Fotowoltaika dla firm – rozliczenie
Optymalizacja kosztów prowadzenia działalności to podstawa dla efektywnego budowania budżetu firmy. Warto szukać rozwiązań, dzięki którym ograniczysz lub wyeliminujesz standardowe koszty stałe. Jednym ze sposobów pozwalających na generowanie dodatkowych oszczędności, jest m.in. instalacja fotowoltaiczna – zwłaszcza gdy zdecydujesz się oddać niewykorzystaną energię elektryczną do sieci ogólnej.
Sprawdź, jak rozliczyć firmę z energii elektrycznej wygenerowanej dzięki fotowoltaice i jakie korzyści płyną z tytułu prosumenta. Przygotowaliśmy krótki materiał, w którym odpowiedzieliśmy na najczęściej zadawane pytania przez interesantów i inwestorów. Zapraszamy serdecznie do lektury!
Kim jest prosument i co to jest system upustów?
Prosument to coraz popularniejsze sformułowanie, które powinno zainteresować posiadaczy systemów fotowoltaiki. Jest to połączenie słów PROducent i konSUMENT, które odnosi się do podmiotu (osoby fizycznej, instytucji lub firmy) oddającego nadwyżkę wyprodukowanej energii do sieci zakładu energetycznego.
Czy każdy może zostać prosumentem?
Teoretycznie tak. Tytuł ten przysługuje:
- osobom fizycznym,
- właścicielom gospodarstw rolnych,
- przedsiębiorstwom i instytucjom,
- spółdzielniom i wspólnotom mieszkaniowym,
- związkom wyznaniowym,
- samorządom terytorialnym.
Jedynym warunkiem jest montaż systemu fotowoltaiki do 50 kWp. Spełniając wszystkie wymagania, należy zgłosić chęć transferu nadwyżki energii z instalacji fotowoltaicznej do zakładu energetycznego i podpisać stosowną umowę z dostawcą prądu. Wyjątkiem jest Energa, która w momencie wymiany licznika na dwukierunkowy, uznaje firmę, instytucję lub osobę prywatną za prosumenta.
Jakie korzyści wiążą się z tytułem prosumenta?
Główną zaletą jest system upustów umożliwiający wykorzystanie wygenerowanej nadwyżki energii poza sezonem letnim (np. w zimie, gdy instalacja fotowoltaiczna produkuje mniej prądu ze względu na krótszy dzień i niewielką ilość słońca), który uznawany jest za najbardziej owocny podczas eksploatacji fotowoltaiki. Oznacza to obniżenie rachunków nawet wtedy, gdy panele nie pracują na pełnych obrotach. Dzięki takim rozwiązaniom inwestor nie musi martwić się aspektem magazynowania energii – co przy zastosowaniu akumulatorów jest wyjątkowo kosztowne zarówno pod względem zakupu, jak i utrzymania systemu.
Należy jednak pamiętać o tym, że rozliczenie energii następuje w odgórnie ustalonych stosunkach. Najistotniejszą zależnością jest efektywność instalacji fotowoltaicznych.
Przykład:
Instalując panele fotowoltaiczne o mocy do 10 kWp, za dostarczenie 1 kWh prosument może otrzymać 0,8 kWh. Dla większych systemów (od 10 do 50 kWp), za przesłanie 1 kWh pozyska on 0,7 kWh zwrotu.
Rozliczenie energii elektrycznej z fotowoltaiki dla przedsiębiorców
Rozliczenie przedsiębiorców, firm i instytucji, nie różni się niczym od formalności i zasad obowiązujących osoby fizyczne. W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości należy skontaktować się bezpośrednio z zakładem energetycznym. Odpowiemy jednak na najczęściej zadawane pytania.
Formalności rozliczenia prądu z instalacji fotowoltaicznej
Chcąc rozliczyć energię z paneli fotowoltaicznych, należy dokonać zgłoszenia instalacji fotowoltaicznej. Skontaktuj się z zakładem energetycznym wcześniej. Dzięki temu otrzymasz wszystkie wskazówki dot. rozliczeń z pierwszej ręki. Nie zapomnij o aneksowaniu umowy z dostawcą prądu.
Czy to oznacza, że firma nie będzie otrzymywać rachunków?
Niestety nie. Wynika to z obecności kosztów stałych, czyli np. opłat za świadczenie usług dystrybucji. Niemniej jednak inwestycja w instalację fotowoltaiczną i dopasowanie jej do potrzeb, obniży rachunki za energię do poziomu ok. 15–20 %.
Zasady rozliczenia rocznego
Sprzedawca energii zobligowany jest do corocznego dostarczenia do prosumenta zestawienia, w którego skład wchodzą informację o:
- energii pobranej z zakładu energetycznego,
- energii przesłanej do sieci,
- energii przechowywanej w sieci do ponownego wykorzystania.
Dzięki temu prosument wie, ile prądu pobrał z zakładu energetycznego, ile go dostarczył i ile energii ma do wykorzystania. Na tej podstawie może podjąć decyzję o kolejnych krokach związanych z budżetem.
Pamiętaj, że jeśli w ciągu roku nie wykorzystasz energii przekazanej do sieci, zostaje ona przejęta na korzyść zakładu energetycznego. Nie warto inwestować w zbyt mocne panele, które kilkukrotnie przewyższają potrzeby energetyczne działalności. Biorąc pod uwagę fakt, że prosumentem może zostać podmiot korzystający z paneli do 50 kWp, raczej nie trzeba obawiać się sytuacji, w której nadwyżka będzie tak duża, że nie zdołamy jej odebrać od zakładu energetycznego – zwłaszcza w przypadku przedsiębiorstw, które zazwyczaj mają większe potrzeby niż osoby prywatne.
Czy fotowoltaika dla firmy to opłacalna inwestycja?
Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb. Okazuje się, że najbardziej opłacalna jest eksploatacja pozyskanej energii na bieżąco w trakcie dnia. Wykorzystywanie magazynowanych zapasów w trybie nocnym skutkuje utratą ok. 20 % energii elektrycznej. Biorąc pod uwagę fakt, że niewiele firm pracuje nocą, warto zdecydować się na zawarcie umowy prosumenckiej, z której skorzystasz w okresie jesienno-zimowym.
Gdyby pojawiły się wątpliwości, wystarczy skontaktować się z zespołem specjalistów FG Energy. Odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania – niezależnie od tego, czy prowadzisz gospodarstwo rolne, instytucję artystyczną, czy zakład produkcyjny. Zadzwoń lub napisz już teraz i korzystaj z wiedzy oraz doświadczenia ekspertów z dziedziny fotowoltaiki.