Fotowoltaika – rozliczenia z zakładem energetycznym
Rosnące w zatrważającym tempie ceny prądu sprawiają, że coraz więcej osób szuka alternatywnych źródeł energii. Jedno z nich oferuje dynamicznie rozwijająca się w ostatnim czasie w Polsce i na świecie branża fotowoltaiczna. Przez lata mówiło się o instalacji fotowoltaicznej, że jest za droga, aby zwrócić się w szybkim tempie. Zmieniło to się jednak diametralnie dzięki rozwojowi technologicznemu, zmianie przepisów oraz dostępnych ulgach podatkowych i dopłatach rządowych. Obecnie szacuje się, że przeciętnej wielkości instalacja fotowoltaiczna zwraca się w średnio po 9 latach. Znając te statystyki, wiele osób decyduje się na jednorazową inwestycję fotowoltaiczną, przestawiając się na korzystanie z wyprodukowanej energii elektrycznej w możliwie jak największym stopniu.
Wraz z popularnością fotowoltaiki rośnie liczba zapytań o sposób rozliczania z zakładem energetycznym. Postaramy się omówić najważniejsze kwestie dotyczące tego tematu, w razie bardziej szczegółowych pytań prosimy o kontakt z jednym z naszych konsultantów.
Fotowoltaika – przepisy OZE
W Polsce zasady korzystania z instalacji fotowoltaicznych reguluje przede wszystkim Ustawa z dnia 20 lutego 2015 roku o odnawialnych źródłach energii oraz jej nowelizacje z 2020 roku. Określa bardzo szczegółowo sposób rozliczenia prądu z paneli fotowoltaicznych, definiując między innymi pojęcie prosumenta i net meteringu, a także ustanawia, że:
- ceny prądu podawane są w wartości netto,
- koszt licznika dwukierunkowego przechodzi na zakład energetyczny,
- zasady przyłączenia instalacji do zakładu energetycznego.
Prosumenta energii odnawialnej rozumie się jako:
„Odbiorcę końcowego wytwarzającego energię elektryczną wyłącznie z odnawialnych źródeł energii na własne potrzeby w mikroinstalacji, który może magazynować lub sprzedawać tę energię elektryczną sprzedawcy zobowiązanemu lub innemu sprzedawcy, pod warunkiem, że w przypadku odbiorcy końcowego niebędącego odbiorcą energii elektrycznej w gospodarstwie domowym, nie stanowi to przedmiotu przeważającej działalności gospodarczej regulowanej przepisami wydanymi na podstawie art. 40 ust. 2 Ustawy z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej”.
Forma rozliczenia prosumenta z zakładem energetycznym dla instalacji on-grid również jest jasno opisana w Ustawie OZE. Określony jest przede wszystkim system upustów dla prosumenta, który bazuje na założeniu, że nadwyżka wyprodukowanej energii, która trafiła do sieci energetycznej, nie wraca do prosumenta w całości. Pobierana jest od niej prowizja zależna od mocy instalacji.
- Instalacja o mocy do 10 kWp – zakład energetyczny pobiera 20 %.
- Instalacja o mocy większej niż 10 kWp, ale mniejszej niż 50 kWp – zakład energetyczny pobiera 30 %.
Resztę nadwyżki (80 % lub 70 %) można odebrać w ciągu 365 dni. Najbardziej opłacalnym modelem będzie wykorzystywanie jak największej ilości wyprodukowanej energii na bieżąco (pisaliśmy o tym modelu w innych artykułach). Jednak według statystyk z ostatnich lat wynika, że w przeciętnym gospodarstwie domowym w czasie rzeczywistym zużywa się tylko 30 % wyprodukowanej energii, a aż 70 % trafia do sieci.
Fotowolataika – inne przepisy
Branżę fotowoltaiczną obejmują także przepisy Prawa budowlanego, które m.in. opisuje sytuację, w której musimy ubiegać się o pozwolenie na budowę. Bardzo szczegółowo określa również obowiązki przeciwpożarowe dotyczące mikroinstalacji fotowoltaicznych. Te ostatnie wejdą w życie po opublikowaniu w Dzienniku Ustaw nowelizacji Prawa budowlanego prawdopodobnie jeszcze w 2021 roku .
Fotowoltaika objęta jest także Prawem energetycznym, które traktuje o odnawialnych źródłach energii, definiując je oraz określając zasady ich użytkowania.
Z pewnością warto znać, a przynajmniej wiedzieć, gdzie znajdują się przepisy dotyczące fotowoltaiki, aby móc w razie potrzeby po nie sięgnąć. Najważniejsza jednak w kontekście rozliczania prądu z paneli fotowoltaicznych pozostaje Ustawa OZE.
Umowa z zakładem energetycznym – na co zwrócić uwagę?
By rozpocząć rozliczanie prądu pozyskanego z działania baterii słonecznych należy zgłosić posiadaną instalację fotowoltaiczną do właściwego zakładu energetycznego, a następnie podpisać aneks do posiadanej już umowy lub nową umowę. Pamiętajmy koniecznie, aby była to umowa kompleksowa, która ustala opłaty za samą energię, jak i jej przesył. Tylko w ten sposób przesyłana, jak i odbierana energia będzie mogła zostać zbilansowana w okresie rozliczeniowym. Jest to także warunek objęcia nas definicją prosumenta oraz otrzymania określonych w ustawie upustów.
Okres rozliczeniowy powinien być roczny – to najbardziej opłacalny model dla prosumenta, który gwarantuje najkorzystniejszy bilans.
Warto zwrócić uwagę także na kwestię taryfy nocnej, szczególnie jeśli dotychczas z niej korzystaliśmy. W przypadku instalacji fotowoltaicznej bardziej opłaca się korzystać z energii elektrycznej wtedy, gdy jest produkowana, czyli za dnia.
Faktura
Kiedy już uporaliśmy się z umową i przyszedł czas na pierwszą fakturę, z pewnością przyda się znajomość takich pojęć, jak energia czynna pobrana, oddawana, moc źródła czy współczynnik korekty. Warto o rozwinięcie tych określeń poprosić zakład energetyczny, który najczęściej dysponuje odpowiednimi ulotkami.
Oprócz liczb określających pobrania i oddania energii na fakturze znajdą się także opłaty stałe, jak np. opłata przesyłowa, jakościowa i przejściowa czy opłata OZE. Prosument jak każdy inny klient musi liczyć się z opłacaniem abonamentu za czynności administracyjne oraz odczyty licznika.
Podsumowanie
Sposób rozliczenia prądu z paneli fotowoltaicznych określa Ustawa OZE. Nadaje prosumentowi, który jest równocześnie producentem, jaki i konsumentem energii elektrycznej, określone zniżki (upusty). Ich wysokość zależy od wielkości posiadanej instalacji fotowoltaicznej.
By przyspieszyć czas zwrotu inwestycji w fotowoltaikę warto podnieść zużycie prądu w naszym gospodarstwie domowym. W ten sposób ilość przekazanej, a nie odebranej energii będzie znikoma, a roczny bilans korzystny.