Inwerter, czyli inaczej falownik, to obowiązkowy element każdej instalacji fotowoltaicznej. Jego rola polega za zamianie prądu stałego, który jest produkowany w modułach fotowoltaicznych, na prąd przemienny, z którego korzystamy na co dzień. Dzięki inwerterom energia wyprodukowana z promieniowania słonecznego może zasila urządzenia elektryczne, z których korzystamy w domu czy w biurze.
Firma FG ENERGY oferuje najlepsze solarne inwertery wyspowe i sieciowe firmy Growatt w atrakcyjnych cenach. Gwarantujemy też profesjonalne wsparcie i doradztwo odnośnie wyboru odpowiednich inwerterów, tak żeby efektywność instalacji była jak najwyższa.
Funkcja inwerterów wyspowych
Inwertery możemy podzielić na wyspowe oraz sieciowe. Inwertery fotowoltaiczne wyspowe to urządzenia, których zadaniem jest przemiana prądu stałego na zmienny w instalacjach, które pracują w systemie autonomicznym. Taka instalacja fotowoltaiczna nie współpracuje z siecią elektroenergetyczną, ale wykorzystuje bank akumulatorów. Inwertery wyspowe wykorzystywane są najczęściej w miejscach, gdzie nie ma dostępu do sieci elektroenergetycznej.
Magazynowanie energii w akumulatorach
Inwerter wyspowy nie wysyła więc do sieci publicznej wyprodukowanej energii elektrycznej. Jego specyfika umożliwia natomiast naładowanie akumulatorów. Produkowany w modułach fotowoltaicznych prąd stały jest konwertowany w inwerterze wyspowym i przekazywany do urządzeń odbiorczych. Nadwyżki wyprodukowanej energii są magazynowane w specjalnych akumulatorach. Akumulatory te zasilą instalację w momencie zbyt małego nasłonecznienia i braku możliwości produkcji energii.
Inwertery wyspowe a inwertery sieciowe
Inwertery ( falowniki ) wyspowe zwane są również autonomicznymi lub off-grid. Z powodu braku połączenia i synchronizacji z siecią elektroenergetyczną, nie mogą zwracać do niej nadwyżek energii. Z kolei inwertery sieciowe, czyli on-grid, nie mają funkcji ładowania baterii akumulatorów, ale potrafią łączyć się z publiczną siecią energetyczną, co umożliwia sprzedaż energii elektrycznej w przypadku jej nadwyżki. Niezbędny jest jednak do tego dwukierunkowy licznik.
Sprawność inwertera
Sprawność inwertera to zdefiniowanie, jaki procent energii z prądu stałego zostanie zamieniony przez inwerter na prąd przemienny, a jaka część energii zostanie stracona. Inwerter może więc wpływać na efektywność całej instalacji fotowoltaicznej. Dlatego tak ważny jest wybór inwertera o odpowiedniej jakości i odpowiednio dopasowanych parametrach. Właściwie dobrany inwerter jest gwarancją efektywnej pracy całej instalacji, ponieważ pozwala uzyskać maksymalną ilość energii z paneli fotowoltaicznych.