Fotowoltaika w Twoim województwie
Liniowe zyski związane z posiadaniem paneli fotowoltaicznych motywują do podjęcia działań inwestycyjnych. Jeżeli szukasz specjalistów, którzy zaprojektują i wykonają dla Ciebie instalację PV jesteś w odpowiednim miejscu. Zajmujemy się tym już od wielu lat i zebrane doświadczenie przekładamy na zadowolenie naszych klientów. Możesz do nich dołączyć i cieszyć się niezależnością!
Zasadność montażu instalacji fotowoltaicznej w Podkarpackiem
Polska, zaraz obok sąsiadów zza Odry, ma jedne z lepszych w tej części Europy warunków do wytwarzania energii elektrycznej z promieni słonecznych. Mają na to wpływ dwa czynniki:
- nasłonecznienie,
- temperatura otoczenia.
Poziom rocznego nasłonecznienia waha się w zależności od regionu w przedziale między 950-1250 kWh/m2. Województwo podkarpackie jest więc bardzo dobrym obszarem do implementacji osobistej elektrowni słonecznej. Ma na to wpływ także średnia roczna temperatura, która w okolicach Rzeszowa utrzymuje się poniżej 10°C. Należy pamiętać, że panele fotowoltaiczne nie pracują wydajnie w warunkach zbyt wysokiego poziomu ciepła. Dlatego obszar Polski tak dobrze nadaje się do konwersji energii słonecznej w prąd elektryczny.
Warunki montażu instalacji fotowoltaicznej
Zasadniczo wyróżnia się 3 metody instalowania paneli fotowoltaicznych. Należą do nich generatory:
- dachowe,
- fasadowe,
- naziemne.
Pierwsze z wymienionych, zdecydowanie najczęściej można spotkać w Polskich warunkach. Do ich montażu można wykorzystać zarówno powierzchnie pochylone, jak i płaskie. Panele słoneczne umieszcza się na dedykowanych stelażach lub konstrukcjach odchylających. Idealne warunki kątowe uwzględniają pochylenie o wartości 30° od poziomu i 0° w stronę południową.
Te same nastawy obowiązują również w przypadku naziemnych instalacji. Projekt instalacji opierającej się na stacjonarnym stelażu wykonuje się głównie z powodu wad rozwiązań nadachowych w postaci stałego zacienienia, braku nośności dachu, czy niewystarczającej powierzchni.
Nowoczesne rozwiązania architektoniczne wykorzystują panele fotowoltaiczne umiejscowione na fasadach budynku. Mogą być z nimi zespolone i jednocześnie stanowić barierę w postaci półprzezroczystych przeszkleń. W innych wypadkach są montowane na specjalnych konstrukcjach pionowych. W ten sposób można nie tylko zaprojektować budynek o nowoczesnym wzornictwie, ale również przystosowany do samodzielnej produkcji energii elektrycznej.
Kluczowe komponenty instalacji fotowoltaicznych
Cały proces konwersji energii słonecznej na prąd odbywa się w ogniwie. Zbudowane jest z półprzewodnikowej płytki najczęściej przy użyciu krzemu. Panele fotowoltaiczne w zależności od rozmiaru mogą składać się nawet z kilkudziesięciu takich elementów. Wpływ promieni słonecznych prowokuje do wytworzenia w nich par nośników o odmiennych ładunkach. Rozdzielenie ich powoduje wytworzenie napięcia elektrycznego.
Pojedyncze ogniwo nie jest w stanie wytworzyć prądu o wartościach użytecznych dla odbiorników domowych. Dlatego każde z nich łączy się szeregowo wewnątrz paneli fotowoltaicznych. Dzięki połączeniu każdego modułu PV w szereg odbiorca może cieszyć się elektrycznością o wartości kilkuset woltów. Prąd więc ma wartości umożliwiającego jego wykorzystywanie do zasilania odbiorników.
W dalszej części konstrukcji zawsze znajduje się puszka przyłączeniowa, która znajduje się tuż za generatorem fotowoltaicznym. Kieruje on prąd do głównego wyłącznika prądu zmiennego DC. Za nim z kolei znajduje się inwerter, który dokonuje konwersji prądu ze stałego w zmienny. W dalszej kolejności jest wyłącznik i zabezpieczenie prądu AC oraz licznik energii PV. Za nim następuje podłączenie do przyłącza głównego. W zależności od konkretnego modelu niektóre podzespoły mogą być ze sobą zintegrowane lub stanowić oddzielne urządzenia.
Korzyści z zastosowania paneli fotowoltaicznych
Głównym czynnikiem determinującym do inwestycji jest chęć oszczędzania. Na czym tak naprawdę polega? Osoba posiadająca instalację fotowoltaiczną korzysta z wygenerowanego przez nią prądu, który w szczytowym momencie nie tylko zaspokaja potrzeby danej jednostki, ale też je przekracza. Może więc na zasadach prosumenta sprzedawać nadprodukcję do zakładu energetycznego. W chwilach mniejszego zysku z paneli fotowoltaicznych może odbierać energię z sieci zewnętrznej w ilości nieprzekraczającej 80% sprzedanego prądu. W ten sposób udaje się obniżyć rachunki niemal do zera!
Kolejny powód to możliwość uniezależnienia się od dostawców. Wpływa to na brak ponoszenia kosztów związanych z rosnącymi stawkami za elektryczność. Panele fotowoltaiczne w Podkarpackim są bardzo dobrym rozwiązaniem inwestycyjnym. Generują dla posiadaczy ilość prądu przekraczającą zapotrzebowanie, dlatego mogą cieszyć się dużymi zyskami w kontekście dynamicznych zmian wysokości rachunków.
Zacznij oszczędzać z fotowoltaiką FG ENERGY!
Doświadczenie, jakie zdążyliśmy do tej pory zdobyć, pozwala nam instalować panele fotowoltaiczne w Podkarpackiem i innych obszarach całej Polski. Dostarczamy klientom najlepsze rozwiązania i stawiamy na jakość oraz profesjonalizm. Zadzwoń i umów się na bezpłatny audyt!
W podkarpackim ceny prądu ponownie pójdą w górę!
Tym razem może to być nawet 40%. Jedna z firm energetycznych potwierdziła już taki scenariusz, ale nieoficjalne źródła donoszą, że pozostałe firmy także planują pójść w ich ślady. Instalacja fotowoltaiczna to jedyny ratunek przed nieustannymi podwyżkami cen prądu, a przy tym rozwiązanie przynoszące szereg innych korzyści.
Jeśli chcesz się o tym przekonać, wypełnij formularz kontaktowy.