Domowe ładowarki do samochodów elektrycznych
Rozwój rynku samochodów elektrycznych wiąże się z tworzeniem odpowiedniej infrastruktury przeznaczonej do ładowania akumulatorów. Użytkownicy pojazdów elektrycznych nie muszą jednak docierać za każdym razem na stację. Punktów ładowania wciąż jest jednak dosyć mało i poleganie tylko na ogólnodostępnych stacjach mija się z celem. Zwłaszcza że ładowanie samochodów elektrycznych trwa kilka godzin.
Coraz popularniejsze rozwiązanie to domowe ładowarki do samochodów elektrycznych. Wysoka dostępność ładowania zwiększa elastyczność i komfort poruszania się samochodem, ale w jaki sposób podejść do tematu takiej inwestycji? Co warto wiedzieć o domowych ładowarkach do samochodów elektrycznych? Sprawdźmy!
Wprowadzenie do zagadnienia elektromobilności oraz kilka statystyk
Według branżowych raportów prawie 30% Polaków w ostatnich latach zgłasza chęć zakupu samochodu z napędem elektrycznym. Zainteresowani poszukują nawet w budownictwie mieszkaniowym wielorodzinnym lokali, przystosowanych do wykorzystania potencjału elektromobilności. Przepisy unijne, a z czasem krajowe skierowały się w stronę instalacji punktów ładowania możliwie najbliżej miejsc zamieszkania. W przyszłości z dużym prawdopodobieństwem stacje ładowania znajdą się na wielu parkingach. Ładowarki do samochodów elektrycznych wchodzą w skład dużych inwestycji deweloperskich. Występują standardowo w garażach lub na parkingach właśnie. Urządzenie może znaleźć się na ścianie obiektu budowlanego lub w pozycji wolnostojącej, znacząco ułatwiającej dostęp. Niektórzy zarządcy nieruchomości decydują się na nawiązanie współpracy z operatorem zewnętrznym, udostępniającym oraz serwisującym technologię. Jednak korzystanie z ogólnodostępnych ładowarek elektrycznych ma swoje wady, do których należą:
- wysokie koszty,
- często utrudniony dostęp,
- kolejki,
- konieczność pozostawienia samochodu na wiele godzin w wyznaczonym miejscu,
- w wielu przypadkach brak możliwości wyboru typu ładowarki.
Prywatna ładowarka do użytku domowego
Wprowadzenie ładowarki do samochodów elektrycznych nie wymaga od inwestora dopełnienia żadnych skomplikowanych formalności, jeżeli chodzi o inwestycję domową. Nie trzeba się martwić pozwoleniem na budowę, czy decyzjami Urzędu Dozoru Technicznego. W przypadku urządzeń wykorzystywanych publicznie UDT to już kontakt obowiązkowy.
Natomiast w użytku domowym wystarczy podstawowa weryfikacja, która dotyczy mocy przyłączeniowej. Dobra praktyka to przeprowadzenie konsultacji z zakładem energetycznym lub naszymi specjalistami. Zobaczymy, czy w danym budynku nie ma przeciwwskazań do instalacji ładowarki i zaproponujemy odpowiednie rozwiązania, maksymalnie komfortowe pod kątem dalszej eksploatacji. Można powiedzieć, że parametry urządzenia muszą zgadzać się z charakterystyką energetyczną nieruchomości, rezerwą mocy i realnym zapotrzebowaniem.
Ładowarka i fotowoltaika
Możecie Państwo zdecydować się również na podłączenie ładowarki do samochodów elektrycznych z panelami fotowoltaicznymi, czyli pełną instalacją OZE. To bardzo ciekawe i przede wszystkim opłacalne rozwiązanie, które pozwala też całkowicie uniezależnić się od sieci. Dobrej jakości ładowarka, na przykład oferowany przez nas model EV Wallbox Besen to szybkie i wygodne ładowanie niewielkim kosztem. Jednak jeśli połączysz ładowarkę z fotowoltaiką, koszt ładowania samochodu będzie praktycznie zerowy. Co więcej, znajdziesz sposób na zagospodarowanie nadwyżek energetycznych, które produkuje w zasadzie każda instalacja fotowoltaiczna.
Działanie samodzielne lub w pełni połączone z zasobami inteligentnego domu
Nowoczesne technologie ładowania charakteryzują się systemem inteligentnego sterowania oraz zarządzania energią. Stacja ładowania pracuje zazwyczaj samodzielnie, ale nie ma przeciwwskazań, aby powiązać urządzenie z modułami inteligentnego budownictwa. Tym sposobem zyskujesz pełną kontrolę nad elektryką i energetyką Twojego domu. Przede wszystkim inteligentny dom, w którym każde możliwe do podłączenia do instalacji urządzenie jest jego częścią, to maksymalna oszczędność finansowa.
Najważniejsze parametry techniczne ładowarki do samochodów elektrycznych
Każda ładowarka samochodów elektrycznych to nieco inne parametry. Najważniejsze parametry domowej ładowarki samochodów elektrycznych, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze, to:
- realne widełki wydajności ładowania,
- ustawienia regulacji i zabezpieczeń,
- stopień ochrony IP,
- zgodność złączy ładowarki z danym samochodem z napędem elektrycznym,
- wymiary i waga (czy ładowarka nie naruszy struktury ściany itd.)
- normy pracy w zróżnicowanych temperaturach (w garażu to mniej istotne, ale na zewnątrz warto korzystać z ładowarki wytrzymującej większe wahania),
- zakres uwierzytelnienia (jeśli ładowarka będzie dzielona pomiędzy różnych użytkowników),
- wysokość instalacji (czy nie ma żadnych utrudnień dostępu).
Łatwa kontrola kosztów pod warunkiem dopasowania odpowiedniej technologii
Dobre domowe stacje ładowania pojazdów z napędem elektrycznym posiadają wskaźniki ledowe, informujące o podstawowych parametrach pracy, solidną i estetyczną obudowę, a także przyjazną instrukcję obsługi dla użytkownika. Sam proces ładowania nie jest skomplikowany. Wymaga jedynie weryfikacji prawidłowego podłączenia. Chętnie przeprowadzimy Państwa przez cały proces. Większość producentów ładowarek oddaje do dyspozycji kilka wersji technologicznych (od standard po premium). Ciekawy dodatek to licznik energii elektrycznej. Dzięki temu właściciel pojazdu jest w stanie prognozować faktyczne zużycie i lepiej podsumować koszty transportu dla gospodarstwa domowego.
Gdzie najczęściej montuje się ładowarki do samochodów elektrycznych?
Domowe ładowarki samochodów elektrycznych to urządzenia, które sprawdzają się przede wszystkim w użytku prywatnym. Okazuje się jednak, że przeznaczone dla domu ładowarki często znajdują zastosowanie w innych miejscach. Generalnie modele, o których mowa montuje się w takich miejscach, jak:
- przydomowe garaże, wiaty, otwarta przestrzeń. Niektórzy inwestorzy zlecają wykonanie specjalnych słupków, albo innych konstrukcji, na których znajdzie się urządzenie do ładowania. Dzięki temu nie trzeba w każdym przypadku decydować się na montaż naścienny,
- parkingi, coraz częściej przy bazach noclegowych istotnych regionalnie,
- przy parkach maszynowych, gdzie wymaga się zachowania płynności transportu,
- centra handlowe, ale też mniejsze sklepy pragnące uzyskać przewagę konkurencyjną,
- stacje transportu publicznego, w tym autobusowe, kolejowe,
- wybrane punkty w przestrzeni publicznej.
Dysponujemy sprawdzonymi rozwiązaniami dla wszystkich zainteresowanych projektem elektromobilności we własnym gospodarstwie domowym i nie tylko. Podstawa naszej oferty to EV Wallbocx Besen. Zachęcamy do zapoznania się ze specyfiką tego modelu domowej ładowarki samochodów elektrycznych.
Dlaczego warto zdecydować się na domowe ładowarki do samochodów elektrycznych?
Zielona polityka unijna, a także coraz większe zainteresowanie projektami OZE oraz elektromobilnością w pewnym stopniu wymuszają podejmowanie decyzji infrastrukturalnych dotyczących ułatwienia dostępu do punktów ładowania. Własna, domowa ładowarka do samochodów elektrycznych rozwiązuje wiele problemów użytkownika pojazdu, w tym dostępność do energii na życzenie oraz komfort wyruszenia w podróż z gwarancją pełnego akumulatora. Dochodzi do tego ogromna oszczędność czasu i pieniędzy, pod warunkiem właściwej optymalizacji urządzenia.
Warto wspomnieć też o tym, że nawet szybkie ładowarki samochodów elektrycznych ładują baterie do pełna w kilka godzin. Korzystanie z ogólnodostępnej infrastruktury to konieczność długiego oczekiwania, aż samochód będzie gotowy do drogi. Natomiast domowa ładowarka samochodu elektrycznego to komfort w postaci ładowania pojazdu w czasie przebywania w domu. Proces możesz przeprowadzać raz na kilka dni, zatem nie ma tu mowy o żadnej niewygodzie.
Stacje ładowania pojazdów to nasza specjalność
Chcemy zachęcić Państwa do inwestycji w stację ładowania pojazdów oraz w wydajne panele fotowoltaiczne. To jedno z najlepszych połączeń dla inwestorów pragnących rozwijać się w kierunku wykorzystania zielonej energii i niezależności energetycznej. Dostarczamy technologie bardzo proste w obsłudze, działające na zasadzie podpięcia kabla do auta i do gniazda ładowania. Cały proces zajmuje dosłownie chwilę i nie wymaga od użytkownika specjalistycznej wiedzy technicznej.
Nasze dotychczasowe realizacje pokazują, że klienci na własnych stacjach ładowania pojazdów realnie oszczędzają i to nie tylko pieniądze, ale przede wszystkim czas. Standardowa infrastruktura dla pojazdów elektrycznych nie jest jeszcze na tyle rozbudowana w kraju, aby mówić o pełnym komforcie. Od kierowców wymaga się często nadrobienia wielu kilometrów, a własne centrum ładowania rozwiązuje ten problem i daje swobodę. Naturalnie służymy wsparciem merytorycznym, wycenami, a także przedstawieniem przykładowych realizacji. Wspieramy klientów na terenie całego kraju.