Przewodnik zakupu pompy ciepła: Wszystko, co należy wiedzieć o tej alternatywie dla pieca i klimatyzacji
W obliczu kryzysu klimatycznego, który jest obecnie na czele wiadomości, wiele osób stara się bardziej świadomie postępować i znaleźć sposoby, aby dołożyć swoją cegiełkę do ratowania planety. Ponieważ pompy ciepła nie spalają paliw kopalnych, stały się atrakcyjne dla właścicieli domów, którzy chcą zminimalizować swój ślad ekologiczny.
Dziś pompy ciepła mogą być doskonałym energooszczędnym rozwiązaniem dla tradycyjnych pieców i klimatyzatorów. Jeśli mieszkasz w łagodniejszym klimacie, pompa może być doskonałym sposobem, aby zaoszczędzić na kosztach ogrzewania i chłodzenia, a także żeby pomóc zminimalizować szkodliwe paliwa kopalne w środowisku.
Jak działa pompa ciepła?
Pompy ciepła to rodzaj systemu ogrzewania i chłodzenia dla domu, który wykorzystuje dostępne zasoby, takie jak woda i powietrze, do regulacji temperatury w domu. Jest jak klimatyzator, ale ma również wbudowany system ogrzewania. Jest to system zewnętrzny, który instaluje się na zewnątrz domu.
Wykorzystując energię elektryczną i czynnik chłodniczy, pompa ciepła jest w stanie zamienić zimne powietrze w gorące zimą, a latem może sprawić, że gorące powietrze stanie się zimne. Odbywa się to poprzez redystrybucję ciepła w powietrzu lub gruncie oraz ogrzewanie lub chłodzenie go za pomocą czynnika chłodniczego w zależności od potrzeb.
Standardowa pompa ciepła składa się z kilku części:
- Jednostka zewnętrzna: Jest wyposażona w wężownicę, która zasila parowanie w trybie ogrzewania i skraplanie w trybie chłodzenia.
- Jednostka wewnętrzna: Jednostka posiada zarówno wężownicę, jak i wentylator do cyrkulacji powietrza w całym domu.
- Czynnik chłodniczy: Jest to rodzaj płynu, który jest potrzebny do pochłaniania i uwalniania ciepła w razie potrzeby, aby utrzymać system prawidłowo działający i krążący.
- Sprężarka: Sprężarka działa jako czynnik podnoszący ciśnienie w celu przygotowania czynnika chłodniczego do użycia.
- Zawór rewersyjny: Zawór ten kontroluje kierunek przepływu czynnika chłodniczego w systemie, umożliwiając w ten sposób przełączanie pomiędzy trybami ogrzewania i chłodzenia.
- Zawór rozprężny: Zawór ten kontroluje ruch czynnika chłodniczego w pompie ciepła.