Jaki dach pod fotowoltaikę?
Wokół idealnego dachu pod panele fotowoltaiczne narosło wiele mitów. Niestety dużo osób z góry zakłada, że ich dom nie nadaje się do tego typu inwestycji ze względu na nieodpowiedni kąt nachylenia, złe pokrycie czy też nieprawidłową orientację (np. wschód-zachód) domu względem kierunków świata. W takich sytuacjach przywołujemy zawsze ten sam argument – co nie było możliwe 10 lat temu, jest możliwe w tej chwili. Fotowoltaika jako jedna z prężniej rozwijających się branż w Europie nauczyła się radzić sobie z przeciwnościami, rozwinęła się także technologia, a postęp naukowy i coraz większa wiedza na temat procesów chemiczno-fizycznych działają na korzyść alternatywnych źródeł energii.
Czy istnieje dach idealny?
Tak, jeśli planujemy montaż instalacji fotowoltaicznej już na etapie projektowania domu. Obecnie powoli zmierzamy do sytuacji, w której nowe budynki stawia się z myślą o czerpaniu z zasobów zielonej energii, ale idealny dach pod panele fotowoltaiczne to wciąż rzadkość. Nie warto jednak szybko się zniechęcać, współczesna technologia proponuje wiele alternatywnych rozwiązań, które pozwalają ominąć pewne niedoskonałości dachu.
Na co zwrócić uwagę podczas planowania instalacji fotowoltaicznej? Nie bez znaczenia przy kładzeniu paneli fotowoltaicznych pozostają:
- orientacja dachu,
- kąt nachylenia dachu,
- powierzchnia dachu,
- wiek konstrukcji,
- zacienienie,
- pokrycie dachowe.
Orientacja dachu
Posiadasz w miarę nowy dom, ale nie jesteś pewny jego położenia względem stron świata? To żaden problem, na wielu stronach internetowych używających zdjęć satelitarnych, na przykład w opcjach najpopularniejszej wyszukiwarki internetowej na świecie, możesz spojrzeć na swój dom z odpowiedniej perspektywy.
Za najbardziej optymalną orientację dachu na naszej półkuli (czyli północnej) uważa się ułożenie południowe. Panele umieszczone na tej stronie uruchamiają się później niż na wschodniej stronie, ale dzieje się to łagodniej. Słońce świeci także na nie dłużej, a maksimum promieniowania otrzymują w połowie dnia.
Kąt nachylenia
Optymalny zakres ustawienia paneli fotowoltaicznych różni się od regionu. Na południu Polski baterie słoneczne pozycjonuje się pod kątem 20–30 stopni, a na północy 25–35 stopni. Zakłada się, że są to optymalne nachylenia, do pozyskania jak największej ilości energii słonecznej w ciągu dnia. Twój dach nie posiada wystarczających pochyłości? Nic straconego, specjalne konstrukcje montażowe pozwalają montować panele w odpowiedniej pozycji.
Pamiętajmy jednak, że w przypadku niewielkich różnic w pochyleniu, nie warto stawiać dodatkowych konstrukcji – nie jest to uzasadnione ekonomicznie i technologicznie.
Zacienienie dachu
To jeden z ważniejszych aspektów projektowania instalacji fotowoltaicznej. Permanentne zacienienie zakłóci absorpcję energii słonecznej, obniżając w ten sposób efektywność naszej konstrukcji. By osiągnąć optymalne warunki należy usunąć stale zakrywające dach elementy – na przykład pokaźne drzewa lub zdecydować się na instalację fotowoltaiczną naziemną.
Powierzchnia dachu
Przyjmuje się, że powierzchnia dachu poświęcona na instalację fotowoltaiczną nie powinna być mniejsza niż 26–27 m2. Przeciętny system solarny w naszym kraju posiada moc wynoszącą około 5kW, co w przybliżeniu oznacza położenie 16 paneli każdy o powierzchni ok 1,65 m2.
Pokrycie dachowe
Ta kwestia nie powinna nam spędzać snu z powiek, ponieważ baterie słoneczne można montować na większości rodzajów dachów. Różne powierzchnie wpływają na koszt oraz skomplikowanie montażu. Każdy przypadek należy wycenić indywidualnie, ceny różnią się względem wielu pokryć ze względu na rodzaj montażu. Inaczej mocuje się baterie słoneczne na blasze falistej, a zupełnie inną technikę stosuje się w przypadku dachówki glinianej czy betonowej. Mimo wszystko panele najłatwiej zamontować na dachu z pokryciem kompozytowym.
Wiek dachu
Niektóre, szczególnie starsze dachy należy wzmocnić przed położeniem paneli słonecznych, aby móc cieszyć się sprawną instalacją przez najbliższe 20–25 lat.