpraca z FG ENERGY składa się z 5 przejrzystych kroków:
- Spotkanie – podczas pierwszej konsultacji weryfikujemy potrzeby klienta i wybieramy najkorzystniejsze rozwiązanie.
- Podpisanie umowy – dopełniamy formalności i pomagamy uzyskać dofinansowanie.
- Montaż instalacji fotowoltaicznej – wysokiej jakości instalację montujemy w ok. 10 dni.
- Zgłoszenie instalacji – dokładnie sprawdzamy, czy instalacja funkcjonuje prawidłowo i zgłaszamy ją do zakładu energetycznego.
- Kontrola – kontrolujemy działanie instalacji i zapewniamy 25-letnią gwarancję na wydajność paneli słonecznych.
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat montażu paneli fotowoltaicznych? Skontaktuj się z nami lub zapisz się na darmowy audyt, podczas którego ocenimy możliwości montażowe budynku i oszacujemy zapotrzebowanie na energię elektryczną.