Jak działa stacja ładowania samochodów elektrycznych?
Wciąż rośnie liczba rejestrowanych pojazdów napędzanych energią elektryczną. Wynika to z rozwijającej się infrastruktury oraz zmiany w podejściu do ekologii, w tym dbałości o czystość powietrza i niezatruwanie środowiska szkodliwymi spalinami. Przez rosnące zainteresowanie autami elektrycznymi wzrasta również zapotrzebowanie na punkty ładowania pojazdów tego rodzaju. Czym właściwie jest stacja ładowania samochodów elektrycznych i jak działa? Co jest droższe – szybkie ładowanie samochodu na stacji czy podłączenie do ładowarki w domu? Czy warto zainwestować w domową stację ładowania auta? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w poniższym tekście.
Czym jest stacja ładowania samochodów na prąd?
Analogicznie do zwykłych stacji tankowania pojazdów na paliwo, stacja ładowania samochodów elektrycznych jest niczym innym, jak miejscem do ładowania akumulatorów auta. Jest czymś w rodzaju dystrybutora, dzięki któremu właściciele aut elektrycznych mogą załadować baterie w samochodzie. Zwykle są to specjalnie skonstruowane stanowiska, wyposażone w ładowarki zasilane prądem doprowadzanym z lokalnej sieci energetycznej. Coraz częściej spotyka się też ładowarki zasilane fotowoltaiką. Ma to miejsce zarówno w przypadku stacji komercyjnych, jak i tych przeznaczonych do użytku własnego.
Wizualnie stacje ładowania najczęściej przypominają parkometry, które stawiane są przy stanowiskach parkingowych w odpowiednich odległościach. Dzięki stacjom ładowania kierowcy aut na prąd mogą bezpośrednio podłączyć swoje pojazdy i naładować baterie, by móc dalej jeździć i korzystać z samochodu. Standardowa stacja ładowania samochodów jest zaprojektowana w taki sposób, aby obsłużyć kilka samochodów jednocześnie, biorąc pod uwagę także ładowanie innym prądem oraz używanie innego rodzaju przyłącza.
Stacja ładowania samochodów elektrycznych – działanie
Na czym właściwie polega działanie takiej stacji ładującej? Jak już wspomniano wyżej, stacja składa się ze specjalnie przygotowanych stanowisk wyposażonych w ładowarki, które zasila prąd z sieci energetycznej. Można przy niej ładować kilka samochodów, a każdy z nich może być ładowany innym rodzajem prądu – stałym lub przemiennym. Wszystko zależy od tego, w jakie rodzaje wtyczek wyposażona jest stacja ładowania. W praktyce działa to na jeden z dwóch poniższych sposobów.
- Stacja ładująca elektryki prądem stałym może ładować samochody bezpośrednio lub w systemie szybkiego ładowania Mode 4.
- W przypadku ładowania prądem przemiennym proces odbywa się w trybie Mode 3 – po nawiązaniu połączenia z ładowarką samochód określa moc ładowania w zależności od mocy przetwornicy.
Szybkie ładowanie na stacji – czy się opłaca?
Przy szybkim ładowaniu prądem stałym cała procedura ładowania akumulatorów może wynieść ok. 20–30 min, co jest idealnym rozwiązaniem na czas podróży, jednak finansowo wychodzi drożej – jedno szybkie ładowanie może nas kosztować nawet kilkadziesiąt złotych na 100 km (choć jest to zależne od modelu samochodu). W przypadku ładowania prądem zmiennym samochód elektryczny ładuje się od kilku do nawet kilkunastu godzin. Jest to jednak rozwiązanie zdecydowanie tańsze, zwłaszcza jeśli korzystamy ze stacji ładowania zainstalowanej w domu.
Gdzie znaleźć stacje ładowania samochodów elektrycznych?
Publiczne stacje ładowania samochodów elektrycznych są umiejscowione w różnych lokalizacjach. Najczęściej można je spotkać na tradycyjnych stacjach paliwowych, ale są dostępne również na parkingach przy centrach handlowych lub dużych firmach, nowych osiedlach mieszkaniowych oraz na prywatnych parkingach należących do sklepów. Punkty ładowania elektryków znajdują się także przy stacjach na autostradach. Część dystrybutorów energii elektrycznej stawia też własne ładowarki w wielu miejscach w miastach. Ponieważ jednak korzystanie z publicznych stacji ładowania samochodów elektrycznych niesie za sobą spore koszty, a czasami oznacza również długi czas ładowania, sporo osób decyduje się na rozwiązanie w postaci montażu domowej stacji ładującej.
Domowa stacja ładowania e-samochodów – wygoda i oszczędność
Porównując koszty ładowania samochodów na publicznych stacjach dostępnych w mieście lub na parkingach, warto rozważyć budowę domowej stacji ładującej. Może i samo ładowanie potrwa dłużej niż podczas szybkiego doładowania w punkcie na stacji paliwowej czy przy autostradzie, jednak w ostatecznym rozrachunku bardziej opłaci się finansowo. Zresztą zawsze można zainwestować w stację szybkiego ładowania, choć to oczywiście zdecydowanie większy wydatek.
Jak dodatkowo zaoszczędzić, korzystając z własnej stacji ładowania? Jednym z rozwiązań jest ładowanie auta w nocy, korzystając z oferowanej przez operatora sieci taryfy nocnej. Można też rozważyć bardziej ekologiczne rozwiązanie, jakim jest produkcja energii elektrycznej przez panele fotowoltaiczne. Instalacja paneli słonecznych także może być źródłem prądu dla stacji ładowania. Jest to ciekawe rozwiązanie, które pozwala na niemal darmowe użytkowanie samochodu elektrycznego. Panele fotowoltaiczne można wówczas zamontować np. na dachu domu lub wiaty garażowej. Dzięki temu nie tylko oszczędzimy na rachunkach za energię elektryczną, ale również staniemy się niezależni energetycznie oraz przyczynimy się do ochrony środowiska. Po więcej szczegółów dotyczących domowej stacji ładowania i związanych z nią rozwiązań odsyłamy do
https://fgenergy.pl/montaz-stacji-ladowania-samochodow-elektrycznych/.
Stacje ładowania są bardzo różnorodne, jeśli chodzi o budowę i parametry pracy. Niemniej z reguły działają na podobnej zasadzie i nie ma w tym wielkiej filozofii – energia elektryczna z urządzenia jest przekazywana do akumulatora. Wszystko tutaj przebiega tak samo, jak przy ładowaniu każdej innej baterii – na przykład tej w telefonie. Wykorzystuje się jednak odmienne techniki ładowania – niektóre pracują na prądzie stałym, inne na przemiennym. Odróżnia je również jakość wykonania, dlatego ważny jest wybór odpowiedniego sprzętu do własnej stacji ładowania. Trzeba też wiedzieć, gdzie się podłączyć, jeśli nie dysponuje się aktualnie własną stacją. W razie jakichkolwiek wątpliwości i pytań w tej kwestii zapraszamy do kontaktu.