Jaka jest żywotność paneli fotowoltaicznych i co na nią wpływa?
Fotowoltaika jest dziedziną nauki i techniki, którą w praktyce wykorzystuje się jak na razie stosunkowo krótko. Natomiast panele fotowoltaiczne są po prostu niezbędne, aby całe rozwiązanie mogło przynosić efekty. Ponieważ fotowoltaika to nowa dziedzina techniki, sprawa z precyzyjnym ustaleniem, jaka jest żywotność paneli fotowoltaicznych, okazuje się nieco utrudniona. Mimo to większość producentów paneli słonecznych zapewnia długą gwarancję jakości i funkcjonalności. Jaka jest żywotność paneli? Czy pogoda może mieć wpływ na ich większą eksploatację? Co możesz zrobić, aby wydłużyć żywotność ogniw fotowoltaicznych? Przekonajmy się.
Żywotność paneli fotowoltaicznych według producentów
Choć żywotność paneli słonecznych zwykle jest bardzo długa, z roku na rok coraz mniejsza jest ich wydajność. Spadek wydajności przypadający na jeden rok nie jest jednak wysoki, bo wynosi ok. 0,5% – 0,7%. Wiele zależy jednak od jakości danych paneli fotowoltaicznych. To pokazuje, jak duży odsetek mocy wyjściowej wciąż jest wykorzystywany wraz z upływem czasu i na jak długo wystarczą panele fotowoltaiczne.
Większość producentów gwarantuje utratę wydajności raczej w dolnej granicy procentowej, czyli ok. 0,5%. Między innymi dlatego odnawialne źródła energii stały się popularne. Jeszcze kilkanaście lat temu były zupełną innowacją, a dziś panele słoneczne są znane niemal na całym świecie. Na rynku nie brakuje paneli słonecznych dobrych marek. Konkurencja staje się coraz większa, więc każdy dystrybutor, w miarę swoich możliwości, musi podnosić jakość usług i samych paneli fotowoltaicznych, a tym samym zwiększać także ich wydajność. Określenie żywotności paneli fotowoltaicznych leży po stronie producenta. Najczęściej panele fotowoltaiczne objęte są kilkunastoletnią gwarancją co jest równoznaczne określeniu żywotności paneli słonecznych. Nie warto jednak dopuszczać do spadku wydajności do poziomu większego niż około 20 procent. Może się wtedy bowiem pojawiać informacja o awarii technicznej.
Czy inwestycja w panele słoneczne się opłaca?
Osobom, które dopiero rozważają inwestycję w panele fotowoltaiczne, często wydaje się, że nie jest to do końca opłacalna możliwość. Jako argument podają fakt, iż upływ czasu wpływa niekorzystnie na ich wydajność. Cóż, trudno podać przykład jakiegokolwiek urządzenia, na które wpływ czasu nie miałby żadnego znaczenia. Owszem, panel słoneczny straci na jakości po kilku, a tym bardziej kilkunastu latach użytkowania, jednak pamiętajmy, że całkowita utrata sprawności tak szybko mu nie grozi. Biorąc pod uwagę, jak duże oszczędności dzięki niemu można odnotować oraz fakt, że jest to instalacja, która może być objęta sporym dofinansowaniem, to po prostu warto poczynić tę inwestycję. Wydatek zwraca się zwykle maksymalnie po 10 latach pomimo utraty wydajności paneli. Panel słoneczny i jego żywotność zawsze będą gorącym tematem, ale nie należy dać się zwieść opiniom osób, które nie są ekspertami w tej dziedzinie. Zaufaj profesjonalistom.
Żywotność paneli słonecznych a ekstremalne warunki pogodowe
Na żywotność paneli mają pewien wpływu ekstremalne warunki pogodowe czy wyzwania związane z szalejącą burzą, takie jak odparcie kul gradowych. Samo wysokie natężenie promieniowania UV może wywołać znaczny spadek efektywności instalacji. Żyjąc w Polsce mamy ten przywilej, że pogoda jest raczej umiarkowana, a natężenie promieniowania UV rzadko przekracza granice groźne dla paneli fotowoltaicznych.
Tylko w lecie, przez krótki okres, borykamy się z nadmiernie wysokimi temperaturami. Następuje wówczas zbyt mocne promieniowanie, które nie jest dobre dla paneli słonecznych i może wywołać znaczne uszkodzenia. Chcąc zagwarantować sobie większą żywotność paneli fotowoltaicznych, wybierz jakościowe moduły, wykonane z odpornych materiałów.
Warto natomiast zauważyć, że zimą panele fotowoltaiczne radzą sobie w Polsce całkiem nieźle. Co prawda czasami znajdują się w trudnej sytuacji – są przysypane śniegiem – ale ten stan nie trwa długo, a żywotność paneli nie jest przez to nadmiernie wystawiona na próbę. A kiedy rzeczywiście jest wystawiona na próbę? Na pewno podczas gradobicia. Choć panele fotowoltaiczne są przystosowane do trudnych sytuacji i mocnych uderzeń gradem o imponującej średnicy, to ryzyko zniszczenia ich zawsze istnieje, a cała sytuacja może mieć wpływ na znaczne uszkodzenia i utratę wydajności.
Poprzednie generacje paneli słonecznych
Panele fotowoltaiczne są od lat nieustannie udoskonalane. Coraz to kolejne generacje cechują się zwiększoną żywotnością. Nie oznacza to jednak wcale, że żywotność paneli słonecznych starszych generacji jest niska. Wręcz przeciwnie, poprzednie generacje paneli słonecznych również były całkiem trwałe, na co istnieją liczne dowody. Ile lat ma najstarszy system fotowoltaiczny zainstalowany na terenie Europy? Obecnie liczy on już ponad 40 lat i nadal działa. Nie ma wątpliwości, że 4 dekady trwałości paneli to bardzo dużo, a mówimy o starej generacji modułów, która mimo wszystko nie dorównuje jakością i zaawansowaniem technicznym najnowszym modelom.
Czy da się wydłużyć żywotność paneli słonecznych?
Czy istnieją sposoby na wydłużenie żywotności paneli fotowoltaicznych, skoro nie wymagają szczególnej uwagi, gdy są już prawidłowo podłączone? Właśnie – zwróć uwagę na prawidłowy montaż i stan okablowania. To, jaka jest żywotność paneli, może zależeć od prawidłowej instalacji. Nie warto zlecać tego zadania przypadkowym firmom. Chcesz wydłużyć żywotność paneli? Kup je od renomowanego sprzedawcy, który zapewni także montaż na najwyższym poziomie. Powinny to być bowiem panele od uznanego producenta, będącego gwarancją jakości. Nasza firma korzysta z paneli Jinko, uchodzących za zdecydowanie ponadprzeciętnie wytrzymałe i efektywne.
Niebagatelny wpływ na bezawaryjne i długie funkcjonowanie paneli bez odnotowania większych spadków wydajności ma dbanie o ich higienę. Niezbędne jest regularne czyszczenie paneli fotowoltaicznych. Wszystko, co na nich zalega – brud, kurz, śnieg lub przyklejone liście – wpływa na zwiększenie zacienienia, a to już niesie za sobą kolejne konsekwencje. Co najmniej raz w roku zadbaj o przejrzenie stanu okablowania, odpowiadającego za odpowiednie połączenie paneli i innych istotnych elementów ze skrzynką bezpieczników. Tym samym, żywotność paneli słonecznych można wydłużyć, poprzez:
- poprawny montaż,
- montaż wysokiej jakości okablowania,
- regularne przeglądy stanu instalacji,
- czyszczenie modułów fotowoltaicznych,
- zakup wysokiej jakości paneli.
Czego nie robić, by nie zmniejszyć efektywności paneli słonecznych?
Stan paneli fotowoltaicznych nie może być dziełem przypadku. Poczytaj więcej na ich temat, zanim samodzielnie zabierzesz się za czyszczenie instalacji. O ile można myć ją samodzielnie, tak warto pamiętać, by nie robić tego w ciągu dnia, gdy moduły są rozgrzane. Nie należy także używać zwykłych środków chemicznych. Nieodpowiednie dobranie preparatów, jak i ściereczek do mycia, może doprowadzić do uszkodzenia paneli, a co za tym idzie, zniszczenia ich, zamiast poprawy wydajności. Choć okres gwarancyjny jest jasno określony, to panele działają znacznie dłużej, jeśli się o nie właściwie dba. Dlatego ostatecznie polecamy zlecenie konserwacji i czyszczenia paneli profesjonalistom, takich jak nasza firma. Zadbamy o zamontowane przez nas panele Jinko, które odpowiednio pielęgnowane będą dobrze służyły przez kilkadziesiąt lat.