Fotowoltaika w Twoim województwie
Komfort, oszczędności i niezależność nierozerwalnie związane są z fotowoltaiką. Jeżeli potrzebujesz doradztwa, projektu lub montażu instalacji PV znalazłeś odpowiednie miejsce. W FG ENERGY od wielu lat zajmujemy się kompleksowym przeprowadzaniem inwestycji w elektrownie słoneczne. Robimy to z pasją i zaangażowaniem, pomagając inwestorom w całej Polsce. Możesz być jednym z nich!
Panele fotowoltaiczne w Opolskiem – opłacalność inwestycji
Wydajność paneli słonecznych jest uzależniona od wielu czynników. Przede wszystkim chodzi o uwarunkowania geograficzne. Wielu upatruje znakomitych uwarunkowań terenowych w krajach południowych, patrząc przez pryzmat nasłonecznienia. Jest ono rzeczywiście ważne, jednak w połączeniu z wysoką temperaturą powoduje spadek zysków energii. Dlatego to właśnie w Polsce można z powodzeniem stosować panele fotowoltaiczne, bez obaw o ich wydajność.
Średnie wartości rocznego nasłonecznienia w Polsce mieszczą się w przedziale 950-1250 kWh/m2. Są bliskie tych zaobserwowanych w Niemczech, które od lat stosują fotowoltaikę na szeroką skalę. Montaż paneli fotowoltaicznych w Opolskiem i okolicznych województwach sprawia, że liniowo spadają rachunki za prąd i inwestor rozpoczyna oszczędzanie na energii elektrycznej.
Warunki niezbędne do instalacji paneli słonecznych
Poza wymienionym wyżej nasłonecznieniem i umiarkowanymi temperaturami niezbędne jest określenie zapotrzebowania. To na jego podstawie powstaje projekt instalacji fotowoltaicznej. Pożądane wartości otrzymuje się dzięki zliczeniu ich z otrzymanych rachunków z zakładu energetycznego. Podczas audytu obliczamy także maksymalne zapotrzebowanie na energię elektryczną danej jednostki. Zestawienie powyższych danych pozwala wyznaczyć niezbędną powierzchnię do montażu paneli słonecznych. Wszystkie takie wyliczenia robią nasi doradcy w miejscu planowanej instalacji na obszarze całego kraju, w tym również w województwie opolskim.
Najczęściej wykorzystywane sposoby implementacji paneli słonecznych na dachach budynków to stworzenie konstrukcji nośnej lub instalacja w formie pokrycia. Pierwsza z opcji pozwala na przystąpienie do inwestycji niemal w dowolnym momencie. Wymaga jednak przytwierdzenia stelaży do elementów konstrukcyjnych. W drugiej metodzie realizuje się projekt już na etapie planowania wznoszenia budynku. Należy zaplanować pochylenie i kąt względem kierunku południowego umożliwiające maksymalizację zysków.
Jeżeli dach nie jest najlepszym miejscem ze względu na słabą nośność, zacienienie lub inne uwarunkowania panele fotowoltaiczne umieszcza się na ziemi. Oczywiście inwestor musi posiadać odpowiednią powierzchnię gruntu, która może zostać zagospodarowana na elektrownię słoneczną. Bez względu na wybraną metodę najważniejsze jest zachowanie pochylenia w okolicy 30° od poziomu i skierowania czoła paneli w kierunku południowym o wartości kątowej 0°.
Jak zbudowane są instalacje fotowoltaiczne?
Aby cały system mógł działać prawidłowo, potrzebne jest niezawodne funkcjonowanie wszystkich poszczególnych elementów. Proces konwersji energii słonecznej na elektryczną rozpoczyna się w ogniwie słonecznym. To podstawowy komponent paneli fotowoltaicznych. Zbudowany jest z płytki półprzewodnikowej, w której pod wpływem padania promieni słonecznych dochodzi do powstania par nośników o przeciwnych ładunkach. Ich rozdzielenie skutkuje wytworzeniem napięcia elektrycznego.
Pojedyncze ogniwo nie jest w stanie wygenerować prądu o użytecznych dla odbiorników wartościach. Dlatego instalację fotowoltaiczną projektuje się z myślą o montażu kilkunastu lub kilkudziesięciu paneli. Ich szeregowe połączenie powoduje obecnością energii elektrycznej na wyjściu o wartości setek woltów. W dalszej kolejności trafia ona do inwertera montowanego przed systemem zabezpieczeń i licznikiem energii.
Korzyści, jakie dają panele słoneczne
W jaki sposób oszczędza się na instalacji fotowoltaicznej? Proces ten opiera się na prawie prosumenta. Podczas najlepszej pory dnia do produkcji energii elektrycznej wytwarzane są ilości prądu przekraczające zapotrzebowanie. Nadmiar zostaje odprowadzony do zakładu energetycznego i zapisany przez licznik. Drugi ze wskaźników czyta wartości kWh pobrane od dystrybutora w momentach niedostatecznej produkcji np. w porze nocnej. Sprzedana do dystrybutora energia może zostać odebrana w ilości 80%, co powoduje, że rachunki za prąd mogą spaść niemal do zera!
Co jeszcze można zaliczyć do zalet osobistej elektrowni? Przede wszystkim panele słoneczne w Opolskiem czy w innych regionach są jeszcze bardziej uzasadnione przez stałe podwyżki cen prądu. Tendencja wzrostowa utrzymuje się od pewnego czasu i powoduje, że zarówno w domach prywatnych i przedsiębiorstwach powstaje coraz więcej instalacji fotowoltaicznych. To pozwala na uniezależnienie się od zewnętrznych dostawców i omijanie podwyżek. Inwestycja zwraca się szybciej i generuje zyski w krótszym czasie.
Stwórz swój projekt z FG ENERGY!
Jesteś tu, bo chcesz oszczędzać. My wiemy, jak Ci to umożliwić. Odwiedź zakładkę „kontakt” i wybierz preferowaną formę komunikacji. Zadbamy o Twoją energię!
Podwyżki cen prądu w opolskim są nieuniknione!
Maksymalnie nawet 40% – tyle będą wynosić podwyżki cen prądu jakie czekają nas w 2022 roku. Tak duży wzrost jest efektem wielu lat zaniedbań w polityce energetycznej Polski, polegającej na lekceważeniu odnawialnych źródeł ciepła i nieustannemu wspieraniu górnictwa. Na szczęście jest rozwiązanie, minimalizujące wpływ rosnących cen prądu na gospodarstwa domowe, a mianowicie instalacja fotowoltaiczna. Jeśli chcesz ją zdobyć, zapraszamy na darmowy audyt.