Instalacja fotowoltaiczna – czy warto zdecydować się na ubezpieczenie?
Instalacje fotowoltaiczne od FG Energy są chronione przed przepięciami i zwarciami za pomocą `zabezpieczeń AC/DC. Oznacza to, że ochronie przeciwprzepięciowej podlegają najważniejsze elementy instalacji, a więc inwerter i moduły. Jednak oprócz przepięć atmosferycznych i tych pochodzących z sieci kolektory słoneczne są również narażone na uszkodzenia zewnętrzne i kradzież, dlatego coraz więcej osób decyduje się na ubezpieczenie paneli fotowoltaicznych. Czy warto?
Na czym polega ubezpieczenie instalacji fotowoltaicznej?
Panele, konstrukcja wsporcza i oprzyrządowanie to elementy, z których składa się instalacja fotowoltaiczna. Ubezpieczenie obejmuje ochronę wszystkich wymienionych elementów. Co więcej, istnieje również możliwość ubezpieczenia instalacji od strat będących skutkiem uszkodzeń fizycznych, które mają wpływ na pracę paneli fotowoltaicznych.
Ubezpieczenie może także rekompensować niższą wydajność instalacji niż zakładana. Oznacza to, że użytkownik może uzyskać odszkodowanie w przypadku produkcji niższej ilości energii elektrycznej niż początkowo obliczona (np. wskutek niekorzystnych czynników atmosferycznych). Ubezpieczenie zapewnia skuteczną ochronę przed zdarzeniami losowymi i sytuacjami, których nie jesteśmy w stanie przewidzieć. Najłatwiejszym sposobem na ubezpieczenie instalacji jest wykupienie polisy mieszkaniowej z rozszerzeniem.
Ubezpieczenie instalacji – co obejmuje?
Nie można jednoznacznie określić zakresu ubezpieczenia instalacji fotowoltaicznej, ponieważ oferty ubezpieczycieli różnią się między sobą. Użytkownicy wybierający ubezpieczenie od wszystkich ryzyk mogą uzyskać odszkodowanie za następujące szkody:
- wyładowania atmosferyczne,
- niekorzystne warunki atmosferyczne (np. mróz, grad, śnieg, nawalny deszcz, porywisty wiatr),
- ekstremalne zjawiska atmosferyczne (np. huragan, lawina, trzęsienie ziemi),
- inne zdarzenia losowe (np. pożar, powódź, upadek drzewa, kradzież, wandalizm, eksplozja),
- awarie mechanizmów będące skutkiem wadliwego działania osprzętu, przepięć, wad materiałowych, błędu projektowego lub nieprawidłowego wykonania instalacji fotowoltaicznej,
- nieumyślne uszkodzenie spowodowane przez użytkownika.
Przed wykupieniem ubezpieczenia należy porównać oferty różnych towarzystw ubezpieczeniowych i dokładnie zapoznać się z rodzajem szkód, jakie pokrywa ubezpieczenie instalacji fotowoltaicznych.
Ile kosztuje ubezpieczenie fotowoltaiki?
Na koszt ubezpieczenia wpływa wiele czynników, m.in. producent, rodzaj i moc i instalacji, sposób zabezpieczenia oraz miejsce montażu (dach, grunt, elewacja). Roczny koszt ubezpieczenia wcale nie jest wysoki i mieści się w granicach 300-500 zł.
Ustalenie sumy ubezpieczenia jest z kolei kwestią indywidualną. Nawiasem mówiąc, suma ubezpieczenia to maksymalna kwota, jaką może wypłacić ubezpieczyciel w ramach wykupionej polisy. Aby otrzymać odszkodowanie, należy złożyć wniosek wraz z dokumentami zawierającymi:
- wykaz i wycenę strat,
- dokumentację związaną z zakupem i eksploatacją instalacji,
- wycenę poniesionych kosztów.
Po złożeniu wniosku ubezpieczyciel szacuje sumę poniesionych strat i wypłaca odszkodowanie. Na wysokość świadczenia wpływa m.in. koszt zakupu nowej instalacji, koszt transportu i montażu, a także wszelkie dodatkowe koszty, które warto udokumentować i przekazać ubezpieczycielowi.
Czy warto zdecydować się na ubezpieczenie instalacji fotowoltaicznej?
Prawidłowo wykonana i zamontowana instalacja fotowoltaiczna z dodatkowym zabezpieczeniem AC/DC jest przygotowana do wieloletniej, bezawaryjnej pracy. Aby jednak uniknąć kosztów związanych z wystąpieniem zdarzeń losowych, warto rozszerzyć zakres ochrony i zdecydować się na ubezpieczenie instalacji. W ten sposób można oszczędzać na produkcji energii elektrycznej i nie generować dodatkowych kosztów związanych z awarią, kradzieżą czy skutkami gradobicia. Koszt ubezpieczenia nie jest wysoki, a nawet przy wyborze najdroższej oferty za miesiąc ochrony zapłacimy nie więcej niż 40 zł.
Gdzie ubezpieczyć panele fotowoltaiczne?
Przed wyborem ubezpieczyciela warto porównać oferty kilku towarzystw ubezpieczeniowych i zdecydować się na tę, która jest najbardziej atrakcyjna. Przykładowo, instalacje montowane na gruncie są bardziej narażone na kradzieże i akty wandalizmu niż panele fotowoltaiczne znajdujące się na dachu. Z kolei w przypadku tych drugich zwiększa się ryzyko pożaru i wyładowań atmosferycznych, dlatego należy dobrze przeanalizować potencjalne straty.
W FG Energy pomożemy przejrzeć oferty towarzystw ubezpieczeniowych i doradzimy wybór najlepszego rozwiązania dopasowanego do indywidualnych potrzeb.