Instalacja fotowoltaiczna na blokach: czy można?
O instalacjach fotowoltaicznych mówi się wiele, ale najczęściej w kontekście budynków jednorodzinnych, ponieważ liczba dachów domów wyposażonych w panele słoneczne rośnie w piorunującym tempie. Czy jednak fotowoltaika jest zarezerwowana wyłącznie dla takich obiektów? Może można założyć instalację fotowoltaiczną na dachu bloku? Jak takie rozwiązanie wygląda w praktyce? Wyjaśniamy.
Jak działa instalacja fotowoltaiczna?
Instalacja fotowoltaiczna to zespół urządzeń, których zadaniem jest wytwarzanie darmowego, “zielonego” prądu z energii słonecznej. Uzyskiwana w ten sposób energia elektryczna ma parametry spójne z tymi, które charakteryzują prąd z sieci. Dlatego można ją wykorzystać do zasilania dowolnych urządzeń i instalacji w budynku.
Specyfika działania tej technologii jasno pokazuje, że fotowoltaika jest dostępna dla różnego rodzaju obiektów budowlanych, pod warunkiem, że zostaną spełnione warunki techniczne dla pracy systemu. Chodzi przede wszystkim o znalezienie optymalnego miejsca na montaż paneli fotowoltaicznych.
Instalacja fotowoltaiczna na dachu bloku – jak to działa?
Zasadnicze pytanie brzmi: czy dach bloku jest dobrym miejscem na zamontowanie paneli fotowoltaicznych? W większości przypadków, jak najbardziej tak! Istotne jest, aby moduły słoneczne znalazły się na niezacienionej przestrzeni, pod odpowiednim kątem do słońca. Najlepiej, aby zostały skierowane na południe. Przeszkodą nie jest płaski dach, typowy dla większości bloków. Wystarczy zastosować odpowiednią konstrukcję nośną, aby wykonać montaż zgodnie ze sztuką i z myślą o wydajności oraz bezpieczeństwie instalacji.
Specjaliści dobiorą zarówno odpowiednią moc paneli fotowoltaicznych, jak i komponenty, które będą odpowiadały wymaganiom technicznym większej instalacji.
Jakie panele słoneczne dla bloku?
Zasilanie bloku darmową energią z fotowoltaiki będzie zapewne wymagało wyższej mocy instalacji niż zapewnienie prądu domowi jednorodzinnemu. To oczywiste, im większa powierzchnia budynku i im więcej mieszkańców, tym wyższe zużycie energii elektrycznej. Dlatego podstawą jest dobre zwymiarowanie instalacji fotowoltaicznej.
Jak to zrobić? W przypadku bloków, które już istnieją i są zamieszkałe, należy spojrzeć na roczne zużycie prądu znajdujące się na rozliczeniu z zakładem energetycznym. Jeśli zaś system PV ma trafić na zupełnie nowy budynek, konieczne jest oszacowanie zapotrzebowania – istnieją wzory, na podstawie których można je wyliczyć.
Należy pamiętać, że pod uwagę bierze się nie tylko zużycie prądu w poszczególnych mieszkaniach, ale także to dotyczące części wspólnych.
Czy spółdzielnia lub wspólnota mieszkaniowa może być prosumentem?
Zgodnie ze znowelizowaną ustawą o OZE, prosumentem jest każdy, bez względu na formę prawną działalności, kto korzysta z instalacji fotowoltaicznej o mocy do 50 kWp, pod warunkiem, że prąd jest produkowany na potrzeby własne budynku, a nie na sprzedaż.
Odnosząc się do tej definicji, można stwierdzić, że właściciel bloku, który zainwestuje w instalację PV, może korzystać z przywilejów dla prosumenta, o ile na budynku powstanie mikroinstalacja nieprzekraczająca mocą 50 kWp.