Instalacje fotowoltaiczne – jakie normy muszą spełniać?
Instalacje fotowoltaiczne, podobnie jak inne odnawialne źródła energii, cieszą się rosnącym zainteresowaniem. Dotyczy to zarówno obiektów przemysłowych, jak i prywatnych domostw. Rosnące ceny energii elektrycznej oraz liczne możliwości dofinansowania zachęcają do budowy tego typu instalacji i sprawiają, że ich liczba z każdym rokiem wzrasta. Dodatkową siłą napędową jest proekologiczny aspekt tego typu instalacji.
Trwałość instalacji PV
Jako, że systemy fotowoltaiczne są ze swej istoty trwałe i zwykle będą nam służyły przez minimum 25-30 lat, wszystkie moduły fotowoltaiczne muszą być wykonane na najwyższym poziomie, zgodnie z obowiązującymi normami i standardami. Aby być świadomym użytkownikiem zamontowanych instalacji fotowoltaicznych, warto wiedzieć, jakie przepisy i regulacje należy stosować. W ten sposób zyskujemy gwarancję bezpieczeństwa instalacji fotowoltaicznej.
Bezpieczeństwo instalacji fotowoltaicznych
Już podczas produkcji poszczególne moduły systemu fotowoltaicznego są testowane pod kątem bezpieczeństwa i niezawodności. Muszą spełniać rygorystyczne wymogi różnych norm polskich i międzynarodowych. Dbałość o dobór komponentów instalacji pv, profesjonalny projekt systemu oraz montaż są niezbędne do zminimalizowania ryzyka pożaru i zastosowania zapobiegawczych środków ochrony przeciwpożarowej. Szczególnie ważną rolę odgrywa zgodna z normami instalacja złączy prądu stałego.
Podstawowe akty prawne
Podstawowe polskie akty prawne w randze ustawy i rozporządzenia, na których opiera się produkcja, montaż i użytkowanie fotowoltaiki to:
- Ustawa z dnia 7 lipca 1993 roku – Prawo budowlane.
- Ustawa z dnia 24 sierpnia 1991 roku o ochronie przeciwpożarowej.
- Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
- Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 roku w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów.
Instalacje fotowoltaiczne – normy polskie i unijne
Jeśli chodzi o instalacje fotowoltaiczne, normatywne polskie i unijne akty prawne to:
- Dyrektywa 2006/95/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 12 grudnia 2006 r. w sprawie harmonizacji ustawodawstwa państw członkowskich odnoszących się do sprzętu elektrycznego przewidzianego do stosowania w określonych granicach napięcia (Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, 27.12.2006, L374/10).
- PN-EN 61215:2017 Moduły fotowoltaiczne (PV) z krzemu krystalicznego do zastosowań naziemnych (dotyczy tylko modułów krzemowych).
- PN-EN 61730:2018 Ocena bezpieczeństwa modułu fotowoltaicznego (PV) Polski Komitet Normalizacyjny, Warszawa 2007 – norma składa się z dwóch części dotyczących bezpieczeństwa modułów systemu fotowoltaicznego: Część 1: Wymagania dotyczące konstrukcji (które można określić za pomocą oględzin lub badań). Część 2: Wymagania dotyczące badań (obejmuje badanie modułów pod kątem elektrycznym i mechanicznym w trakcie pracy. Testy dają pewność, że instalacje fotowoltaiczne nie posiadają żadnych uszkodzeń składników wewnętrznych i zewnętrznych, które mogą wywołać porażenie prądem elektrycznym, pożar lubalbo inne obrażenia).
- PN-EN 62109:2010 Bezpieczeństwo konwerterów mocy stosowanych w fotowoltaicznych systemach energetycznych (są to normy produktowe dla komponentów instalacji PV, które definiują użyteczność i bezpieczeństwo każdego produktu. Istotne są zwłaszcza dwie pierwsze części tej normy: Część 1: Wymagania ogólne i Część 2: Wymagania szczegółowe dotyczące falowników).
- PN-EN 60364-7-712:2016-05 Instalacje elektryczne niskiego napięcia (istotna jest zwłaszcza Część 7-712: Wymagania dotyczące specjalnych instalacji lub lokalizacji — Fotowoltaiczne (PV) układy zasilania. – są to normy instalacyjne, które są podstawą planowania, budowy i testowania instalacji elektrycznych).