Uziemienie instalacji fotowoltaicznej od A do Z
Czerpanie energii ze źródeł odnawialnych to ekologiczna przyszłość, która rodzi się na naszych oczach. W fotowoltaice zakochało się miliony klientów na całym świecie, o czym można przekonać się zarówno w miastach, jak i na wsi. Solary pozwalają ograniczyć ilość zużywanego prądu, co prowadzi do obniżenia rachunków za energię.
Szukając informacji na temat instalacji fotowoltaicznej, ciężko znaleźć materiały na temat uziemienia. Czy uziemienie instalacji jest niezbędne? Jeśli tak, to o czym należy pamiętać? Przybywamy z odpowiedziami na najczęściej zadawane pytania.
Co to jest uziemienie instalacji fotowoltaicznej?
Jest to ochrona instalacji fotowoltaicznej. Chociaż charakteryzuje się bezpieczną budową modułów, warto wykonać połączenia wyrównawcze, czyli tzw. instalację odgromową (uziemienie). Jest połączeniem jednej (lub kilku) części ramy przymocowanej do ziemi posiadającej zerowe napięcie lub potencjał. Celem takiego zabiegu jest wyeliminowanie ryzyka porażenia lub przepięcia prądu, gdyż w razie ewentualnych nieprawidłowości, zostanie odprowadzony w bezpieczny sposób .
Metody uziemienia instalacji PV
Uziemienie może zostać wykonane na wiele sposobów. Wyróżniamy dwie najpopularniejsze metody, które najczęściej są stosowane przez ekspertów. Zaliczamy do nich:
- Wykorzystanie punktów uziemiających na module fotowoltaicznym (np. otwory w narożnikach) i połączenie ich z punktem uziemiającym.
- Wykorzystanie klem z pinami łamiącymi anodowanie modułów.
Stosowanie klem z pinami łamiącymi anodowanie modułów jest nieco mniej pracochłonną metodą od realizacji uziemienia. Mimo to, uziemienie jest najpopularniejsze i chętnie korzystają z niego zarówno specjaliści, jak i klienci. Pamiętaj o montażu dodatkowego uziemienia instalacji fotowoltaicznej (połączonego z GSU, czyli Główną Szyną Uziemiającą) i właściwym doborze materiałów. Biorąc pod uwagę, że część instalacji odgromowej będzie mieć kontakt z wilgocią, połączenia metali są narażone na korodowanie.
Instalacja fotowoltaiczna – uziemienie to nie wszystko
Czyszczenie i dokonywanie regularnych przeglądów instalacji fotowoltaicznej to nie jedyne działania, które zapewnią użytkownikom długie lata eksploatacji i wyeliminują zagrożenia. Warto zainwestować m.in. w:
- kompatybilne ogniwa i wysokogatunkowe elementy wyposażenia, które będą ze sobą współpracować na odpowiednim poziomie,
- falownik, czyli tzw. inwerter fotowoltaiczny,
- akumulator,
- bezpiecznik,
- kontroler, czyli tzw. regulator ładowania.
Pamiętaj, że zarówno na instalacji PV, jak i samych panelach, nie warto oszczędzać. Ich cena wynika z obecności krzemu, którego wartość jest wysoka. Eksploatacja zamienników może mieć negatywny wpływ na bezpieczeństwo i efektywność pracy całego systemu. Lepiej od razu wybrać wysokiej klasy wyposażenie i korzystać z usług profesjonalistów. Gwarantujemy, że przełoży się to na zadowolenie z inwestycji.
Masz pytania, na które nie udało nam się odpowiedzieć? Nie czekaj i zdaj się na wiedzę ekspertów, dla których uziemienie instalacji fotowoltaicznej nie ma żadnych tajemnic. FG Energy pomoże Ci na każdym etapie inwestycji, montażu i obsługi fotowoltaiki.