Sprawność paneli fotowoltaicznych – co oznacza i jak ją sprawdzić?
Wyobrażasz sobie życie bez dostępu do energii elektrycznej? Nawet jeden dzień przerwy w dostawie prądu jest uciążliwy. Każdy z nas jest przyzwyczajony, że ma zapewniony dostęp do podstawowych dóbr, takich jak prąd, ciepła woda, wygodny sposób ogrzewania mieszkania. Jednak ceny za energię elektryczną, gaz, jak i wodę stale rosną. To czas, by szukać rozwiązań pozwalających na oszczędności. Jedną z takich metod jest niewątpliwie inwestycja w odnawialne źródło energii, możliwe do realizacji dzięki instalacji paneli fotowoltaicznych. Na co w ich przypadku warto zwrócić uwagę? Na pewno na sprawność paneli fotowoltaicznych. Przyjrzyjmy się temu zagadnieniu.
Czym są panele fotowoltaiczne i dlaczego warto w nie zainwestować?
Zanim zastanowimy się, od czego zależy sprawność paneli fotowoltaicznych, ustalmy, czym one tak właściwie są. Najprościej mówiąc, są to urządzenia służące pozyskiwaniu energii elektrycznej z energii słonecznej. To właśnie dzięki nim może nastąpić konwersja promieniowania słonecznego w jakże przydatny prąd stały. Gdy panele fotowoltaiczne ulegną awarii, wydajność całej instalacji znacznie spadnie lub osiągnie wartość zerową. Panele to sprzęt, który wymaga pewnej inwestycji. Niemniej jednak zakup modułu fotowoltaicznego to jedyny znaczący koszt związany z regularnym użytkowaniem fotowoltaiki. W późniejszym czasie koszty są już niemal zerowe, mimo stałego wytwarzania energii. Zatem jak łatwo się domyślić, za sprawą paneli fotowoltaicznych można sporo zaoszczędzić. Co więcej, jest to sposób na ekologiczne wytwarzanie energii. Jeśli sprawność paneli fotowoltaicznych jest wysoka, można zrezygnować z innych źródeł energii.
Pamiętaj, że zawsze możesz skontaktować się z nami w celu przedstawienia oferty przez naszego specjalistę. Zaproponujemy najlepsze rozwiązania oraz przedstawimy Ci potencjalne oszczędności. oferujemy jakościowe panele PV od jednego z największych na świecie producentów. Ponadto, sprawność paneli fotowoltaicznych zapewnia profesjonalny montaż w wykonaniu naszego wykwalifikowanego zespołu.
Czym jest sprawność paneli fotowoltaicznych?
Przejdźmy do kluczowego pytania postawionego już w tytule tego tekstu. A mianowicie – co to jest sprawność paneli fotowoltaicznych? Tak naprawdę jest to wydajność paneli fotowoltaicznych, czyli wskaźnik informujący o tym, z jaką efektywnością dochodzi do przetwarzania promieni słonecznych. Tym samym można powiedzieć, że jako sprawność paneli fotowoltaicznych określamy efektywność działania modułów, czyli innymi słowy, ilość energii produkowanej przez panele.
Sprawność modułu fotowoltaicznego może wyrażać się w tym, jaka ilość wytwarzanej energii jest możliwa do uzyskania. Podsumowując zatem, sprawność paneli fotowoltaicznych, wydajność paneli fotowoltaicznych i efektywność paneli fotowoltaicznych to pojęcia tożsame, które z powodzeniem można stosować zamiennie.
Jakie czynniki mają wpływ na sprawność paneli słonecznych?
Na sprawność paneli słonecznych ma wpływ wiele czynników. Pierwszy z nich wiąże się z jakością elementów instalacji. Nie bez znaczenia jest to, czy są to panele monokrystaliczne, czy panele polikrystaliczne, a także sposób połączenia ze sobą poszczególnych ogniw. Sam sposób i miejsce montażu także jest ważne. Trudno oczekiwać, żę wydajność paneli fotowoltaicznych będzie na wysokim poziomie, gdy moduły zostaną zamontowane tyłem do źródła energii, czyli w tym przypadku słońca. Takie rzeczy czasami ustala się już na etapie audytu i należy tego bardzo mocno pilnować, aby wydajność paneli była satysfakcjonująca. Zawsze lepiej kierować instalację w stronę słońca i nie martwić się, że promienie nie będą miały jak się do niej dostać. Polecamy Ci również zwrócić szczególną uwagę na rodzaj użytej powłoki antyrefleksyjnej, a także zainteresowanie się nowymi technologiami, dzięki którym zmniejsza się zacienienie paneli. Podsumowując, tym co wpływa na sprawność paneli i pozostaje w Twoich rękach, są:
- wybór paneli,
- miejsce montażu paneli fotowoltaicznych,
- obecność lub brak powłoki antyrefleksyjnej.
Panele fotowoltaiczne a pora roku
Latem – jak wiadomo – słońce jest w stanie zapewnić panelom fotowoltaicznym wystarczająco dużo promieni. Nikomu wówczas nie przychodzi do głowy, aby zastanawiać się nad zasadnością inwestycji w panele fotowoltaiczne. Jednak zimą słońce lubi chować się za chmurami i jest to zjawisko całkowicie naturalne. Co za tym idzie – działanie fotowoltaiki może być nieco gorsze, a poziom jej wydajności nieco niższy. Warto jednak w tym miejscu podkreślić, że sprawność modułu fotowoltaicznego nie zależy od temperatury. Co ciekawe, w chłodny dzień możesz liczyć na największą efektywność. Istotne jest nasłonecznienie, czyli ilość promieni słonecznych docierających do paneli.
Gdyby zastanowić się, jak pory roku mogą wpływać na wydajność paneli fotowoltaicznych, to każda z nich wymaga szczególnej uwagi. Wiosną i latem, pomimo przewagi, jaką mają słoneczne dni, wzrasta zagrożenie zniszczenia instalacji fotowoltaicznej ze względu na częstsze burze, szczególnie burze gradowe. Z kolei w zimie na wydajność paneli fotowoltaicznych możesz mieć realny wpływ poprzez ich właściwą pielęgnację. Nie dopuszczaj do gromadzenia się warstwowo śniegu i oblodzeń. Słowem – czyść powierzchnię, aby promienie słoneczne miały jak najlepszy i niczym niezakłócony dostęp do ich płyty.
STC – warto wiedzieć, co to za wskaźnik
Jeśli mowa o wydajności paneli fotowoltaicznych, to nie sposób nie wspomnieć o wskaźniku STC. Stanowi on skrót od STC – Standard Test Conditions. Oznacza określone warunki testowe, dzięki którym można miarodajnie porównać poszczególne moduły fotowoltaiczne. Testy te najczęściej obejmują stopień nasłonecznienia, współczynnik gęstości atmosfery oraz wewnętrzną temperaturę paneli fotowoltaicznych. Ustandaryzowane warunki laboratoryjne pozwalają na przeprowadzenie rzetelnego testu, dzięki któremu poznasz pomiary konkretnych paneli fotowoltaicznych. Innymi słowy, poprzez wykonanie testu otrzymujemy informację, jaka jest sprawność paneli fotowoltaicznych.
Panele monokrystaliczne a panele polikrystaliczne – czym się różnią?
Jak już wcześniej wspomnieliśmy, na wydajność paneli fotowoltaicznych ma wpływ materiał, z którego zostały wykonane. Panele monokrystaliczne rozpoznasz po barwie – są ciemne, czarne. Nie można zarzucić im braku jakości, są nowoczesne i efektywne. Pozwalają na wytworzenie większej ilości energii bez zwiększania powierzchni całej instalacji. Charakteryzują się znaczną wydajnością na zmienne temperatury. Są trwałe i mogą poszczycić się całkiem długim okresem gwarancji. W porównaniu z innymi panelami są nieco droższe, jednak większa sprawność paneli fotowoltaicznych tego typu zapewnia szybszy zwrot z inwestycji. Te inne panele to oczywiście nieco tańsze modele panele polikrystaliczne, występujące w ciemnoniebieskim kolorze. Wymagają zagospodarowania większej powierzchni, ponieważ są mniej wydajne. Choć powoli zupełnie wypierają je panele monokrystaliczne, to i tak mogą poszczycić się całkiem dobrą wydajnością. Chcąc mieć pewność, że wybierasz lepiej, a panele będą sprawne, wybierz te w kolorze czarnym, czyli modele monokrystaliczne
Sprawność paneli fotowoltaicznych – podsumowanie
Podsumowując, na sprawność paneli fotowoltaicznych, czyli na ich możliwości przetwarzania promieniowania słonecznego w energię elektryczną może mieć wpływ wiele czynników. Na pewno istotne znaczenie mają rodzaj i rozmiar samych paneli. Panele monokrystaliczne sprawdzą się lepiej niż te nieco starsze – panele polikrystaliczne. Liczą się także warunki atmosferyczne. Im mniej gwałtownych zjawisk atmosferycznych, tym sprawność paneli fotowoltaicznych jest na wyższym poziomie.
Wydajność instalacji jest określana już na etapie jej planowania. To ważny moment. Projekt zawiera najważniejsze wytyczne, według których panele są później montowane. Samo ustawienie ich zgodnie z dostępem do jak największej ilości promieni słonecznych ma wpływ na późniejszą sprawność. To bowiem właśnie nasłonecznienie ma kluczowy wpływ na sprawność paneli fotowoltaicznych.
Przy instalacji fotowoltaicznej każdy, nawet najdrobniejszy szczegół może mieć znaczenie. Trzeba także liczyć się z tym, że zimą i w mocno pochmurne dni wydajność paneli może być minimalnie mniejsza. Na szczęście można to nadrobić w pogodny czas i wciąż cieszyć się oszczędnościami wynikającymi z użytkowania fotowoltaiki.