Fotowoltaika – ogrzewanie domu
O zmianach klimatu mówi się nie od dzisiaj, ale od niedawna są wyraźnie widoczne w naszym najbliższym otoczeniu. Pustynnienie obszarów niegdyś żyznych, wysychanie stawów i jezior, coraz płytsze rzeki i problemy z wodą gruntową czy zatarcie granicy między porami roku to tylko kilka z objawów zmieniającego się za sprawą człowieka ekosystemu. Mimo to w Polsce sytuacja wygląda nie najgorzej w porównaniu z krajami z innych części świata. To wszystko sprawia, że coraz więcej osób spogląda z nadzieją ku alternatywnym źródłom energii, takim jak np. fotowoltaika. Panele słoneczne pokrywają coraz więcej dachów domów jednorodzinnych i cieszą się rosnącym zainteresowaniem w dużej mierze ze względów ekologicznych. Sporą część naszych klientów motywuje troska o przyszłe pokolenia i chęć zmniejszenia negatywnego wpływu na środowisko naturalne. Nie bez powodu panele fotowoltaiczne nazywa się źródłem zielonej energii.
Walka ze smogiem
Nie wszyscy o tym wiedzą, ale za główne źródło smogu uważa się stare piece na paliwo stałe, przede wszystkim na drewno i węgiel, tak zwane “kopciuchy”. Wciąż ich nie brakuje w starym budownictwie, w miastach, na ich obrzeżach i przedmieściach, ale także na wsiach. Tak duża ilość starych pieców w wielu rejonach Polski powoduje, że coraz trudniej znaleźć ostoje świeżego powietrza. Uważane przez wielu za zdrowsze, podmiejskie wsie nie są już wolne od tego typu zanieczyszczeń. Jak pokazuje przykład chociażby Krakowa – jego okolice mają zdecydowanie gorsze warunki do życia pod względem smogu i czystości powietrza niż samo miasto.
Najskuteczniejszym sposobem na walkę z dokuczliwym smogiem jest wymiana pieca lub całej instalacji grzewczej na jej ekologiczną wersję. Ogrzewanie domu może być oparte na gazie ziemnym, kotłach elektrycznych, a także częściowo zasilane energią słoneczną. Inwestycja w fotowoltaikę stanowi wyraz dbałości o jakość powietrza w najbliższym otoczeniu.
Względy finansowe
Jeżeli walka ze smogiem czy troska o środowisko nie są wystarczającymi motywatorami, to porozmawiajmy o finansach. Jak wskazują badania, koszty instalacji paneli fotowoltaicznych i pozostałych części systemu zwracają się średnio po ok. 9 latach. W tym czasie możemy cieszyć się niezależnością energetyczną oraz swobodą w używaniu urządzeń elektrycznych bez obawy o drastyczny wzrost wysokości rachunków za np. ogrzewanie, gotowanie czy podgrzewanie wody.
Kolejne statystyki wskazują, że w okresie żywotności paneli fotowoltaicznych szacowanym na 25 lat, inwestycja może się zwrócić nawet 2,5-krotnie. Biorąc pod uwagę tempo drożenia prądu i coroczne podwyżki energii – zwrot może się zdecydowanie zwiększyć. Predykcje te są oparte o uśrednione dane zbierane przez różnych producentów. By uzyskać indywidualne szacunki, zachęcamy do kontaktu z jednym z naszych przedstawicieli handlowych. Po dokładnej analizie warunków, dostarczy kosztorys prac wraz z wieloletnią predykcją.
Różnica między podażą a popytem – fotowoltaika
Za najbardziej optymalny model uważa się ten, w którym wytwarzana w przydomowej elektrowni solarnej energia pokrywa się z zapotrzebowaniem na energię gospodarstwa domowego. Korzystając z instalacji solarnej w ten sposób, zyskujemy pewność, że nasza inwestycja zwróci się w szybszym tempie, a my będziemy bardziej zadowoleni z uzyskanych efektów.
Niestety w większości przypadków domowy popyt na energię elektryczną jest mniejszy niż możliwości fotowoltaiki. W takich sytuacjach radzimy diametralną zmianę przyzwyczajeń wraz z wymianą podstawowych sprzętów dużego i małego AGD. By wykorzystać maksimum produkowanej energii, należy przejść na urządzenia zasilane energią elektryczną w jak największym stopniu. Idąc tym tropem, doradzamy całkowitą rezygnację z gazu w kuchni, zamontowanie płyty indukcyjnej oraz piekarnika elektrycznego, używanie czajnika na prąd itp. Zwykle nie są to duże pobory, dlatego warto przejść na ogrzewanie wody na prąd oraz skorzystać z możliwości, które daje ogrzewanie elektryczne.
Ogrzewanie domu fotowoltaiką
Fotowoltaika – ogrzewanie domu to coraz chętniej poruszane zagadnienia przez naszych klientów i słusznie, bo pozwalają zwiększyć podaż na energię elektryczną w gospodarstwie domowym. Pytanie tylko, czy w okresie zimowym, gdy ogrzewanie jest najbardziej potrzebne panele wyprodukują wystarczającą ilość prądu. Tutaj należy zaznaczyć, że ogrzewanie domu fotowoltaiką ma największy sens w przypadku instalacji on-grid oraz opomiarowania netto, tak zwanego net metering.
W naszym poradniku, który można pobrać tutaj, bardzo dokładnie tłumaczymy pojęcie net meteringu. Jest to preferencyjny system rozliczeń z dystrybutorem energii elektrycznej, polegający na bilansowaniu rocznym. System uwzględnia ilość energii elektrycznej wyprodukowanej przez prosumenta i oddanej do sieci elektroenergetycznej z ilością energii pobranej z tej sieci. Bilansowanie roczne oznacza, że wyprodukowanie nadwyżki prądu przesłane do magazynu, w którym jest sieć energetyczna, można odebrać w ciągu 365 dni.
Ogrzewanie elektryczne i fotowoltaika – czy warto?
Odpowiedź jest jedna: oczywiście, że tak! Jak już wspominaliśmy wcześniej, w optymalnym modelu instalacji fotowoltaicznej ilość wytwarzanej energii powinna pokrywać się z popytem na nią w gospodarstwie domowym. Doskonałą metodą na wyrównanie tych proporcji jest montaż ogrzewania elektrycznego w domu. Oszczędności mogą przerosnąć nasze oczekiwania. Wbrew pozorom nie chodzi tylko o rachunki, ale także inne, nierzucające się od razu w oczy kwestie.
Największe oszczędności zanotują w tym przypadku inwestorzy, którzy o ogrzewaniu elektrycznym oraz instalacji fotowoltaicznej myślą już na etapie projektowania domu. Decydując się na grzejniki elektryczne, unikną konieczności prowadzenia bardzo kosztownej instalacji ciepłowniczej, a także inwestycji w drogi piec. Właściciele stojących już domów także odczują obniżenie rachunków za ogrzewanie związane chociażby z brakiem konieczności kupna i magazynowania opału. Opustoszała piwnica będzie mogła posłużyć jako pralnia czy schowek.
Pompa ciepła a fotowoltaika, ogrzewanie domu
Połączenie fotowoltaiki z pompą ciepła ma wiele zalet. Uważane jest przez wielu producentów za metodę podwójnie oszczędną, ponieważ pompy nie ogrzewają powierzchni mieszkalnych prądem, ale pobierają energię cieplną z otoczenia i dostarczają ją do obiegu grzewczego lub systemu ogrzewania wody. Nawet stosunkowo nieduża instalacja fotowoltaiczna zasili pompę ciepła.
Pompy ciepła często wykorzystuje się w systemach ogrzewania niskotemperaturowego, zwanego potocznie wodnym ogrzewaniem podłogowym. Koszty instalacji obu rozwiązań początkowo wydają się spore, natomiast w dłuższej perspektywie zwrócą się z nawiązką.
Inwestorzy często sięgają także po maty grzewcze zasilane prądem. Warto na nie zwrócić uwagę i rozważyć towarzyszące im za i przeciw.
Podsumowanie
Połączenie instalacji fotowoltaicznej z systemem grzewczym bazującym na ogrzewaniu elektrycznym lub pompie ciepła ma sens i z pewnością w długofalowej perspektywie przyniesie wiele korzyści. Wśród nich warto w pierwszej kolejności wymienić finansowe, czyli niższe rachunki, brak konieczności kupowania i przechowywania opału oraz inwestycji w drogą instalację cieplną albo piec na paliwa stałe.To jednak nie wszystkie zalety wykorzystania fotowoltaiki do ogrzewania domu. Rezygnacja z tradycyjnych źródeł ogrzewania będzie także wyrazem naszej troski o środowisko naturalne oraz metodą na zadbanie o świeże, niezanieczyszczone powietrze w najbliższym otoczeniu. Warto w tej kwestii dać dobry przykład sąsiadom i przyszłym pokoleniom.
Jeśli zainteresował Państwa nasz artykuł na temat ogrzewania domu fotowoltaiką, to zapraszamy do indywidualnego kontaktu z jednym z naszych konsultantów lub przedstawicieli handlowych. Z chęcią odpowiemy na Państwa pytania i przygotujemy spersonalizowaną wycenę na podstawie podanych przez Państwa danych.