Fotowoltaika w Twoim województwie
Jeżeli jesteś mieszkańcem województwa łódzkiego i chcesz zacząć oszczędzać przy użyciu paneli fotowoltaicznych, trafiłeś w najlepsze możliwe miejsce. W FG ENERGY od wielu lat zajmujemy się kompleksową współpracą z klientami indywidualnymi i przedsiębiorstwami celem spersonalizowania projektów na fotowoltaikę. Dołącz do osób, które skutecznie uniezależniły się od zewnętrznych dostawców.
Instalacje fotowoltaiczne w województwie łódzkim – czy to się opłaca?
Energia elektryczna wytwarzana jest za pomocą ogniw fotowoltaicznych przy udziale promieni słonecznych. Dlatego niektórzy mogą wnioskować, że Polska nie jest najlepszym miejscem do tego typu inwestycji. Nic bardziej mylnego! Montaż paneli fotowoltaicznych w województwie łódzkim i innych obszarach Polski jest uzasadnione statystykami dotyczącymi nasłonecznienia. W centralnej części kraju są to wartości niejednokrotnie przekraczające 1200 kWh/m2.
Kolejnym istotnym czynnikiem są niższe temperatury niż w południowej części Europy. Panele fotowoltaiczne nie działają wydajnie, gdy narażone są na intensywne ciepło. Dlatego nawet bezchmurne niebo każdego dnia przy wysokich temperaturach, nie da takich zysków energetycznych, jak przy niższych jej wartościach. Z tych i innych względów instalacje fotowoltaiczne są coraz powszechniej stosowane w całej Polsce, a także w województwie łódzkim.
Jak planuje się projekt instalacji fotowoltaicznej?
Przed przystąpieniem do montażu instalacji PV kluczowe okazuje się obliczenie zapotrzebowania na energię elektryczną. Najlepiej w tym celu zsumować zużycie widoczne na rachunkach od zakładu energetycznego. Po uwzględnieniu tej wartości dokonujemy obliczeń pod kątem konkretnych typów paneli fotowoltaicznych i dostępnego miejsca, jakim dysponuje inwestor.
Najczęściej generatory prądu umieszczane są na dachu budynku mieszkalnego lub gospodarczego. Ma to swoje zalety. Przede wszystkim instalacja znajduje się poza zasięgiem ludzkim, więc nie grozi jej przypadkowe uszkodzenie. Nie mają na nią wpływu również drzewa, chyba że znajdują się w bardzo bliskim sąsiedztwie. Jednak w takich sytuacjach najczęściej dochodzi też do zacienienia połaci dachowej, co wyklucza ją z montażu paneli słonecznych.
Aby zmaksymalizować uzysk energii konstrukcje dachowe lub ziemne opiera się na stelażach ustawionych pod odpowiednim kątem. Pożądanymi wartościami kątowymi są 30° względem poziomu i 0° do strony południowej. Dzięki temu panele fotowoltaiczne są odpowiednio skierowane na najbardziej nasłonecznioną stronę i mogą skutecznie się oczyszczać pod wpływem deszczu i wiatru. Utrzymują dzięki temu znamionowe wartości produkcyjne.
Szczegółowa budowa paneli słonecznych
Sercem modułów PV są małe ogniwa. To one posiadają płytki półprzewodnikowe, które produkowane są najczęściej przy użyciu krzemu. Zachodzi w nich konwersja energii słonecznej na prąd elektryczny. Promienie padające na panele słoneczne wytwarzają pary nośników o przeciwnych ładunkach. Rozdzielenie ich powoduje powstanie napięcia elektrycznego. Jest ono przekazywane w dalszej kolejności do inwertera.
Oczywiście pojedyncze ogniwo nie ma zbyt dużych możliwości produkcyjnych. W znormalizowanych warunkach i przy zachowaniu punktu mocy maksymalnej (MPP) poszczególne ogniwa instalacji fotowoltaicznej generują prąd o mocy 2 W i napięciu 0,5-0,9 V. Są to wartości niewystarczające do zasilania urządzeń elektrycznych wykorzystywanych w domu. Dlatego poszczególne ogniwa łączy się szeregowo, co skutkuje powstaniem paneli fotowoltaicznych. Szereg połączonych ze sobą generatorów daje napięcie rzędu kilkuset woltów, co skutkuje powstaniem prądu o wartościach użytecznych w domu i firmie.
Korzyści z zastosowania paneli słonecznych
Generalna zasada projektu instalacji fotowoltaicznej polega na stworzeniu systemu generującego prąd o wartości równej bądź większej od maksymalnego zapotrzebowania danej jednostki. Dlatego wszelkie nadwyżki można sprzedawać do zakładu energetycznego na zasadach prosumenta. Warunkiem jest posiadanie konstrukcji podłączonej do sieci zewnętrznej. W chwili nadprodukcji oddajesz prąd do sieci, w momencie niedoboru (np. w nocy) odbierasz go.
Zasadność zastosowania paneli fotowoltaicznych widać szczególnie pod kątem stale rosnących stawek za prąd. Dzięki własnej przydomowej elektrowni możesz spać spokojnie i uniezależnić się od zmian w wysokości rachunków. Sprzedając nadwyżki energii elektrycznej, w swoim bilansie możesz wyjść na zero, nadal korzystając ze wszystkich posiadanych urządzeń elektrycznych. Pamiętaj też o tym, że podczas korzystania z sieci zewnętrznej może dojść do nieprzewidzianych awarii w dostawach. Panele fotowoltaiczne zapewniają niezawodną pracę przez wiele lat i nie narażają Cię na nagłą utratę zasilania.
Rozpocznij oszczędzanie z FG ENERGY
Jak widzisz, wybierając instalację fotowoltaiczną, możesz zacząć zmniejszać swoje zobowiązania finansowe względem dostawców prądu. Z nami możesz sięgnąć po ekologiczną energię ze słońca, które nie wystawia żadnych rachunków. Aby ustalić niezbędne szczegóły dotyczące Twoich preferencji i potrzeb zapraszamy do kontaktu. Wybierz numer i zadzwoń!
Ceny prądu w łódzkim ponownie wzrosną!
I to wcale niemało, bo aż 40%. Lata zaniedbań polityki energetycznej w naszym kraju doprowadziły do takiej sytuacji. Wciąż jednak możesz się przed nimi chronić instalując panele fotowoltaiczne. Wypełnij formularz kontaktowy i dowiedz się więcej!