Dofinansowanie i dotacje do paneli słonecznych – aktualna lista dotacji na 2021 rok
Jednym z elementów, który niewątpliwie porusza rynek fotowoltaiki w Polsce i pomaga energii fotowoltaicznej dotrzeć do większej liczby odbiorców, są dotacje przyznawane na instalację paneli słonecznych. Dofinansowania pozwalają obniżyć koszty instalacji nawet o kilkadziesiąt procent!
Rola dofinansowań instalacji fotowoltaicznej
Instalacje fotowoltaiczne na własny użytek są ważną inwestycją dla większości gospodarstw domowych w Polsce, w których poszukuje się oszczędności na rachunkach za prąd. Mają też znaczenie dla firm, które w odnawialnych źródłach energii upatrują sposobu na poprawę wydajności energetycznej.
Dlatego też wszelkie dotacje, premie, dofinansowania i możliwość otrzymania środków na panele fotowoltaiczne są często tym, co skłania właścicieli budynków do podjęcia kroków w kierunku czystej energii. Świat dopłat do paneli słonecznych bywa skomplikowany, bo ich wysokość oraz warunki przyznawania zależą od wielu czynników, a te zmieniają się z roku na rok.
Warto poznać szczegóły aktualnych programów, z których można uzyskać środki na fotowoltaikę w 2021 roku.
Dotacja „Mój prąd 3.0”
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) przewidział kolejną edycję programu dofinansowania na fotowoltaikę dla osób fizycznych. W poprzednich latach dotacja ta cieszyła się dużym powodzeniem, a jej kolejna edycja, czyli program „Mój prąd 2021”rusza od 1 lipca 2021 roku.
W jego ramach przewidziano wydać przynajmniej 500 milionów złotych. Kwotę pozyskaną z dotacji będzie można wykorzystać na zakup i montaż mikroinstalacji o mocy od 2kW do 10 kW, dla istniejących budynków mieszkalnych. Wnioski o dofinansowanie można składać dopiero po zakończeniu całego projektu wdrożenia fotowoltaiki.
Pieniądze w ramach programu „Mój prąd” będą przyznawane jednorazowo dla jednej instalacji, przy czym można składać osobne wnioski na każdą instalację zamontowaną na odrębnym budynku. Warunkiem udziału w programie jest położenie instalacji fotowoltaicznej na budynku mieszkalnym, którego dach nie jest pokryty azbestem.
Więcej na temat tej dotacji przeczytasz w artykule „Mój prąd 3.0 – nowy nabór wniosków rusza 1 lipca 2021 r.”.
Program „Czyste Powietrze”
W 2021 roku dostępny będzie również program „Czyste Powietrze”. Jego przewidywany budżet to 103 mld złotych. Celem tego programu jest poprawa jakości powietrza oraz przyczynienie się do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych uwalnianych do atmosfery. Wszystko to ma zostać osiągnięte dzięki dotacji na wymianę źródeł ciepła oraz poprawę efektywności energetycznej w jednorodzinnych budynkach mieszkalnych.
W ramach programu „Czyste Powietrze” właściciele lub współwłaściciele jednorodzinnych budynków mieszkalnych lub wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą będą mogli składać wnioski o dofinansowanie na wymianę pieców grzewczych. Chodzi głównie o stare i nieefektywne źródła ciepła na paliwo stałe np. kotły na węgiel. Zamiast tego wspierany będzie zakup nowoczesnych, wydajnych źródeł ciepła, które spełniają normy klasy Euro 5. Dodatkowo będzie można uzyskać wsparcie na wykonanie niezbędnych prac termomodernizacyjnych budynku, które poprawią jego wydajność energetyczną.
Dofinansowanie może przybrać formę:
- dotacji,
- dotacji z przeznaczeniem na częściową spłatę kapitału kredytu bankowego.
Na podstawowym poziomie dofinansowania wypłata środków może wynosić do 30 000 zł, a dla podwyższonego do 37 000 zł. Kwota ta może zostać wypłacona po zakończeniu realizacji całej inwestycji albo transzami po zakończeniu poszczególnych jej etapów. Od momentu złożenia wniosku o dotację w ramach programu „Czyste Powietrze” beneficjent ma 30 miesięcy na wykonanie prac zgłoszonych we wniosku, ale nie później niż do 30.06.2029 roku.
Agroenergia, czyli program wsparcia dla rolników
Agroenergia 2021 to program, który wspiera rozwój odnawialnych źródeł energii np. fotowoltaiki w sektorze rolniczym. Skorzystać mogą z niego:
- Osoby fizyczne, które są właścicielami lub dzierżawią nieruchomość rolną o łącznej powierzchni użytków rolnych od 1 do 300 ha i przez co najmniej rok przed złożeniem wniosku o wsparcie prowadziły osobiście gospodarstwo rolne.
- Osoby prawne, które również spełniają powyższe warunki oraz przez co najmniej rok przed złożeniem wniosku o udzielenie dofinansowania prowadziły działalność rolniczą lub działalność gospodarczą w zakresie usług rolniczych.
Program Agroenergiaskłada się z dwóch części.
Pierwsza dotyczy naboru wniosków na dofinansowanie do mikroinstalacji, instalacji fotowoltaicznych, wiatrowych i pomp ciepła o mocy powyżej 10 kW i nie większej niż 50 kW, w tym także instalacji hybrydowych oraz towarzyszących im magazynów energii elektrycznej. Nabór wniosków do tej części będzie prowadzony przez Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i nastąpi po zawarciu umów tego oddziału z NFOŚiGW.
Wnioski do drugiej części programu będzie można składać od 20.07.2021 roku. Dofinansowanie obejmie tutaj przedsięwzięcia skupione wokół utworzenia biogazowni rolniczych wraz z towarzyszącą im instalacją wytwarzania biogazu rolniczego oraz budowy elektrowni wodnych o mocy nie większej niż 500 kW wraz z towarzyszącymi im magazynami energii.
Beneficjenci starający się o dopłaty będą mogli liczyć na bezzwrotne dotacje w kwocie nie wyższej niż 25 tys. złotych lub pożyczkę.
Program Energia Plus – dofinansowanie do fotowoltaiki dla firm
W ramach tego programu osoby, które prowadzą działalność gospodarczą mogą liczyć na dofinansowania na zakup i montaż odnawialnego źródła energii np. instalacji fotowoltaicznych. Celem tego projektu jest „zmniejszenie negatywnego oddziaływania przedsiębiorstw na środowisko, w tym poprawa jakości powietrza, poprzez wsparcie przedsięwzięć inwestycyjnych”.
W przypadku dofinansowaniadla firm w ramach Energia Plus – fotowoltaika przedsiębiorcy będą mogli liczyć na pomoc w formie:
- pożyczki, która pokryje do 85% kosztów kwalifikowanych. Ustalono, że na tę formę wsparcia zostanie przeznaczona większa część budżetu programu, czyli prawie 1,2 mld złotych.
- dotacji, która będzie mogła pokryć maksymalnie do 50% kosztów kwalifikowanych, dla realizacji, które wykorzystają technologię produkcji energii elektrycznej w obiegu (OCR). Na tę bezzwrotną formę wsparcia przeznaczono blisko 50 mln złotych.
Wnioski o udzielenie pożyczki lub dotacji można składać w wersji elektronicznej przez Generator Wniosków o Dofinansowanie („GWD”) pod warunkiem posiadania podpisu elektronicznego. Osoby, które nie spełniają tego wymogu, mogą dostarczyć komplet wypełnionych dokumentów bezpośrednio do kancelarii Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej lub przesłać je do siedziby NFOŚiGW pocztą lub kurierem.
Gwarancja Biznesmax z bezpłatną gwarancją spłaty kredytu
Prowadzisz mikro, małe lub średnie przedsiębiorstwo? Do 31 grudnia 2021 roku możesz skorzystać z wsparcia rozwoju instalacji fotowoltaicznych w ramach programu gwarancji bankowych Biznesmax, skierowanego bezpośrednio do firm. Rozwiązanie to obejmuje bezpłatną gwarancję spłaty kredytu zaciągniętego na inwestycje w innowacje ekologiczne.
Gdy pojawią się problemy finansowe w firmie i nie będziesz mógł dokończyć spłaty zobowiązania, gwarant (BGK) spłaci je za Ciebie. Uzyskanie gwarancji wiąże się z możliwością otrzymania dopłaty do oprocentowania kredytu objętego gwarancją na preferencyjnych warunkach. Jest to dotacja, która pokryje zapłacone odsetki.
Biznesmax nie przewiduje prowizji za udzielenie gwarancji, która może trwać nawet do 20 lat. Poza tym zakres gwarancji wynosi do 80% kapitału kredytu, a maksymalna kwota gwarancji wynosi 2,5 mln euro.
Gwarancja Biznesmax jest realizowana z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój (POIR), który podlega funduszom unijnym. By skorzystać z tej formy wsparcia, trzeba udać się do banku kredytującego i złożyć uzupełniony wniosek o udzielenie gwarancji spłaty kredytu wraz z załącznikiem oraz wnioskiem o kredyt na inwestycję.
Ulga inwestycyjna dla rolników
Rolnicy mogą liczyć na jeszcze jedną formę wsparcia. Chodzi o odliczenie i skorzystanie z ulgi podatkowej, z której może skorzystać rolnik, który zainwestował w rozwój odnawialnych źródeł energii np. panele fotowoltaiczne.
Ulga ta jest przyznawana dopiero po zakończeniu inwestycji. Rolnik, który zainwestował w montaż instalacji fotowoltaicznej, może odliczyć od należnego podatku rolnego od gruntów położonych na terenie gminy, w której została dokonana inwestycja 25% poniesionych kosztów. Warto podkreślić, że wszelkie prace i zakup elementów instalacji muszą być udokumentowane rachunkami i fakturami. Dopiero na tej podstawie można dokonać odliczenia. Odpisów można dokonywać przez 15 kolejnych lat, ale trzeba pamiętać, że ulga inwestycyjna nie łączy się z żadnymi innymi dotacjami i ulgami.
Dotacja dla firm z POIiŚ
W terminie od 31.03.2021 do 28.05.2021 roku można było skorzystać ze wsparcia z programu „Infrastruktura i Środowisko” dla firm, które zużywają dużo energii. Projekt miał charakter konkursowy. Szczególnie premiowano wytwórców energii fotowoltaicznej, którzy:
- posiadają największy potencjał redukcji CO2 na jednostkę dofinansowania,
- mają instalacje, które gwarantują najkorzystniejszą relację poziomu środków unijnych przeznaczonych na uzyskanie 1 MW energii lub 1 MW mocy zainstalowanej.
Wsparciem miały zostać objęte takie przedsięwzięcia jak:
- budowa nowych instalacji o mocy powyżej 2 mWe,
- przebudowa lub rozbudowa istniejących instalacji fotowoltaicznych,
- wytworzenie przyłącza do sieci elektroenergetycznej.
Realizatorem projektu, na który przewidziano budżet 80 mln złotych jest NFOŚiGW. Program zakładał, że maksymalne dofinansowanie nie może przekroczyć 85% wydatków kwalifikowanych.
Program „Stop Smog,” czyli gminne ograniczanie emisji
31 marca 2021 roku wystartowała druga edycja programu „Stop Smog”, czyli projektu gminnych programów ograniczania emisji i współfinansowania realizacji przedsięwzięć niskoemisyjnych ze środków Funduszu Termomodernizacji i Remontów. Program skierowany jest do osób, które mieszkają w najbardziej zanieczyszczonych gminach, położonych na obszarze, na którym obowiązuje tzw. uchwała antysmogowa.
„Stop Smog” umożliwia między innymi:
- montaż instalacji niskoemisyjnych źródeł ciepła,
- termomodernizację budynku mieszkalnego,
- podłączenie do sieci ciepłowniczej lub gazowej,
- zmniejszenie zapotrzebowania budynków mieszkalnych jednorodzinnych na energię dostarczaną na potrzeby ich ogrzewania i podgrzewania wody użytkowej,
- uzyskanie dofinansowania fotowoltaiki.
Program obejmuje dotacje dla:
- gmin do 100 tys. mieszkańców w wysokości do 70% współfinansowania,
- gmin powyżej 100 tys. mieszkańców w kwocie poniżej 70% współfinansowania,
W ramach tego projektu założono jednak, że średni koszt realizacji przedsięwzięcia niskoemisyjnego nie może przekroczyć kwoty 53 tysięcy złotych dla jednego obiektu – budynku wolnostojącego lub mieszkania w budynku z dwoma niezależnymi lokalami.
Ulga termomodernizacyjna, czyli odliczenia dla podatnika
Dwa lata temu wprowadzono ulgę termomodernizacyjną, która przysługuje podatnikowi również w 2021 roku. Warto o niej pamiętać, bo często przy montażu instalacji fotowoltaicznej, dokonuje się także termomodernizacji budynku mieszkalnego.
Z tej ulgi podatkowej będą mogli skorzystać wszyscy właściciele oraz współwłaściciele domów jednorodzinnych, którzy ponieśli wydatki na prace termomodernizacyjne w budynku zakończone w okresie 3 lat od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek.
Każda z tych osób może odpisać od podstawy opodatkowania kosztów inwestycji na przedsięwzięcia termomodernizacyjne, kwotę do 53tysięcy złotych. Kwota odpisu dotyczy podatnika, a nie nieruchomości, których jest właścicielem. Dlatego jeden podatnik, który ma kilka nieruchomości, nie może odpisać po 53 tysiące złotych od każdego zmodernizowanego budynku, lecz całą kwotę odlicza od jednego lub łącznie od wszystkich, w których dokonano termomodernizacji. Jeżeli natomiast budynek ma kilku właścicieli to każdy, kto jest w posiadaniu danej części, odpisuje swój przydział od podatku, jednak nie więcej niż 53 tysiące złotych.
Ulgę termomodernizacyjną można łączyć z programem „Czyste Powietrze” oraz programem „Mój prąd”.
Korzystaj z dofinansowań do paneli słonecznych
Jeśli jeszcze nie korzystałeś z dostępnych form dotacji do instalacji fotowoltaicznych i zastanawiasz się, czy warto inwestować w odnawialne źródła energii, powiemy Ci jedno – nie czekaj i korzystaj póki czas!
Nacisk ze strony Unii Europejskiej oraz polityka proekologiczna Polski z roku na rok przybierają na sile i będą coraz intensywniejsze. Niedługo korzystanie z odnawialnych źródeł energii stanie się z jednej strony normą, a z drugiej prawnym wymogiem. Czy to źle? Skądże! Czysta energia to nie tylko czyste środowisko, ale także niższe rachunki za prąd oraz w pewnym sensie niezależność od zewnętrznych dostawców energii.
Obecnie odnawialne źródła energii, w szczególności instalacja fotowoltaiczna, generują niższe opłaty np. za prąd niż korzystanie z energii konwencjonalnej. Główne technologie odnawialne obniżają koszty, dzięki czemu są już w pełni konkurencyjne na przykład w stosunku do węgla.
Ponadto w przeciwieństwie do tradycyjnych źródeł energii, których zasoby są ograniczone, energia słoneczna jest dostępna na całym świecie i przystosowuje się do naturalnych cykli (dlatego nazywamy ją odnawialną). Dlatego też inwestowanie w nią i korzystanie z dofinansowań do paneli słonecznych jest istotnym elementem zrównoważonego systemu energetycznego.