SPRAWDŹ JAK TO DZIAŁA
ELEKTROWNIA FOTOWOLTAICZNA
Farmy fotowoltaiczne
To instalacje o mocy od kilkudziesięciu kilowatów do kilku megawatów. Jest to instalacja naziemna, budowana w celu produkcji i dystrybucji energii elektrycznej do sieci elektroenergetycznej. Farma może powstać na terenie o powierzchni ok. 2 ha lub większej, najlepiej płaskiej, zorientowanej na południe. Grunt, na którym powstanie instalacja powinien być w odległości do 200 m od linii elektroenergetycznej oraz nie może być w pobliżu budynków i drzew, które mogą ograniczyć dostęp do promieni słonecznych.
NASZE ZALETY
Co zyskujesz
Inwestycja
Bezpieczeństwo
Kompleksowa obsługa
Jakość
Ekologia i prestiż
Zacznij zarabiać na fotowoltaice! Spotkaj się z doradcą energetycznym i dowiedz się jak zacząć inwestycje w farmy fotowoltaiczne.
Tworzenie farmy fotowoltaicznej krok po kroku
Farma fotowoltaiczna to inwestycja zapewniająca wysoką stopę zwrotu. Niemniej jednak należy poświęcić trochę czasu i wysiłku, aby ją stworzyć. Ostatecznie, postępując według przedstawionych niżej wskazówek, uda Ci się przebrnąć przez proces tworzenia farmy bez większych trudności. We wszystkich kwestiach formalnych i nie tylko, służymy wsparciem na każdym etapie realizacji projektu.
Wybierz odpowiednie miejsce
By stworzyć farmę fotowoltaiczną, musisz znaleźć dla niej odpowiednie miejsce. Wyżej wspominaliśmy o co najmniej 2 ha ziemi. Jest to przestrzeń niezbędna na budowę farmy produkującej około 1 MW energii. Możesz zdecydować się także na mniejszą farmę, ale pamiętaj, że czas zwrotu inwestycji będzie wtedy dłuższy. Zakłada się, że 1 MW to minimum, aby inwestycja miała sens.
Obszar, na którym mają pojawić się moduły, powinien znajdować się z dala od drzew i innych obiektów mogących rzucać cień na panele. Zacienienie zakłóca produkcję energii elektrycznej. Jednocześnie zaleca się budowę farm fotowoltaicznych w pewnej odległości od dużych miast, w których występuje duże stężenie smogu. Zarówno smog miejski, jak i inne pyły, ograniczają efektywność pracy paneli. Na skuteczność produkcji energii i opłacalność inwestycji na danym terenie mają wpływ także inne czynniki. Przed przejściem do realizacji kolejnych etapów projektu warto im się przyjrzeć, aby poznać szacunkowy czas zwrotu inwestycji i odpowiedzieć sobie na pytanie, czy warto postawić farmę na danym terenie. Wspieramy naszych Klientów w tym zakresie, wykonując pełny audyt dostarczający odpowiedzi na wszystkie istotne pytania.
Przygotowanie projektu koncepcyjnego
Drugi etap realizacji budowy farmy fotowoltaicznej to przygotowanie projektu koncepcyjnego. Należy to zrobić przed rozpoczęciem ubiegania się o jakiekolwiek zgody urzędowe. Projekt jest niezbędny do uzyskania zgody na przyłączenie farmy do sieci energetycznej. Co powinien zawierać projekt koncepcyjny? Najważniejsze kwestie to:
- parametry wszystkich urządzeń tworzących farmę, takich jak panele czy inwertery,
- kosztorys,
- graficzne przedstawienie farmy,
- szczegółowy opis całej inwestycji.
Zgoda na podłączenie farmy do sieci jest wydawana na podstawie projektu koncepcyjnego i określonych w nim parametrów farmy. Parametry te nie mogą ulec zmianom w późniejszym czasie! Warto o tym pamiętać i potraktować kwestię przygotowania projektu koncepcyjnego poważnie. Należy przemyśleć wszystkie jego elementy pod kątem maksymalizacji opłacalności pracy farmy. Udzielamy w tym zakresie pełnego wsparcia, przygotowując dla naszych Klientów kompletny projekt koncepcyjny.
Złożenie projektu koncepcyjnego z zapytaniem o warunki przyłączenia farmy fotowoltaicznej
Kiedy projekt koncepcyjny jest gotowy, należy go złożyć w odpowiednim zakładzie energetycznym. Wraz z projektem koncepcyjnym, trzeba złożyć dokument potwierdzający prawa do gruntu oraz dokumentację określającą warunki zabudowy. Ostatni dokument to mapa poglądowa. Następnie w ciągu maksymalnie pięciu miesięcy zakład energetyczny ma obowiązek określić warunki przyłączenia farmy do sieci.
Wniosek o uzyskanie promesy na koncesję
Formalnie koncesję na produkcję energii można uzyskać dopiero, gdy farma fotowoltaiczna już powstanie. Jednak, by zabezpieczyć inwestycję należy ubiegać się o wydanie promesy, czyli innymi słowy obietnicy późniejszego wydania koncesji. By uzyskać promesę, należy:
- złożyć wniosek do Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki,
- dołączyć 21 załączników (podpowiemy, które dokumenty są niezbędne na tym etapie),
- uiścić opłatę.
Budowa farmy fotowoltaicznej
Po uzyskaniu promesy można przejść do etapu budowy farmy fotowoltaicznej. Wbrew pozorom, jest to jeden z krótszych etapów. Jako profesjonalna, doświadczona firma, tego typu projekty realizujemy nawet w kilka dni. Kładziemy fundamenty, następnie montujemy po kolei wszystkie urządzenia. Później pozostaje już tylko podłączenie instalacji do sieci. Im większa farma fotowoltaiczna, tym dłużej trwa realizacja tego etapu. Bardzo ważne jest dopilnowanie, aby budowa została zrealizowana zgodnie z projektem koncesyjnym. Ważne są najmniejsze szczegóły. Niezgodność budowli z pierwotnym projektem może spowodować odmowę udzielenia koncesji na produkcję energii elektrycznej.
Uzyskanie koncesji na produkcję energii elektrycznej
Produkcja energii elektrycznej w Polsce wymaga uzyskania koncesji. Tym samym po zakończeniu budowy farmy fotowoltaicznej należy zwrócić się do Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki o udzielenie takiej koncesji. Ze względu na otrzymaną wcześniej promesę, jest to jedynie formalność. Udzielamy naszym Klientom wsparcia dopełnieniu formalności, jak również na wszystkich etapach technicznych. Sprawimy, że inwestycja w farmę fotowoltaiczną nie będzie dla Ciebie problemem.