Instalacja fotowoltaiczna a ulga termomodernizacyjna
Osoby, które zdecydowały się na montaż instalacji fotowoltaicznej, mogą skorzystać z ulgi podatkowej znanej jako ulga termomodernizacyjna. Czym jest ulga termomodernizacyjna, komu przysługuje, jak ją odliczyć od podatku i o czym należy pamiętać, by nie utracić prawa do ulgi?
Czym jest ulga termomodernizacyjna?
Podatkowa ulga termomodernizacyjna to rządowe rozwiązanie polegające na odliczeniu od podstawy obliczenia podatku wydatków poniesionych na termomodernizację budynku jednorodzinnego. Istnieje możliwość odliczenia wydatków poniesionych od 1 stycznia 2019 roku. Aby skorzystać z ulgi, należy ukończyć przedsięwzięcie w ciągu trzech kolejnych lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek. Ulga termomodernizacyjna łączy się z dotacjami z programu „Mój Prąd” i „Czyste Powietrze”.
Komu przysługuje ulga podatkowa na panele fotowoltaiczne?
Niezależnie od liczby posiadanych nieruchomości, jeden podatnik może tylko raz skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej. Maksymalna wysokość kwoty odliczenia wynosi 53 000 zł, przy czym kwota ta odnosi się do wszystkich realizowanych przedsięwzięć w budynkach będących własnością lub współwłasnością podatnika. Ulga podatkowa przysługuje osobom rozliczającym dochód według skali podatkowej, jednolitej stawki podatkowej (19%) lub wykorzystującym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych jako sposób rozliczenia.
Z ulgi mogą skorzystać:
- właściciele i współwłaściciele domów jednorodzinnych,
- przedsiębiorcy będący właścicielami i współwłaścicielami domów jednorodzinnych wykorzystywanych do celów mieszkaniowych.
Ulga termomodernizacyjna nie przysługuje:
- najemcom domów jednorodzinnych,
- właścicielom budynków wielorodzinnych,
- osobom, które są w trakcie budowy domu jednorodzinnego.
UWAGA!
Podatnik, który korzysta z ulgi podatkowej, zobowiązuje się do realizacji przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w terminie 3 lat. Jeśli w tym czasie nie zakończy przedsięwzięcia, jest on zobowiązany do zwrotu ulgi, czyli doliczenia uprzednio odliczonych kwot do dochodu za rok podatkowy, w którym zakończył się 3-letni termin. Tym samym podatnik traci prawo do ulgi podatkowej.
Przedsięwzięcie termomodernizacyjne – co to jest?
Mianem przedsięwzięcia termomodernizacyjnego określamy:
- ulepszenie, którego rezultatem jest redukcja zapotrzebowania na energię wykorzystywaną na potrzeby ogrzewania budynków mieszkalnych oraz podgrzewania wody użytkowej,
- ulepszenie, którego rezultatem jest redukcja strat energii pierwotnej w lokalnych sieciach ciepłowniczych i zasilających je lokalnych źródłach ciepła – pod warunkiem, że budynek spełnia wymagania w zakresie oszczędności energii (prawo budowlane) lub podjęto kroki mające na celu redukcję zużycia dostarczanej energii,
- wykonanie przyłącza technicznego do scentralizowanego źródła ciepła wraz z likwidacją lokalnego źródła ciepła,
- całkowitą lub częściową zamianę źródeł energii na odnawialne źródła energii (OZE) lub wykorzystanie wysokosprawnej kogeneracji.
Co można odliczyć od podatku?
W ramach ulgi termomodernizacyjnej można odliczyć wydatki, które:
- zostały wymienione w załączniku do rozporządzenia Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia 21 grudnia 2018 r. w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych,
- są związane z przedsięwzięciem termomodernizacyjnym, które zostanie zakończone w ciągu 3 lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek,
- udokumentowano fakturą wystawioną przez podatnika podatku od towarów i usług, który nie korzysta ze zwolnienia,
- nie zostały dofinansowane ze środków wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej lub NFOŚiGW,
- nie zostały zwrócone podatnikowi w żadnej formie,
- nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów,
- nie zostały odliczone od przychodu na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym,
- nie zostały uwzględnione w związku z korzystaniem z ulg podatkowych.
Instalacja fotowoltaiczna: ulga podatkowa – jak ją odliczyć?
Ulgę termomodernizacyjną odliczamy w zeznaniu za rok podatkowy, w którym ponieśliśmy wydatki związane z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego. Należy przy tym zwrócić uwagę na datę sprzedaży.
Ulgę podatkową wykazujemy w załączniku podatkowym PIT-0, który dołączamy do deklaracji PIT-36, PIT-37, PIT36-L lub PIT-28. W załączniku PIT-0 wpisujemy kwotę poniesionych wydatków. Nie ma konieczności dołączania faktur do zeznania podatkowego, lecz należy je przechowywać aż do przedawnienia zobowiązania podatkowego (5 lat).
Kwota odliczenia, która nie znalazła pokrycia w dochodzie podatnika w danym roku podatkowym, przechodzi na kolejne lata. Należy przy tym jednak pamiętać, że kwota podlega odliczeniu nie dłużej niż przez 6 lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek.
Ulga podatkowa a programy „Mój Prąd” i „Czyste Powietrze”
Istnieje możliwość skorzystania z dotacji w ramach programu „Mój Prąd” lub „Czyste Powietrze” przy równoczesnym odliczeniu ulgi termomodernizacyjnej. Należy przy tym pamiętać, że w takiej sytuacji nie odliczamy wydatków, które zostały zwrócone podatnikowi w ramach dofinansowania, a więc kosztów, których podatnik w rzeczywistości nie poniósł.
W zeznaniu podatkowym należy pomniejszyć kwotę wydatków za dany rok podatkowy o otrzymaną dotację. Jeśli podatnik złożył już zeznanie, w którym nie uwzględnił dotacji z programu „Mój Prąd” lub „Czyste Powietrze”, należy złożyć korektę deklaracji PIT lub uwzględnić dotację w rozliczeniu podatkowym za kolejny rok.