Fotowoltaika dla firm – energia, która się opłaca
Instalacja fotowoltaiczna jest jednym z naturalnych źródeł, które wykorzystuje się do pozyskiwania energii elektrycznej. Można ją dostarczać nie tylko do gospodarstw domowych, ale także do miejsca prowadzenia działalności gospodarczej. Czy fotowoltaika dla firmy to opłacalna inwestycja?
Odkryj idealne rozwiązanie energetyczne dla Twojej firmy
Energia słoneczna dla firm zapewnia redukcję kosztów i ochronę przepływów pieniężnych Twojej firmy przez ponad 25 lat z szybkim zwrotem inwestycji. To także dołożenie cegiełki do zrównoważonego marketingu i korzystania z czystej i niedrogiej energii.
To kilka powodów, dla których warto zastanowić się nad montażem instalacji fotowoltaicznej dla firmy. Niezależnie od wielkości i zużycia prądu przez przedsiębiorstwo, panele słoneczne są w stanie zaspokoić całe zapotrzebowanie na energię i obniżyć rachunki za prąd nawet o kilkadziesiąt procent.
Nic dziwnego więc, że w Polsce i na całym świecie z roku na rok rośnie liczba inwestorów, którzy decydują się na generowanie własnej energii w firmach.
Przygotowanie do zamontowania fotowoltaiki w firmie
By generować energię słoneczną w firmach i przedsiębiorstwach konieczne jest zainstalowanie systemu fotowoltaicznego podłączonego do sieci elektroenergetycznej. Dzięki zestawowi specjalistycznych urządzeń technologia ta potrafi wychwytywać światło słoneczne i przekształcać je w energię elektryczną. Systemy podłączone są do sieci i pracują równolegle z energią dystrybutora.
Ogólnie, chociaż w przypadku niektórych firm mogą być wymagane inne specyfikacje dostosowane do branży, istnieją pewne elementy niezbędne do montażu instalacji fotowoltaicznej. Oczywiście konieczne są panele fotowoltaiczne zaprojektowane do użytku przemysłowego. Są one nastawione na duże zużycie prądu w wielu branżach. Z drugiej strony niezbędny jest również falownik (inwerter solarny), który odpowiada za przetwarzanie energii pobranej ze słońca w energię elektryczną, która nadaje się do wykorzystania.
Podczas projektowania instalacji fotowoltaicznej dąży się do tego, aby pokrywała bieżące zapotrzebowanie firmy.
Odpowiedni montaż paneli fotowoltaicznych
Istotnym czynnikiem prawidłowego działania fotowoltaiki w firmie jest odpowiedni montaż paneli fotowoltaicznych. Miejsce, na którym ma znajdować się instalacja fotowoltaiczna, nie może być zacienione i musi zostać ona umieszczona najlepiej na stabilnym dachu lub gruncie. Pod uwagę należy wziąć również otoczenie, sąsiadujące obiekty oraz kierunek padania promieni słonecznych.
Ponadto odpowiedni montaż musi uwzględniać także inne czynniki. Fotowoltaika swoją maksymalną moc osiąga wówczas, gdy jej elementy są skierowane na południe pod kątem 30-35 stopni. Jeżeli takie ustawienie nie jest możliwe, trzeba posiłkować się innymi kierunkami np. wschodnim lub południowo-zachodnim oraz zmniejszeniem nachylenia paneli względem płaszczyzny. Jeszcze inną opcją, która pozwala na efektywne wykorzystanie słońca, są moduły fotowoltaiczne dwustronne, które stawia się pionowo lub elementy z trackerami.
Produkcja energii słonecznej w przedsiębiorstwie
Poniżej opisaliśmy jak krok po kroku działa fotowoltaika dla firm.
- Działanie zaczyna się od paneli słonecznych, które najczęściej instaluje się na dachu, by swobodnie wychwytywały światło słoneczne i umożliwiały jego konwersję na energię elektryczną.
- Energia jest przesyłana do falownika fotowoltaicznego, czyli głównego urządzenia w systemie, odpowiedzialnego za dostosowanie tej energii do charakterystyki całej sieci elektrycznej przedsiębiorstwa.
- Energia przetworzona przez falownik jest przetwarzana w czasie rzeczywistym i błyskawicznie dystrybuowana tak, by zasilać dowolny sprzęt elektryczny podłączony np. do gniazdka.
- Cała wyprodukowana nadwyżka (niezużyte zasoby) może trafić do sieci energetycznej dystrybutora.
Innymi słowy, fotowoltaika działa jak bateria, w której zgodnie z zapisem Ustawy o OZE aż 70% lub 80% prądu wyprodukowanego przez panele słoneczne wraca do firmy za darmo.
Kwestie formalne, czyli koncesja i pozwolenie na montaż instalacji fotowoltaicznej
Na mocy Ustawy o OZE inwestycja w fotowoltaikę jest możliwa dla przedsiębiorców, a obowiązek uzyskania stosownych pozwoleń i koncesji zależy od mocy, która będzie potrzebna do wytworzenia odpowiedniej ilości prądu.
Z obowiązku dopełnienia większości formalności prawnych zwolnieni są ci przedsiębiorcy, którzy zamierzają wykorzystać mikro (moc instalacji poniżej 50 kWp) lub małe (moc instalacji między 50 kWp a 500 kWp) elektrownie słoneczne. Wówczas nie trzeba koncesji, ale należy zadbać o wpis do rejestru wytwórców energii fotowoltaicznej. Inwestycja w fotowoltaikę o mocy poniżej 50 kWp nie wymaga również uzyskania pozwolenia na budowę pod warunkiem, że:
- montaż paneli fotowoltaicznych nie będzie związany z rozbudową lub przebudową budynku,
- obiekt, na którym ma zostać zamontowana instalacja, nie jest wpisany do rejestru zabytków,
- całe przedsięwzięcie nie wymaga ustalenia stopnia oddziaływania na środowisko naturalne.
Koncesja konieczna jest dla firmy, która zamierza zainwestować w instalację o mocy powyżej 500 kWp. Dla mocy większej niż 50 kWp wymagane jest także pozwolenie na budowę.
Fotowoltaika dla firm i kwestie inwestycyjno-finansowe
Dzięki coraz większej popularyzacji technologii wykorzystania czystych i ekologicznych źródeł energii oraz ze względu na zobowiązania programowe Ustawy o OZE w ostatnich latach, panele słoneczne dla firm w Polsce stały się atrakcyjniejsze cenowo niż kiedykolwiek wcześniej. Istnieją również liczne dofinansowania, które można otrzymać w zakresie różnych działalności, by sfinalizować zakup i instalację systemu fotowoltaiki dla firm.
Całkowity koszt projektu instalacji fotowoltaicznych dla przedsiębiorców zależy od jakości sprzętu i kwestii planowanych prac montażowych. Koszt instalacji będzie zależeć także od takich czynników jak np.:
- średnie miesięczne zużycie energii,
- stopień natężenia promieniowania słonecznego na danym obszarze,
- zacienienie dachu lub gruntu,
- kierunek i stopień nachylenia paneli słonecznych.
Oznacza to, że nie jest to prosta kalkulacja. Aby poznać dokładną wartość inwestycji i zakres cen, którego trzeba się spodziewać, powinieneś poszukać firmy, która profesjonalnie zajmuje się energią ze słońca i podpowie Ci, w co koniecznie musisz zainwestować.
Dwa najważniejsze programy dofinansowań
Na razie wśród dostępnych na rok 2021 programów wsparcia budowy instalacji fotowoltaicznej dla firm wyróżniają się dwa projekty.
Pierwszy z nich to program „Energia Plus”, który uwzględnia wsparcie w formie pożyczki (do przydzielenia jest 1 264 286 978,50 złotych) lub dotacji (przydział dotyczy kwoty 49 772 500,00 złotych) dla przedsiębiorców. Wnioski m.in. na zakup instalacji OZE można składać do 17.12.2021 roku lub do wyczerpania środków. Minimalna wysokość dotacji to 0,5 mln zł.
Drugi program to forma wsparcia rozwoju fotowoltaiki dla przedsiębiorstw, która koncentruje się na gwarancjach bankowych. Projekt nazwany „Biznesmax” zakłada, że przedsiębiorcy zainteresowani fotowoltaiką dla firm, mogą liczyć na bezpłatne zabezpieczenie kredytu zaciągniętego na inwestycje związane z ekologicznymi innowacjami. Jeżeli po drodze napotkają problemy, wówczas gwarant (BGK) zobowiązuje się spłacić zobowiązanie za kredytobiorcę. Z takiej formy wsparcia można korzystać przez 20 lat, a jego kwota nie może przekroczyć 2,5 mln euro.
Być może program dotacji dla firm jeszcze się rozwinie i na rynku pojawią się nowe możliwości wsparcia montażu instalacji fotowoltaicznych, które będą jeszcze korzystniejsze dla przedsiębiorców.
Nadwyżka energetyczna – przedsiębiorca prosumentem
Rozmawiając o inwestycji w fotowoltaikę wiele mówi się o nadwyżkach energii i jej sprzedawaniu do sieci elektroenergetycznej. W zasadzie każda firma, przedsiębiorstwo lub instytucja, która zainstaluje system fotowoltaiki do 50 kWp może zostać prosumentem, czyli tym, który oddaje nadwyżkę wytworzonej energii do sieci zakładu energetycznego. Chęć sprzedaży energii należy wówczas zgłosić do konkretnego zakładu energetycznego i podpisać umowę z dostawcą prądu.
Wytwarzanie energii słonecznej i zyski
Każdy przedsiębiorca, który zainwestuje w instalacje fotowoltaiczne, zastanawia się, czy na tym zyska i jak zmienią się ceny energii.
Pierwszą sprawą są korzyści z bycia prosumentem. Podczas generowania nadwyżki energetycznej, zwłaszcza zimą inwestor nie musi martwić się kwestią magazynowania energii nawet wtedy, gdy panele fotowoltaiczne będą pracowały na pełnych obrotach. Przykładowo dla instalacji o mocy do 10 kWp za dostarczenie 1 kWh prosument może otrzymać 0,8 kWh. Dla większych systemów za przesłanie 1 kWh dostanie 0,7 kWh zwrotu.
Inwestycja w instalację fotowoltaiczną to także obniżenie cen prądu. Oczywiście bycie prosumentem nie zwalnia z uiszczania stałych opłat np. za usługi dystrybucyjne, aczkolwiek koszty i tak są znacznie mniejsze. Dobrze dobrane i dopasowane do potrzeb przedsiębiorstwa panele fotowoltaiczne pozwalają zaoszczędzić ok. 15-20% na rachunkach za prąd.
Panele fotowoltaiczne dla firm a podatek VAT
W przypadku prowadzenia działalności i inwestycji w panele fotowoltaiczne należy pamiętać, że firmy są zobowiązane do płacenia podatku VAT w wysokości 23%. Co prawda takie instalacje na posesjach prywatnych i budynkach społecznych powstają przy 8% podatku VAT, ale prawo jasno określa, że przedsiębiorcy muszą ponieść większe koszty.
Zalety energii słonecznej dla firm
Niewątpliwie każdej firmie, która zamierza zainwestować w instalację fotowoltaiczną i zacząć wytwarzanie energii ze słońca chodzi przede wszystkim o obniżenie rachunków za prąd. Jest to szczególnie ważne dla dużych przedsiębiorstw. Kwestia ta jest istotniejsza teraz, ponieważ od 1 stycznia 2021 roku weszła w życie opłata mocowa, która w 80% pochodzić będzie z opłat uiszczanych przez firmy.
Tymczasem korzystanie z fotowoltaiki sprawia, że im większe jest zużycie prądu, tym większe oszczędności uzyskuje się dzięki systemowi, który można zaprojektować tak, aby zaspokoić dowolny poziom zapotrzebowania na energię, zarówno dla małej, średniej, jak i dużej firmy. Po zainstalowaniu paneli fotowoltaicznych stajesz się producentem swojej energii, a stała inflacja w kraju nie jest już zagrożeniem dla miesięcznego budżetu Twojej działalności.
Poza tym inwestując w energię słoneczną, nie tylko ratujesz swoją firmę, ale także dostosowujesz ją do nowych standardów zrównoważonego rozwoju. W trosce o stan środowiska i walkę ze zmianami klimatycznymi wskazane jest czerpanie z ekologicznych źródeł energii.