Jak monitorować pracę instalacji fotowoltaicznej?
Panele fotowoltaiczne to doskonała inwestycja, która nie tylko pozwala zredukować wydatki na prąd, lecz także pracuje na zieloną przyszłość i lepsze jutro kolejnych pokoleń. Wszystkie instalacje potrzebują profesjonalnego monitoringu instalacji, i to nie tylko w odniesieniu do wewnętrznych, ale również do środowiskowych parametrów. Dzięki śledzeniu wydajności użytkownik jest w stanie lepiej planować przeglądy, ale też trafniej oceniać opłacalność i potencjał modernizacji, a to zaledwie początek zalet. Poniżej kilka praktycznych wskazówek dotyczących monitorowania instalacji fotowoltaicznej. Przybliżamy kwestię tego, czym jest monitoring instalacji fotowoltaicznej, jak przebiega prawidłowy monitoring fotowoltaiki i dlaczego warto nadzorować pracę instalacji.
Na czym polega monitorowanie instalacji fotowoltaicznej?
Zasadniczo monitoring instalacji może przybierać różne formy. Generalnie chodzi o stałe nadzorowanie, czy praca przebiega poprawnie, a także sprawdzanie poszczególnych parametrów dostarczających informacji o ewentualnych uszkodzeniach sprzętu. Pracę instalacji fotowoltaicznej nadzorują czujniki, montowane jako nieodłączne elementy instalacji, a także elementy zewnętrzne. Warto również wspomnieć o monitoringu jako systemie kamer i alarmów, które mają za zadanie ochronić instalację fotowoltaiczną przed zniszczeniem lub kradzieżą modułów.
Przed czym chroni monitoring instalacji fotowoltaicznej?
Wszystkie instalacje OZE pozostawione bez nadzoru mają tendencję do generowania problemów technicznych. Jakie czynniki ryzyka uwzględnia monitoring fotowoltaiki? Przede wszystkim chroni przed przegrzewaniem i umożliwia błyskawiczne wykrywanie wad złącz elektrycznych. Długoterminowe problemy to natomiast pęknięcia szkła i samych ogniw fotowoltaicznych. Kontrola w postaci monitoringu całej instalacji przekłada się na mniej problemów serwisowych i wykrywa natychmiast spadki wydajności, spowodowane czynnikami wewnętrznymi lub właśnie środowiskowymi.
Producenci technologii OZE wprowadzają naturalnie zabezpieczenia, odcinające niedziałającą część instalacji, co pozwala na przeprowadzenie konserwacji bez wielkiego wpływu na funkcjonowanie pozostałej części. Warto również generować raporty dotyczące wpływu środowiskowego na pracę paneli. Chodzi głównie o analizowanie temperatury otoczenia w odniesieniu do temperatury modułów i o śledzenie natężenia promieniowania słonecznego. Wykonawcy instalacji OZE określają z reguły wartość oczekiwaną uzysku. Jeżeli kontrola pokazuje duże rozbieżności pomiędzy wynikami aktualnymi a oczekiwanymi, pierwotnie trzeba zastanowić się nad modernizacją, albo zmianą układu farmy słonecznej.
Monitoring jakościowej instalacji fotowoltaicznej – również warto
Specjalizujemy się w montażu instalacji fotowoltaicznych dla klientów indywidualnych, biznesowych, rolników i pomagamy w uzyskaniu dotacji. Wszystkie panele słoneczne optymalizujemy pod kątem komfortu długoterminowej kontroli. Dajemy gwarancję na uzysk w granicach 25 lat i mamy na tym tle potwierdzone osiągnięcia. Działamy w całym kraju. Przy tej okazji zachęcamy Państwa do umówienia bezpłatnych konsultacji. Głównym celem, dla którego wskazujemy na jakość naszych instalacji fotowoltaicznych, jest jednak coś innego. Otóż chcemy podkreślić, że nawet w przypadku najlepszej instalacji PV i w pełni profesjonalnego montażu warto prowadzić monitoring elektrowni słonecznej w czasie rzeczywistym. Również fachowy sprzęt czasami ulega usterkom, zwłaszcza pod wpływem działania czynników środowiskowych.
Popularne metody diagnostyki paneli fotowoltaicznych
Monitoring całej instalacji to parametry wejściowe pod kontrolą, sprawdzanie produkcji energii elektrycznej i monitorowanie instalacji pod kątem występowania ewentualnych usterek. Tym samym monitoring to w tym przypadku nadzór, który wykonuje się na wiele sposobów:
- Monitoring termowizyjny, stosowany najczęściej na mniejszych farmach fotowoltaicznych. To komfortowe i bardzo stabilne rozwiązanie.
- Monitorowanie instalacji w czasie rzeczywistym, czyli możliwość szybkiego wykluczania błędów technicznych. Bardziej rozbudowane systemy podają nie tylko błędy, ale nawet rekomendacje ułatwiające radzenie sobie z problemem. Im większa elektrownia słoneczna, tym rośnie potrzeba rozbudowania kontroli parametrów.
- Aplikacje podpięte pod smartfona lub dostępne na stronach internetowych. Dzięki oprogramowaniu inwestor widzi realne zużycie, stan magazynów energii, statystyki sezonowe. Najlepsi producenci paneli słonecznych oddają do dyspozycji klientów autorskie aplikacje do śledzenia zużycia energii. Z czasem można porównać parametry historyczne i podjąć ewentualną decyzję o rozbudowie własnej elektrowni.
Utrzymujemy długoterminowy serwis fotowoltaiki i zwiększamy komfort klientów
Metody diagnostyczne z reguły współpracują ze sobą i tworzą kompleksowy system kontroli z dostępem przez smartfona lub komputer stacjonarny. Dużo zależy od technologii proponowanej przez producenta fotowoltaiki. Nasza firma utrzymuje długoterminowy serwis i wykonuje poszerzony monitoring instalacji fotowoltaicznej na życzenie. Jeżeli macie Państwo do czynienia z okresowymi spadkami wydajności, albo obawiacie się z różnych przyczyn o stan techniczny ogniw, chętnie pojawimy się z profesjonalnymi rozwiązaniami.
Standardowe oprogramowanie do monitoringu instalacji fotowoltaicznej
Najczęściej moc, energię wyprodukowaną w ciągu dnia, wytworzoną energię maksymalną i całkowitą w całym okresie działania elektrowni. Duże uproszczenie to dane wyrysowane na wykresie w sposób zautomatyzowany, pokazujące nieprawidłowości okresowe. Falownik podłączony do internetu przekazuje kluczowe informacje w sposób zdalny, więc daje duży komfort kontroli, niezależnie od miejsca pobytu inwestora.
Po co monitoring OZE?
Elektrownia słoneczna do zachowania prawidłowych parametrów pracy potrzebuje regularnej kontroli, najlepiej mającej miejsce w czasie rzeczywistym. Aktualnie diagnostyka wiąże się z wprowadzeniem oprogramowania, które informuje o najważniejszych cechach instalacji z poziomu smartfona. Wybierając monitoring fotowoltaiki w naszym wykonaniu, otrzymują Państwo szereg korzyści:
- Monitoring to szybkie wykrywanie oraz usuwanie nieprawidłowości, a ostatecznie mniejsze koszty konserwacji.
- Kontrola elektrowni wiąże się z zarządzaniem zużyciem i sprawdzaniem statystyk. Inwestor może prześledzić sezonowe spadki wydajności zgodnie z prognozą pogody, albo ocenić rzeczywisty stan wdrożonej technologii.
- Błyskawiczny kontakt z wyspecjalizowanym, ogólnokrajowym serwisem.
- Informacja o dostępnej mocy dla użytkowników nieruchomości.
Zachęcamy do skorzystania z usługi monitoringu instalacji fotowoltaicznej, aby kontrolować pracę instalacji, generować mniejsze straty w wydajności paneli wskutek szybkiej identyfikacji usterek i zapewnić sobie optymalizację procesu produkcji energii elektrycznej.