Nasłonecznienie w Polsce. Sprawdź na naszej mapie stan nasłonecznienia w swoim regionie!
Czy nasłonecznienie w Polsce jest wystarczająco duże, by opłacało się w naszym kraju montowanie instalacji fotowoltaicznej? Czy jest to rozwiązanie ekonomicznie korzystne i opłacalne?
Stopień nasłonecznienia w danym rejonie to wypadkowa wielu czynników: począwszy od najważniejszej z nich, szerokości geograficznej, z którą bezpośrednio wiąże się długość dnia, przez szereg innych, z pozoru mniej związanych z położeniem na mapie, jednak w znacznym stopniu wpływających na natężenie promieniowania w danym miejscu. Należą do nich rzeźba terenu, uwarunkowania klimatyczne danego obszaru, czy stan zanieczyszczenia powietrza.
Jak działają panele fotowoltaiczne?
Działanie instalacji fotowoltaicznej opiera się na tak zwanym efekcie fotowoltaicznym. Pod wpływem promieniowania słonecznego w ciele stałym powstaje siła elektromotoryczna. Inaczej mówiąc, promieniowanie słoneczne staje się źródłem energii elektrycznej. W zależności od ilości promieniowania słonecznego, ilość wyprodukowanej energii elektrycznej może być większa lub mniejsza, a co za tym idzie, ilość wytworzonych kilowatogodzin na metr kwadratowy (kwh/m2). Dlatego ważne jest, by instalacja fotowoltaiczna była odpowiednio dobrana do miejsca, w którym zostanie zamontowana.
Jakie różnice ujawnia mapa nasłonecznienia w Polsce?
Poziom nasłonecznienia w Polsce nie należy do najwyższych w porównaniu do innych krajów Europy i świata, mapa nasłonecznienia w Polsce ukazuje dodatkowo spore zróżnicowanie w poziomie promieniowania słonecznego w zależności od regionu. Na północy naszego kraju natężenie promieniowania jest niższe niż na południu, co wiąże się ze zróżnicowaniem szerokości geograficznej. Widoczne są także różnice w stopniu nasłonecznienia poszczególnych obszarów w zależności od miejscowych uwarunkowań, związanych m.in. z rzeźbą terenu, rodzajem zabudowań, roślinnością, mikroklimatem i poziomem zanieczyszczenia powietrza. Natężenie promieniowania jest jednak w naszym kraju wystarczająco wysokie, by opłacało się montować panele fotowoltaiczne, czego dowodzą istniejące już w całym kraju instalacje tego typu. Jak dotąd zamontowanych i użytkowanych jest w Polsce około 2 miliony metrów kwadratowych kolektorów słonecznych. Moc ogniw fotowoltaicznych montowanych w Polsce również nieustannie rośnie.
Nowoczesne panele fotowoltaiczne
Trzeba pamiętać, że myśl technologiczna nieustannie się rozwija. Nowoczesne technologie są nieustannie doskonalone. Także w dziedzinie produkcji energii stosowane są coraz lepsze rozwiązania. To, co jeszcze niedawno wydawało się nieopłacalne, wraz z nadejściem nowych rozwiązań może okazać się łatwe w zastosowaniu, niedrogie i ekonomiczne. Rozwiązania technologiczne wprowadzane w fotowoltaice idą w kierunku uniezależnienia wydajności urządzeń do produkcji prądu od poziomu promieniowania słonecznego w danym miejscu. Natężenie promieniowania w danym rejonie nie jest już najistotniejszym czynnikiem branym pod uwagę przy decyzji o zainstalowaniu paneli fotowoltaicznych.
Na stopień nasłonecznienia danego terenu wpływają:
- szerokość geograficzna,
- długość dnia,
- rzeźba terenu,
- rodzaj zabudowań,
- roślinność,
- mikroklimat (w szczególności stopień zachmurzenia, wiatry),
- poziom zanieczyszczenia powietrza.