Dobieramy wymiary paneli fotowoltaicznych
Czym powinniśmy się kierować, wybierając panele fotowoltaiczne na dach naszego domu? Decyduje kilka czynników, o których przeczytacie w naszym mini poradniku. Wybierz wymiary paneli fotowoltaicznych razem z nami!
Na rynku dostępna jest cała gama różnych modeli paneli fotowoltaicznych. Chociaż zasada ich działania jest taka sama – to przetwarzanie energii promieniowania słonecznego na energię elektryczną i wszystkie wyglądają podobnie, poszczególne proponowane przez producentów modele różnią się między sobą parametrami technicznymi. Czym powinniśmy się kierować, wybierając panele fotowoltaiczne?
Panele fotowoltaiczne: wymiary, waga i moc
Standardowy panel fotowoltaiczny ma około 100 cm szerokości przy długości około 165–170 cm. Grubość „solara” to około 40 mm. Moc to parametr bardziej zróżnicowany, najczęściej spotykamy jednak moc ok. 280 W. Panel fotowoltaiczny składa się zazwyczaj z 60 lub 72 ogniw fotowoltaicznych. Waga przeciętnego urządzenia tego typu wynosi około 19 kilogramów. Warto pamiętać, że im większa moc paneli, tym mniej będziemy ich potrzebowali. Zmniejszy się wówczas obciążenie dachu oraz powierzchnia, którą zajmie nasza instalacja fotowoltaiczna.
Jaką instalację fotowoltaiczną wybrać?
Przystępując do wyboru instalacji fotowoltaicznej w pierwszym rzędzie powinniśmy oszacować przeciętne roczne zużycie energii w naszym domu. Szacuje się, że dla rodziny z dwójką dzieci standardowe roczne zużycie energii wynosi od 1900 do 2100 kWh. W przypadku większej rodziny zużycie to trzeba odpowiednio zwiększyć, gdy gospodarstwo domowe zamieszkuje mniej osób – zużycie będzie proporcjonalnie mniejsze. Warto także odpowiedzieć sobie na pytanie czy instalacja fotowoltaiczna będzie pokrywała całość naszego zapotrzebowania na energię, czy tylko jej część. Większej mocy wymaga instalacja fotowoltaiczna wykorzystywana do celów przemysłowych. Planując założenie i rozwój przedsiębiorstwa korzystającego z własnych źródeł energii, warto jest zawczasu wziąć pod uwagę jego ewentualny planowany rozwój i zainstalować panele odpowiedniej mocy, które zaspokoją zapotrzebowanie na energię również i w przyszłości.
Panele na dachu lub wolnostojące
Jednym z kluczowych czynników, decydujących o tym, na jaką instalację fotowoltaiczną będziemy mogli sobie pozwolić są wymiary i nachylenie naszego dachu. Im mniejsza jest jego powierzchnia, tym większą moc muszą mieć nasze panele. Niebagatelne znaczenie ma też kąt nachylenia dachu. Im dach bardziej stromy, tym mniej promieni słonecznych będzie miało szansę dotrzeć do powierzchni naszych paneli fotowoltaicznych. Kolejnym czynnikiem ograniczającym nasze możliwości jest obecność na dachu okien dachowych, należy zwrócić też uwagę na to, by moduły fotowoltaiczne zamontowane zostały w odpowiedniej odległości od siebie. Kolejna ważna kwestia to stopień zacienienia dachu. Jeśli w pobliżu domu rosną drzewa lub stoją budynki, mogące zacieniać nasz dach o konkretnej porze dnia, powinniśmy koniecznie wziąć pod uwagę fakt, że będą one ograniczać wydajność naszej instalacji fotowoltaicznej. Co ciekawe, coraz częściej spotykanym rozwiązaniem są panele naziemne, wolnostojące. W ich przypadku wiek i stan konstrukcji zamieszkiwanego przez nas domu nie będą nas ograniczać.
Czy waga instalacji fotowoltaicznej ma znaczenie?
Projektując instalację fotowoltaiczną należy także wziąć pod uwagę jej całkowity ciężar. Ma on istotne znaczenie szczególnie wtedy, gdy moduły fotowoltaiczne montujemy na dachach starych budynków o słabszej konstrukcji. Niezależnie jednak od wieku naszej posesji, waga całości instalacji musi być adekwatna do wytrzymałości konstrukcji budowlanej, w przeciwnym razie narażamy się na zagrożenie spowodowane przeciążeniem i uszkodzeniem budynku. Szykując się do kupna i montażu instalacji fotowoltaicznej w naszym domu zawsze warto sięgnąć po radę specjalisty. Zakup paneli fotowoltaicznych to decyzja na co najmniej dwa lub trzy dziesięciolecia, ponieważ tak długą żywotnością cieszą się dostępne obecnie na rynku panele fotowoltaiczne.
Standardowe parametry paneli fotowoltaicznych:
szerokość | około 100 cm |
długość | około 165-170 cm |
grubość | 40 mm |
liczba ogniw | 60 lub 72 |
waga | około 19 kg |
moc | 280 W |