Instalacje fotowoltaiczne na gruncie: wady i zalety
Gdzie są montowane panele fotowoltaiczne? Odpowiedź na to pytanie nasuwa się sama: na dachach budynków. Są jednak sytuacje, w których jest to niemożliwe lub nieopłacalne. W takiej sytuacji można się zdecydować na alternatywne rozwiązanie. Są nim instalacje fotowoltaiczne na gruncie. Zobacz, na czym w praktyce polega takie rozwiązanie oraz jakie są jego mocne i słabsze strony.
Instalacje fotowoltaiczne naziemne – kiedy to dobre rozwiązanie?
W większości sytuacji panele fotowoltaiczne trafiają na dachy budynków – szczególnie, jeśli mowa o mikroinstalacjach, mających zaspokajać potrzeby energetyczne domu mieszkalnego czy małego gospodarstwa rolnego lub firmy. Trzeba jednak pamiętać, że istnieją sytuacje, w których takie rozwiązanie jest niemożliwe do wdrożenia. Kiedy tak się dzieje?
- Wymagana jest duża moc instalacji
Jeżeli ma powstać mikroinstalacja fotowoltaiczna na potrzeby domowe, zazwyczaj wystarczy kilka modułów słonecznych. Te bez problemu zmieszczą się na standardowej połaci dachu. Co jednak, gdy w planach jest farma PV, która będzie produkować energię na sprzedaż albo większa instalacja na potrzeby dużego gospodarstwa czy firmy? Wówczas miejsca na dachu może nie wystarczyć.
- Dach jest narażony na duże zacienienie
Cień jest wrogiem fotowoltaiki, ponieważ panele mogą produkować prąd wyłącznie wówczas, gdy są dobrze wyeksponowane na promieniowanie słoneczne. Nawet niewielki cień rzucany np. przez komin czy drzewo może stanowić poważny problem. Jeżeli nie ma możliwości wyeliminowania takiej przeszkody, lepszym rozwiązaniem będzie fotowoltaika na gruncie.
- Brak możliwości montażu na optymalnej stronie dachu
Fotowoltaika pracuje najwydajniej wówczas, gdy panele są zamontowane od południowej strony – to tutaj są najlepiej wyeksponowane na działanie promieni słonecznych od świtu do zmierzchu. Akceptowalne są również strony wschodnia i zachodnia. Zdarza się jednak, że na żadnej z połaci skierowanych w tych kierunkach nie da się zamontować paneli. Jeśli do wyboru pozostaje wyłącznie północ, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest montaż instalacji na ziemi.
Jakie zalety ma fotowoltaika na gruncie?
Pomimo że montaż paneli fotowoltaicznych na gruncie jest rzadziej wybieranym rozwiązaniem ma wiele zalet.
- Swoboda w ustawieniu paneli
Przy montażu fotowoltaiki na gruncie nie ma ograniczeń, gdy chodzi o powierzchnię. Projektant może je ustawić pod idealnym kątem i w optymalnym kierunku, a więc na południe. Jeśli inwestor dysponuje większym budżetem, może zainwestować w konstrukcję obrotową (tzw. solar tracker), która będzie podążać za słońcem, aby zmaksymalizować ilość produkowanej energii.
- Łatwość montażu
Montaż fotowoltaiki na gruncie jest łatwiejszy niż wykonanie prac na dachu. Nie ma konieczności działania na wysokości, a ustawienie konstrukcji oraz montaż paneli i pozostałych elementów trwa krócej oraz przebiega znacznie sprawniej. W efekcie taką elektrownię można uruchomić znacznie szybciej niż instalację na dachu.
- Pełny dostęp do paneli
Pełny dostęp do paneli daje możliwość ich regularnego czyszczenia. Mimo że deszcz zmywa z powierzchni modułów solarnych większość zanieczyszczeń, jeśli istnieje możliwość ich mycia, warto to robić. Dzięki temu maksymalizuje się osiągi ekologicznej mikroelektrowni.
- Doskonała wentylacja modułów PV
Pod panelami montowanymi na gruncie znajduje się wolna powierzchnia. Dzięki temu cyrkulacja powietrza pozostaje niezaburzona, co jest szczególnie ważne w miesiącach letnich. Wysoka temperatura nie wpływa korzystnie na pracę instalacji fotowoltaicznej, jednak naturalny system wentylacyjny niweluje ten problem.
Warto też pamiętać, że montaż instalacji na gruncie jest nieinwazyjny, co oznacza, że nie ingeruje się przy jego wykonywaniu w grunt. Nie pojawi się też problem konieczności demontażu paneli, kiedy będzie potrzebna wymiana dachówki.
Jakie wady mają naziemne instalacje fotowoltaiczne?
Ustawienie paneli słonecznych na gruncie ma również swoje wady.
- Wyższy koszt wykonania instalacji
Wynika z konieczności dobrania dedykowanej konstrukcji, na której osadzi się panele pod odpowiednim kątem. W efekcie koszt budowy nieco wzrośnie. Warto przy tym podkreślić, że fotowoltaika na gruncie nie oznacza wyższej stawki VAT na instalację. Taka zależność istniała do 2019 roku, jednak wówczas zmodyfikowano przepisy. Jeśli system PV będzie służył do zasilania budynku mieszkalnego o powierzchni do 300 m2, stosuje się stawkę 8 % VAT.
- Zajęta większa powierzchnia
Panele fotowoltaiczne na dachu, zwłaszcza ciemnym, są niemal niewidoczne i nie zajmują powierzchni użytkowej. Instalacja na gruncie wymaga poświęcenia nieco miejsca. Warto wiedzieć, że do celów przemysłowych można wykorzystać tylko nieużytki. Co z użytkownikami indywidualnymi? Dla nich wygospodarowanie miejsca na panele na działce może być wyzwaniem. Trzeba pamiętać, że musi to być niezacieniona przestrzeń!
- Większe zagrożenie uszkodzeniem
Wynika z łatwiejszego dostępu do paneli, a co za tym idzie, niestety, ryzykiem wizyty złodziei lub wandali. Instalacji mogą także zagrozić dzikie zwierzęta, które odwiedzą posesję lub własna trzoda hodowlana.
Panele fotowoltaiczne na gruncie czy na dachu? Co wybrać?
Na pytanie o to, które miejsce montażu jest lepsze, nie ma jednej dobrej odpowiedzi. Wszystko zależy od warunków technicznych na danej posesji. Dlatego decyzję najlepiej podjąć po konsultacji z ekspertami, będąc świadomym plusów i minusów każdego z rozwiązań. Pewne jest jedno: w każdym przypadku system fotowoltaiczny pozwoli na ograniczenie kosztów prądu, a co za tym idzie – przyniesie oszczędności.
Zainwestuj w fotowoltaikę z FG Energy!
Rozważasz montaż instalacji fotowoltaicznej, ale nie jesteś pewien, gdzie jest najlepsze miejsce na panele na Twojej działce? Może chcesz się dowiedzieć, jak kształtują się koszty tego rozwiązania? Skontaktuj się z naszymi specjalistami i uzyskaj więcej informacji. Zespół FG Energy przygotuje wycenę i przeprowadzi Cię przez inwestycję od A do Z. Dowiedz się więcej i przestań przepłacać za prąd!