Czy warto inwestować w używane panele fotowoltaiczne? Wszystko, co musisz wiedzieć!
Montaż paneli fotowoltaicznych to świetny sposób ekologicznego obniżenia rachunków eksploatacyjnych. Dzięki wykorzystaniu energii ze źródeł odnawialnych i umowom prosumenckim możemy w skali roku zaoszczędzić naprawdę pokaźną sumę pieniędzy. Pozostaje jednak kwestia inwestycji w panele fotowoltaiczne i pozostałe elementy wyposażenia. Czy tanie używane panele to dobre rozwiązanie, które zapewni Ci zadowalające oszczędności? Sprawdźmy i przekonajmy się!
Instalacja fotowoltaiczna – używane systemy z zagranicy
Wyróżniamy wiele miejsc na świecie, w których panele fotowoltaiczne mają o wiele trudniejszy żywot niż w Polsce – co nie oznacza wcale, że są one rzadziej wykorzystywane. Świetnym przykładem jest m.in. Skandynawia, gdzie instalacje fotowoltaiczne cieszą się wyjątkowo dużą popularnością. Warunki atmosferyczne w tych regionach są jednak dość skomplikowane dla systemów elektronicznych. W okresie zimowym panują tam bardzo niskie temperatury powietrza i trzeba spodziewać się ponadprzeciętnych opadów śniegu.
Konieczność częstego odśnieżania i pozbywania się warstwy lodu z zewnętrznej powłoki paneli powoduje mikrouszkodzenia. Powierzchnia staje się w takich momentach chropowata, przez co solary nie są w stanie czerpać z pełnego potencjału promieni słonecznych. Prowadzi to do obniżenia ich sprawności, efektywności i wartości rynkowej. Do tego dochodzi również kwestia zaniedbania czystości systemu fotowoltaiki. Wiele osób zapomina o tym, że panele mają styczność z warunkami atmosferycznymi, co wielokrotnie prowadzi do powstawania warstwy brudu i w efekcie zniszczeń.
Brak informacji o realnym pochodzeniu paneli
Nie muszę przecież kupować paneli ze Skandynawii. Teoretycznie to prawda, lecz w większości przypadków nie jesteśmy w stanie określić prawdziwego pochodzenia używanych paneli. Handlem używanymi instalacjami fotowoltaicznymi zajmują się zazwyczaj firmy, które odkupują je od osób prywatnych lub innych podmiotów firmowych. Otrzymasz zatem dokument zakupu i ewentualnie gwarancję rozruchową od działalności sprzedającej instalację, bez wglądu w jej przeszłość.
Stan wizualny nie zawsze odzwierciedla stan techniczny
Nie jesteś w stanie przewidzieć wszystkich potencjalnych zagrożeń lub awarii. W przypadku używanej instalacji fotowoltaicznych sprawa jest o wiele bardziej skomplikowana, niż może się wydawać. Stan wizualny paneli niekoniecznie będzie odzwierciedlać ich realny stan techniczny. Jeśli instalacja nie zostanie zabezpieczona we właściwy sposób, może dojść do poważnego uszkodzenia. Przykładem jest m.in. sytuacja, w której woda spowoduje odklejenie się folii EVA lub powierzchni szklanej. Sprzedawcy na czas zakupu maskują takie uszkodzenia lub wykonują prowizoryczną naprawę, która wychodzi dopiero po pewnym czasie – np. po miesiącu od momentu montażu.
Gwarancja na używane panele? Nie ma na co liczyć
Teoretycznie nic nie stoi na przeszkodzie, by nabyć używane panele fotowoltaiczne z gwarancją producenta. Coraz więcej firm decyduje się na stosowanie wydłużonego okresu gwarancyjnego rozszerzonego o zakres efektywności pracy instalacji. Doskonałym przykładem są m.in. takie marki jak LG, REC Alpha lub SunPower. Zapewniają one 25-letnią gwarancję techniczną i 25-letnią gwarancję wydajności z deklaracją, że systemy po tym czasie będą oferować wydajność pracy na poziomie powyżej 90%. Oczywiście dotyczy to najpopularniejszy opcji, czyli np.:
- LG375Q1C-V5 (deklaracja wydajności po 25 latach eksploatacji: 90,8%);
- SunPower SPR-MAX3-400 (deklaracja wydajności po 25 latach eksploatacji: 92%);
- SunPower Seria X22 (deklaracja wydajności po 25 latach eksploatacji: 92%);
- REC Alpha REC360AA (deklaracja wydajności po 25 latach eksploatacji: 92%).
Lista nie jest szczególnie długa i dopiero na przestrzeni lat możemy spodziewać się jej rozbudowy. Skupiamy się jednak na panelach używanych, czyli tych, które były produkowane i wykorzystywane na przestrzeni kilku ostatnich lat. Podchodząc zatem realnie do tematu, rzadko pojawia się okazja zakupu paneli z rynku wtórnego, które wciąż chronione są gwarancją producentów.
Co to znaczy dla potencjalnych kupujących?
Przede wszystkim należy spodziewać się podwyższonego ryzyka awaryjności. Jeśli z kolei dojdzie do uszkodzenia podzespołów (niezależnie, czy stanie się do z winy użytkownika, rażącego niedbalstwa, czy po prostu części ulegną wyeksploatowaniu), koszt naprawy ponosi konsument. Warto uświadomić sobie, że wymiana elementów konstrukcji na nowe nie będzie tania – zwłaszcza gdy postanowisz postawić na oryginalne komponenty i usługi profesjonalistów.
Jak widać, zakup używanych paneli to nie najlepsze rozwiązanie. Jest to wyjątkowo ryzykowne, gdyż na pierwszy rzut oka nie jesteśmy w stanie ocenić ich sprawności ze względu na mikrouszkodzenia. Używane panele w 99 procentach przypadków sprzedawane są po rozmontowaniu układu. Nie ma więc możliwości weryfikacji ich pod kątem wydajności czy nawet rzeczywistego stanu technicznego.
Wady i zalety używanych paneli fotowoltaicznych
Warto podsumować wszystkie ww. informacje i ostateczne porównać ilość wad i zalet używanych paneli fotowoltaicznych. Dzięki temu ocena opłacalności powinna być prostsza dla wszystkich niedoświadczonych inwestorów.
Wady | Zalety |
1. Wyeksploatowanie powodujące mniejszy uzysk mocy; 2. Delaminacja (zalegająca woda na powierzchni paneli może przedostawać się pod ich ramę, co prowadzi do odklejania się powierzchni szklanej lub folii EVA. Sprzedawcy maskują uszkodzenie, a nabywcy rzadko je zauważają); 3. Mikrouszkodzenia powierzchni; 4. Hotspoty (przebarwienia folii użytej w konstrukcji paneli. Powstają one przez długie naświetlanie konkretnych punktów urządzenia); 5. Zanieczyszczenia pod powierzchnią paneli; 6. Niepewność nabywcy, dotycząca stopnia ich zużycia; 7. Brak gwarancji producenta; |
1. Atrakcyjna cena – dzięki niższej cenie używanych paneli, klienci mogą pozwolić sobie na zakup mocniejszej i nowocześniejszej technologii lub zainwestować w większą ilość solarów. |
7 – 1 na rzecz wad to nie najlepszy wynik. Niemniej jednak wprawne oko specjalisty od fotowoltaiki i wiedza dotycząca tego, co należy sprawdzić, są w stanie pozwolić ocenić jakość i stan używanych urządzeń. Jeśli nie należysz do tego grona lub nie znasz zaufanego eksperta, ryzyko zakupu tzw. bubla jest zbyt wysokie.
Zainwestuj w nowe panele fotowoltaiczne i wykorzystaj dofinansowania – pomoc ekspertów jest na wyciągnięcie ręki
Obecnie interesanci mają dostęp do wiedzy na temat aktualnie prowadzonych programów dofinansowań. Wsparcie oferują również przedsiębiorcy, którzy zajmują się fotowoltaiką. Kontaktując się z FG ENERGY, otrzymasz pomoc na każdym etapie realizacji – od momentu wyrażenia chęci montażu paneli, po finalizację transakcji i obsługę. Nie musisz zatem przejmować się brakiem doświadczenia w kwestiach dokumentacji, wniosków i umów. Specjaliści ds. obsługi klienta pokierują Cię krok po kroku. Nie ryzykuj, gdy na wyciągnięcie ręki posiadasz tak wiele możliwości inwestycji w nową, sprawną i wysokogatunkową instalację fotowoltaiczną.