Jak obniżyć rachunki za prąd w firmie?
Ceny energii elektrycznej z roku na rok, a czasami nawet z miesiąca na miesiąc, są wyższe. Odczuwają to zarówno gospodarstwa domowe, jak i firmy. W użytku domowym łatwiej wdrożyć proste sposoby oszczędzania i obniżyć rachunki. Czasami wystarczy wyłączać światło i urządzenia, gdy się z nich nie korzysta, wykorzystywać jak najwięcej światła dziennego oraz umiejętnie korzystać ze sprzętów domowego użytku, takich jak pralka, zmywarka, czy piekarnik. Jednak w Twojej firmie zużycie prądu jest prawdopodobnie wyższe, a metody pozwalające obniżyć rachunki wymagają nieco większej kreatywności, a może i nawet dodatkowych inwestycji. Może nieświadomie przepłacasz i czas to zmienić? Sprawdź, jak ograniczyć zużycie energii elektrycznej w Twoim przedsiębiorstwie.
Niższe opłaty za energię elektryczną – najprostsze sposoby
Postaw na naturalne światło słoneczne. To właśnie naturalne światło słoneczne jest bazą pozwalającą sprawnie działać urządzeniom fotowoltaicznym, ale sprawdza się także bez nich. Projektując biuro, zdecyduj się na rozmieszczenie stanowisk pracy w pomieszczeniu z jak największą liczbą okien. Praca w ciągu dnia nie będzie wymagała poboru aż tak dużej ilości energii elektrycznej. Jeśli dobrze to rozplanujesz, całkowicie unikniesz konieczności korzystania ze światła w ciągu dnia.
Do najprostszych sposobów na obniżenie poziomu zużycia energii elektrycznej należy inwestycja w energooszczędne świetlówki. Producenci niektórych modeli zapewniają, że dzięki używaniu tego typu oświetlenia można obniżyć rachunki za prąd nawet o osiemdziesiąt procent w porównaniu z tym, ile kosztują tradycyjne żarówki. Zatem tradycyjne żarówki wymień na nowoczesne, chociażby z tego względu, że są one w stanie działać dłużej bez żadnej awarii. Warto zainwestować w nowoczesne świetlówki również dlatego, że rzadziej trzeba je wymieniać ponieważ są zdolne do dłuższego działania, a to także sposób na oszczędność. Warto podkreślić, że w ramach oszczędności najlepiej sprawdza się oświetlenie LED, gdyż jego żywotność jest absolutnie najdłuższa spośród wszystkich dostępnych opcji.
Sprzęt pozwalający obniżyć rachunki za prąd
Czas pożegnać się ze sprzętem klasy A. Nadchodzi czas na urządzenia cechujące się lepszą klasą energetyczną. A+ lub A++ to gwarancja, że zużycie prądu będzie mniejsze, a właściwie tak niskie, jak to tylko możliwe. Choć urządzenia lepszej jakości, jeśli chodzi o klasę energetyczną, są nieco droższe niż ich mniej oszczędni poprzednicy, to zdecydowanie warto podjąć się małych zmian w wyposażeniu z myślą o długotrwałej oszczędności. Nie bez znaczenia jest także ustawienie sprzętów w pomieszczeniu. Przykładowo lodówka nie powinna stać w pobliżu żadnego źródła ciepła, gdyż może potrzebować wtedy do pracy nieco więcej energii. Właściwe korzystanie z niej też jest istotne – na przykład chłodzenie dań, które są jeszcze gorące, nie ma nic wspólnego z oszczędzaniem energii elektrycznej, a wręcz przeciwnie.
Dobre nawyki pracowników a niższe koszty energii elektrycznej
Mówi się, że w domu prościej oszczędzać energię, ponieważ z domownikami łatwiej jest wypracować pewne zasady funkcjonowania i korzystania z energii, które przyczynią się do znacznego obniżenia ilości zużytej energii. Zrównoważone korzystanie ze sprzętów potrzebujących prądu, jak i gaszenie świateł w pomieszczeniach, w których akurat nikt nie przebywa, to nawyki, które można wypracować. Nieco trudniej wypracować takie nawyki u pracowników, jednak ich również można przyzwyczaić do czynności, które pomogą oszczędzać energię elektryczną.
Aby zużycie energii elektrycznej było mniejsze, warto przyjrzeć się codziennym zwyczajom i uczulić pracowników na odłączanie urządzeń od prądu, kiedy z nich nie korzystają. Mowa o takich urządzeniach, jak między innymi:
- drukarki,
- monitory,
- komputery,
- zasilacze.
Warto pamiętać, że sprzęty w stanie czuwania również generują koszty. Jednak największe oszczędności, jakie mogą wynikać z dobrych przyzwyczajeń pracowników, dotyczą lepszego gospodarowania klimatyzacją. Warto określić zasady, według których może ona działać tylko w określonym czasie w ciągu dnia. Ponadto jeśli okna i drzwi będą szczelnie zamknięte, efekt schłodzonego pomieszczenia jest w stanie utrzymać się na dłużej.
Jako właściciel firmy nie powinieneś obawiać się przeprowadzenia rozmowy na temat oszczędzania energii i rozsądnego podejścia do kwestii zużywania energii elektrycznej i tego, że może być ono niższe, gdy każdy rzeczywiście zaangażuje się w działania przyczyniające się do osiągnięcia tego celu. Samo skupienie się na wyłączaniu urządzeń biurowych po zakończeniu pracy może zaowocować pewnymi znacznymi oszczędnościami w skali roku.
Zmiana sprzedawcy prądu to dobry ruch
Jak się okazuje, czasami zmiana sprzedawcy prądu jest nieunikniona. Jako przedsiębiorca masz dostęp do interesujących ofert, a proponowane taryfy pozwalają na oszczędności rzędu kilkudziesięciu procent w skali roku. Dostosowanie taryfy do realnych potrzeb zawsze jest korzystnym rozwiązaniem. Proces zmiany dostawcy nie jest trudny. Wystarczy złożyć stosowny wniosek do podmiotu odpowiedzialnego za dystrybucję energii elektrycznej, a sama procedura nie powinna trwać dłużej niż trzydzieści dni.
Pamiętaj, że to Ty decydujesz, z kim chcesz współpracować, a zmiana taryfy i zmiana sprzedawcy są jak najbardziej możliwe. Skorzystaj z informacji handlowych dotyczących produktów i obniż rachunki za prąd w Twojej firmie. Zaoszczędzone pieniądze będziesz mógł zainwestować w dalszy rozwój biznesu. Przyjrzyj się ofertom pięciu największych spółek dystrybucyjnych i podejmij właściwą, a przede wszystkim korzystną dla siebie decyzję.
Jak obniżyć rachunki za prąd, czyli energia słoneczna
Jednym ze sposobów na znaczne zmniejszenie zużycia energii elektrycznej jest inwestycja w fotowoltaikę. Tak naprawdę dzięki temu możesz nie tylko obniżyć rachunki za prąd, ale także stać się niezależny od lokalnego operatora systemu dystrybucji prądu. Ceny za energię elektryczną stale wzrastają, a tymczasem Ty możesz stać się bezkonkurencyjny w oszczędzaniu. Rozwiązania z zakresu fotowoltaiki to przekształcanie energii słonecznej, pobieranej dzięki specjalnym panelom, w prąd stały.
Wykonanie audytu energetycznego jest darmowe i niezobowiązujące do podejmowania dalszych kroków, dlatego zawsze warto zdecydować się na to rozwiązanie. Fotowoltaika daje niezależność i realnie wpływa na obniżenie rachunków za energię elektryczną. Specjaliści naszej firmy, którzy od lat zajmują się dystrybucją i montażem rozwiązań fotowoltaicznych, pomogą Ci na każdym etapie inwestycji. W zakres usług wchodzi nie tylko wspomniany darmowy audyt energetyczny, ale i późniejsze doradztwo, wykonanie projektu, zamontowanie instalacji i odbiór, po którym nie pozostanie Ci już nic innego, jak cieszenie się obniżonymi kosztami za energię elektryczną oraz stopniowy zwrot zainwestowanych pieniędzy. Fotowoltaika może nie tylko obniżyć rachunki za prąd, ale także mieć niebagatelny wpływ na poprawę ekologiczności prowadzonego biznesu. Podsumowując, montaż fotowoltaiki, to:
- oszczędność,
- rozwiązanie ekologiczne,
- niezależność energetyczna,
- nowoczesny wizerunek firmy.
Jak obniżyć rachunki za prąd w Twojej firmie – podsumowanie
Koszt realnie zużytej energii można zminimalizować. Rachunki za prąd nie muszą przyprawiać o zawrót głowy. Czasem wystarczy mobilizacja pracowników, aby rozpocząć proces optymalizacji zużycia energii. Jednak nie może to być jednorazowe działanie, ale rozpoczęcie budowania nawyków, które nie są wymagające, a mogą przynieść niesamowite efekty. Każda z firm powinna mieć swoją politykę dotyczącą oszczędzania. Zasady te muszą być dostosowane do charakteru przedsiębiorstwa. Może się okazać się, że dobra wola pracowników to za mało. Wówczas możesz pomyśleć o wymianie sprzętu na taki o wyższej klasie energetycznej albo iść o krok dalej – zainwestować w przyszłość. Jak? Oczywiście decydując się na fotowoltaikę. Bez względu na rozmiar firmy da się dopasować korzystne rozwiązania. Droga Twojej firmy do komfortu i obniżenia rachunków nie musi być długa i wyboista. Wybierz mądrze, decydując się na montaż paneli fotowoltaicznych. Chętnie pomożemy na każdym etapie – od wyboru sprzętu po jego fachowy montaż.