Instalacje fotowoltaiczne – rodzaje
O instalacjach fotowoltaicznych – ich opłacalności i ogromnych korzyściach dla środowiska naturalnego – słyszał dziś już chyba każdy. Jednak z pewnością nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jakie właściwie wyróżniamy rodzaje instalacji. Niewątpliwie są to informacje, z którymi warto się zapoznać jeszcze przed podjęciem decyzji o wykonaniu instalacji we własnym domu, siedzibie firmy, budynku rolniczym, gospodarczym albo użyteczności publicznej.
Instalacje sieciowe on-grid
Najbardziej rozpowszechniony, a zarazem najtańszy i najbardziej opłacalny rodzaj instalacji fotowoltaicznych to instalacja sieciowa, podłączona do sieci elektrycznej danego dostawcy prądu, znana także jako on-grid. Prąd stały pozyskany z paneli fotowoltaicznych jest tutaj przekształcany – za pomocą falownika/inwertera – na prąd zmienny, z jakiego korzystamy w naszych domach, włączając rozmaite sprzęty. System mierzy, jak dużo energii zużytkowaliśmy, a ile sami wytworzyliśmy i do niego oddaliśmy, w związku z czym płacimy jedynie za zużycie netto. Co więcej, możliwa jest nawet sprzedaż dostawcy prądu występującej po naszej stronie nadwyżki energii elektrycznej. To elastyczne rozwiązanie sprawia, że nie musimy magazynować energii, jednak – po zamontowaniu dodatkowych akumulatorów – jest to technicznie możliwe i wówczas zyskujemy opcję zasilania awaryjnego.
Instalacje off-grid
Magazynowanie energii to natomiast znak rozpoznawczy drugiego rodzaju instalacji fotowoltaicznych – instalacji typu off-grid. Nie jest ona podłączona do sieci, a więc wymiana energii z dostawcą prądu (ani też odsprzedaż nadwyżek) nie jest tutaj możliwa. Wszelkie nadwyżki energii zaczerpniętej z paneli zostają zgromadzone w akumulatorach i wykorzystane w późniejszym terminie. Ten rodzaj instalacji zwany jest również wyspowym, ponieważ jest niezależny od sieci dostawcy energii, a także zapewnia całkowitą niezależność energetyczną. Umożliwia zaspokojenie zapotrzebowania na energię elektryczną w 100 procentach, jednak jest droższy w utrzymaniu.
Panele fotowoltaiczne – inne rozwiązania
Poza najbardziej rozpowszechnionymi instalacjami on-grid i off-grid, niekiedy można spotkać również – znacznie mniej popularne – rozwiązania innego rodzaju. Należą do nich np. elektrownie czy też farmy fotowoltaiczne, nieco przypominające te wiatrowe – z tym, że zamiast wiatraków do pozyskiwania energii wykorzystuje się występujące w skupiskach, umieszczone indywidualnie na zabezpieczonym podłożu panele fotowoltaiczne. Inna możliwość to hybrydowa postać instalacji fotowoltaicznej, łącząca cechy on-grid i off-grid, gdzie panele fotowoltaiczne łączą swoje siły z zasilaniem dodatkowym, zewnętrznym.