Czym jest carport fotowoltaiczny i jak działa?
Każdy właściciel samochodu osobowego myśli o ochronie swojego pojazdu m.in. przed wpływem czynników atmosferycznych oraz przegrzaniem. W tym celu wielu kierowców decyduje się na budowę wiat garażowych – specjalnych konstrukcji z zadaszeniem. A co, jeśli taka wiata mogłaby dodatkowo pobierać energię ze słońca i generować prąd? Mowa o wiatach fotowoltaicznych, czyli tzw. carportach solarnych. Wyjaśniamy, czym są, jak działają i komu najbardziej się przydadzą.
Czym jest carport fotowoltaiczny?
Wiata fotowoltaiczna jest zasadniczo omawianą wyżej konstrukcją, mającą na celu ochronienie stojącego na zewnątrz samochodu przed deszczem czy śniegiem. To zadaszenie wykonane z dowolnego materiału, pokryte panelami fotowoltaicznymi. Doskonale chroni pojazd przed promieniami słońca lub spadającymi liśćmi. Natomiast dzięki zamontowaniu paneli fotowoltaicznych wiata jest w stanie pobierać energię ze słońca i produkować energię elektryczną, która następnie może służyć do zasilania sprzętów i urządzeń elektrycznych. Istnieje możliwość podłączenia paneli z wiaty do domowej instalacji elektrycznej. Wiele osób wykorzystuje tę energię także do zasilania sprzętu garażowego czy warsztatowego. Możliwości jest naprawdę sporo.
Carport można również wykorzystać jako stację ładowania samochodów elektrycznych. W obliczu rosnącej liczby pojazdów elektrycznych poruszających się po polskich drogach jest to coraz popularniejsze wykorzystanie energii z wiaty. Tego rodzaju wiaty słoneczne są częstym rozwiązaniem na parkingach centrów handlowych, które charakteryzują się sporą powierzchnią. Umieszczenie tam carportów jest niezwykle opłacalne ze względu na dużą powierzchnię modułów. Niemniej carport to również rozwiązanie dla klientów indywidualnych. Aby dostarczyć prąd do prywatnej ładowarki samochodów elektrycznych nie potrzeba wcale wielkiej powierzchni modułów. Jednocześnie można przestać się martwić wysokimi rachunkami za prąd – ładowanie samochodu będzie całkowicie darmowe!
Konstrukcja wiaty fotowoltaicznej
Ogólnie rzecz biorąc, wiata fotowoltaiczna niewiele różni się od tradycyjnej wiaty garażowej stojącej na parkingu czy działce obok budynku mieszkalnego. Różnica polega tylko na tym, że na dachu znajdują się moduły fotowoltaiczne. Panele solarne, które funkcjonują w tym przypadku poniekąd jako pokrycie dachowe, to specjalnie wzmocnione szkłem hartowanym modele – dzięki temu panele są odporne na działanie zmiennych warunków pogodowych. Stanowią zatem nie tylko ekologiczne źródło energii, ale też ochronę dla samochodu czy dowolnych sprzętów bądź przedmiotów przechowywanych pod wiatą.
Jak zbudowany jest carpot fotowoltaiczny?
Carpot fotowoltaiczny zwykle jest zbudowany z takich elementów, jak spadziste zadaszenie, na którym montuje się panele słoneczne, oraz podpór, za pomocą których mocuje się całość do betonowej podstawy. Dzięki takim rozwiązaniom nie tylko zapewnia łatwość w parkowaniu samochodu, ale również gwarantuje ochronę przed opadami. Konstrukcja jest silna i bezpieczna dla naszego pojazdu. Taka wiata w zależności od rozmiaru może stanowić miejsce dla jednego do nawet kilkunastu i więcej samochodów. Standardowe wymiary wiaty garażowej na jeden samochód to 3 m szerokości oraz 4–5 m długości.
Carport fotowoltaiczny – zalety
Budowa carportu fotowoltaicznego niesie ze sobą sporo zalet. Poza wspomnianą już ochroną przed rozmaitymi warunkami pogodowymi są to również:
- pozyskiwanie darmowego prądu do samochodu czy też mieszkania, dzięki czemu nie trzeba martwić się o rachunki;
- więcej przestrzeni do wykorzystania – przez to, że panele fotowoltaiczne są montowane na dachu wiaty garażowej, optymalnie wykorzystuje się dostępną przestrzeń, a zwykła wiata zmienia się w źródło energii elektrycznej;
- możliwość posiadania własnej stacji ładującej – carport, jak już także wspomniano wyżej, może posłużyć jako stacja ładująca dla samochodów elektrycznych;
- ochrona samochodu – podczas panujących latem upałów carport fotowoltaiczny chroni samochód przed zbytnim przegrzaniem;
- wielofunkcyjność carportu – carport fotowoltaiczny może pełnić również inne funkcje, np. doskonale sprawdzi się jako zadaszenie tarasu lub parkingu samochodowego czy rowerowego, miejsce na narzędzia ogrodnicze oraz przydomowa altanka;
- oszczędność wody – wiata z panelami fotowoltaicznymi może także pomóc w wyłapywaniu deszczówki, którą następnie można zagospodarować do podlewania kwiatów i roślin w ogrodzie lub na działce.
Warto także mieć na uwadze, że paneli fotowoltaicznych nie montuje się na istniejącej już wiacie garażowej. Wiata fotowoltaiczna jest zatem budowana całkowicie od podstaw. Jej postawienie na działce w pobliżu domu czy budynku mieszkalnego nie wymaga jednak pozwolenia na budowę, o ile powierzchnia wiaty nie przekracza 50 m2, a na tej samej działce znajduje się już budynek mieszkalny. Trzeba to jedynie zgłosić w odpowiednim lokalnym urzędzie. Wymagane formalności urzędowe są zatem ograniczone do niezbędnego minimum, a samo stworzenie projektu wiaty fotowoltaicznej nie jest skomplikowane. W celu bardziej szczegółowego zapoznania się z kwestią pozwolenia na budowę wiaty fotowoltaicznej odsyłamy do artykułu, który poświęciliśmy temu zagadnieniu.
Carport fotowoltaiczny – kiedy warto w niego zainwestować?
Carport fotowoltaiczny to opłacalna inwestycja. Warto ją rozważyć szczególnie wtedy, kiedy nie dysponujemy odpowiednimi warunkami do zamontowania paneli słonecznych w takich miejscach jak dach domu, budynku mieszkalnego bądź grunt. Wiata fotowoltaiczna jest dobrą opcją również wtedy, gdy mamy problemy np. z kątem ustawienia dachu, zacienieniem przez inne budynki czy drzewa lub zapewnieniem odpowiedniej ilości miejsca koniecznego do montażu systemu PV. Jeśli zatem dysponujemy stosunkowo niewielką przestrzenią do zagospodarowania, postawienie wiaty fotowoltaicznej może być najlepszym rozwiązaniem – dzięki temu zyskamy nie tylko miejsce na bezpieczne schowanie samochodu, ale również źródło darmowej energii elektrycznej i tym samym sporo zaoszczędzimy.
Carport fotowoltaiczny to również dobra opcja dla posiadaczy samochodów elektrycznych. Panele będą chronić auto przed czynnikami atmosferycznymi, a panele zapewnią stały dostęp do energii elektrycznej.
Nie wiesz, jak wybrać odpowiednią wiatę, jak wiele modułów zamontować i generalnie jak zabrać się za sprawę budowy carportu fotowoltaicznego? Najlepszym rozwiązaniem dla Ciebie będzie konsultacja z fachowcami z branży OZE, którzy z pewnością przedstawią Ci optymalne rozwiązania oraz pomogą w dopasowaniu projektu do indywidualnych oczekiwań i potrzeb. Zapraszamy do kontaktu!