OFERTA DLA BIZNESU
Farmy fotowoltaiczne – co to?
Przemierzając polską krainę, możemy natrafić na zlokalizowane na polach lub sporych rozmiarów działkach farmy fotowoltaiczne. Liczne moduły zajmują naprawdę dużą powierzchnię i pozwalają pozyskać równie dużo energii płynącej z promieni słonecznych.
Taka elektrownia słoneczna może stanowić alternatywne źródło zasilania instalacji centralnego ogrzewania lub wielu urządzeń gospodarstw domowych zlokalizowanych w mniejszych miejscowościach. Pozytywne aspekty tych ekologicznych działań będą miały swoje odzwierciedlenie w kondycji środowiska oraz… naszego portfela!
Przemysłowe elektrownie słoneczne pozwalają redukować emisję dwutlenku węgla oraz zaoszczędzić na rachunkach. Dodatkowo ta kopalnia naturalnej energii zwraca się już po kilku latach, co znacząco wpływa na podejmowaną decyzję inwestycyjną. To czysty zysk w eko stylu!
Fotowoltaiczne przemysłowe elektrownie – jak działają?
Zasada pozyskiwania energii elektrycznej ze słońca jest dość prosta. Dzięki zespołowi urządzeń dochodzi do przekształcenia promieni słonecznych w energię cieplną lub elektryczną. Instalacja fotowoltaiczna składa się z kilku elementów:
- Modułu słonecznego.
- Inwertera – przekształca on ładunki pobrane z baterii na energię elektryczną. W związku z jego dość głośnym działaniem sugeruje się, by farma fotowoltaiczna znajdowała się w odległości minimum 100 metrów od zabudowy mieszkalnej. Dzięki temu nie narazimy się sąsiadom.
- Przewodów łączących poszczególne elementy i akcesoriów do montażu.
Ilość uzyskanej energii uzależniona jest od powierzchni baterii fotowoltaicznych – duża inwestycja pozwala na wytworzenie znacznie większej ilości mocy, którą można odsprzedać. Właściciel elektrowni słonecznej wyprodukowaną energię przekazuje do sieci energetycznej, a później jest ona kierowana bezpośrednio do odbiorców.
Gdzie warto stawiać farmy fotowoltaiczne?
Na samym początku należy sprawdzić, czy nieruchomość, na której chcemy postawić elektrownię słoneczną, objęta jest miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego uchwalonym przez radę gminy. Nasza inwestycja musi być z nim zgodna.
Sama ziemia także musi spełnić odpowiednie wymogi – od tego zależy, jak szybko zwróci nam się montaż instalacji oraz ile na niej zarobimy. W przypadku takiej budowy, należy wziąć pod uwagę:
- Ekspozycję terenu – najlepszym rozwiązaniem jest umieszczenie farmy w stronę południa na możliwie najbardziej płaskim terenie.
- Ilość zacienienia – im mniejsze zacienienie, tym więcej promieni słonecznych będzie padać na panele fotowoltaiczne.
- Rodzaj podłoża – najlepszy będzie ten o klasie gruntu na poziomie IV lub gorszym. Warto rozważyć postawienie inwestycji na tzw. nieużytku rolnym.
- Bliskość do innych inwestycji i nieruchomości – to ułatwia uzyskanie warunków przyłączenia i późniejsze zawarcie umowy przyłączeniowej.
- Możliwość uzyskania wymaganych zgód administracyjnych – konieczność starania się o stosowne pozwolenia uzależniona jest między innymi od wielkości danej instalacji (jej mocy nominalnej), od powierzchni zajmowanej przez inwestycję oraz jej lokalizacji. Na przykład farmy fotowoltaiczne o powierzchni zabudowy pomiędzy 0,5 a 1 ha uznawane są za znacząco oddziałujące na środowisko, dlatego chcąc umiejscowić je w parkach narodowych, rezerwatach przyrody, parkach krajobrazowych, obszarach chronionego krajobrazu, obszarze Natura 2000, użytkach ekologicznych lub zespołach przyrodniczo krajobrazowych musimy postarać się o uzyskanie decyzji środowiskowej. Instalacje położone na pozostałych obszarach o powierzchni zabudowy do 1 ha nie wymagają od nas taki zabiegów.
Dobra rada zawsze w cenie!
Farmy fotowoltaiczne to świetny pomysł na eko inwestycję, która szybko się zwraca. By tak było, należy jednak stawiać je z głową.
Przedstawiciele firmy FG ENERGY doradzają w kwestii wyboru odpowiedniej lokalizacji pod fotowoltaiczne przemysłowe elektrownie, tworzą projekt koncepcyjny elektrowni słonecznej, przeprowadzają analizę ekonomiczną, a ostatecznie projektują i budują instalację skrojoną na miarę oczekiwań inwestora. Zainteresowany? Zapraszamy do kontaktu.