Fotowoltaika w Twoim województwie
Jeżeli jesteś tutaj, bo szukasz odpowiednich specjalistów do stworzenia Twojej prywatnej elektrowni, to trafiłeś w idealne miejsce. Od wielu lat zajmujemy się energią ze słońca i montujemy panele fotowoltaiczne w Podlaskiem oraz innych województwach całego kraju. Dostarczamy najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne i pomagamy inwestorom oszczędzać na rachunkach. Dołącz do nich!
Montaż paneli fotowoltaicznych w Podlaskiem – czy warto?
Cała Polska ma bardzo dobre warunki słoneczne do wykorzystywania instalacji PV celem generowania prądu elektrycznego. Roczne nasłonecznienie waha się w granicach 950-1250 kWh/m2 w zależności od obszaru. Oczywiście są kraje o lepszych poziomach dostępności promieni słonecznych, jednak za obszarem Polski przemawia niewysoka temperatura średnia. Panele fotowoltaiczne nie pracują efektywnie podczas znacznego gorąca. Dlatego mimo tak dużego nasłonecznienia np. w Hiszpanii, nie jest to najlepsze miejsce do generowania energii elektrycznej z promieni słonecznych.
Możliwości aranżacji instalacji fotowoltaicznych
W zależności od dostępnego miejsca i warunków konstrukcyjnych oraz powierzchni użytkowej można wyróżnić 3 sposoby montażu paneli fotowoltaicznych. Należą do nich opcje:
- dachowe,
- fasadowe,
- naziemne.
W zdecydowanej większości przypadków projekt instalacji fotowoltaicznej opiera się na wykorzystaniu połaci dachowej budynków mieszkalnych lub gospodarczych. Ma to swoje zalety, ponieważ nie ma wpływu na wykonywanie miejsca wokół zabudowań. Minimalizuje się też ryzyko przypadkowego uszkodzenia. Aby zmaksymalizować uzysk energii elektrycznej, należy ustawić panele fotowoltaiczne pod kątem 30° względem osi poziomu i ukierunkować na południe z uwzględnieniem wartości 0°.
Podobnie należy implementować naziemne konstrukcje PV. Zasadność tego sposobu montażu może wynikać z niedostatecznego miejsca dostępnego na połaci dachowej, obecności stałego zacienienia w postaci kominów, dużych anten i drzew. Panele słoneczne można wtedy umiejscowić na zakotwionym lub obciążonym stelażu w zależności od preferencji inwestora. Ten typ montażu charakteryzuje się łatwością w dokonywaniu przeglądów i możliwością łatwiejszego pozbywania się zanieczyszczeń.
Coraz chętniej instalację fotowoltaiczną wykonuje się również na fasadach budynków. Mogą to być zaimplementowane w osie zewnętrzne półprzezroczyste panele, które jednocześnie zapewniają bariery i służą za przeszklenia. W innych możliwych rozwiązaniach ogniwa słoneczne są przytwierdzane do fasad za pomocą konstrukcji nośnych. Dzięki takiemu rozwiązaniu budynek nie tylko zyskuje pod względem architektonicznym, ale także generuje oszczędności.
Szczegółowa budowa paneli słonecznych
Konwersja energii słonecznej w prąd elektryczny odbywa się przy pomocy płytek półprzewodnikowym umiejscowionych w ogniwach. Podczas padania promieni na ich powierzchni dochodzi do powstania par nośników ładunków o odmiennych wartościach. Pod wpływem ich rozdzielenia przez pole elektryczne następuje wytworzenie napięcia. Instalacje fotowoltaiczne bazują na szeregowym połączeniu poszczególnych ogniw w panele i całe moduły.
Jest to konieczne ze względu na znikome możliwości generowania prądu przez pojedyncze ogniwo. W standardowych warunkach badań MPP (punkt mocy maksymalnej) osiąga wartości 2 W i 0,5-0,9 V. Determinuje to konieczność generowania szeregowego połączenia instalacji wszystkich modułów. Dzięki temu montowane przez nas panele fotowoltaiczne w Podlaskiem i innych regionach kraju dysponują (w zależności od potrzeb) prąd o napięciu setek woltów.
Do prawidłowego działania instalacji sprzężonej z siecią konieczne są jeszcze inne elementy np.:
- puszka przyłączeniowa,
- wyłącznik prądu stałego DC,
- inwerter DC na AC,
- wyłącznik prądu zmiennego,
- dodatkowe zabezpieczenia,
- licznik uzyskanego prądu,
- zespolenie z przyłączem głównym zewnętrznego dystrybutora.
W zależności od modelu instalacji fotowoltaicznej niektóre elementy mogą działać w formie zintegrowanej.
Korzyści z zastosowania paneli słonecznych
Szczególnie stale rosnące ceny elektryczności powodują, że wielu klientów indywidualnych i przedsiębiorców potrzebuje uniezależnić się od zakładów energetycznych. Oszczędności z paneli fotowoltaicznych wynikają z prawa prosumenta. Na jego podstawie można sprzedawać nadwyżki produkcji do dystrybutora i odbierać je w momentach niedoboru np. w nocy w ilości nieprzekraczającej 80% rocznego dostarczania. Tym sposobem wielu klientom udaje się zmniejszyć rachunki niemal do zera!
Wielu też ceni sobie możliwość korzystania z czystej „zielonej” energii elektrycznej. Produkcja jej poprzez panele fotowoltaiczne nie powoduje generowania szkodliwych substancji. Dlatego można nie tylko oszczędzać i być niezależnym, ale też pozytywnie wpływać na środowisko naturalne.
Dołącz do inwestorów FG ENERGY!
Jeżeli interesują Cię oszczędności i chcesz wykonać swoją własną elektrownię słoneczną, wybierz jeden z preferowanych sposobów kontaktu i przedstaw swoje oczekiwania. Nasi doświadczeni specjaliści przygotują dla Ciebie spersonalizowany projekt i zadbają o najdrobniejsze szczegóły. Zadzwoń i zacznij korzystać z energii ze słońca!
Chroń się przed kolejnymi podwyżkami cen prądu – zainstaluj fotowoltaikę!
Wzrost cen prądu w województwie podlaskim jest nieunikniony. Firmy energetyczne stopniowo potwierdzają scenariusz dotyczący podwyżek wynoszących aż 40%. Instalacja fotowoltaiczna to jedyny sposób, aby ich uniknąć. Chcesz dowiedzieć się więcej? Wypełnij formularz kontaktowy i umów się na darmowy audyt.