Stacja ładowania samochodów elektrycznych – ile to kosztuje?
Samochody elektryczne to pojazdy coraz częściej spotykane również w naszym kraju. Producenci aut osobowych prezentują wiele nowości z dziedziny elektryków. Dzięki temu widać, jak bardzo na całym świecie rozwija się elektromobilność – zarówno wśród osób prywatnych, jak i firm. Przez to wiele osób może się zastanawiać, jakie są faktyczne koszty związane z jazdą oraz ładowaniem samochodu elektrycznego, czy posiadanie auta elektrycznego jest opłacalne oraz Ile kosztuje stacja ładowania samochodu na baterie i czy warto zainwestować we własną.
Samochody elektryczne – zalety
Nie ma sensu wyjaśniać, ile kosztuje stacja ładowania samochodów elektrycznych, jeśli nie zamierzasz korzystać z pojazdów tego typu. Nie jesteś przekonany do samochodów elektrycznych? Przedstawimy zatem najważniejsze zalety pojazdów zasilanych prądem.
Omawiając zalety samochodów elektrycznych, warto zwrócić uwagę na kilka najistotniejszych kwestii. Przede wszystkim samochody na prąd są ekologiczne, ponieważ nie wydzielają szkodliwych dla środowiska i naszego zdrowia spalin. Tego rodzaju pojazdy cechują się również dużym komfortem jazdy, głównie ze względu na cichą pracę oraz zmniejszoną generację wibracji i hałasu podczas jazdy. Samochody na prąd nie są także drogie w utrzymaniu i nie wymagają częstych wizyt u mechanika. Sprawia to, że są nie tylko bezpieczne dla otoczenia, ale również można na nich zaoszczędzić sporo pieniędzy.
Gdzie ładować samochody elektryczne?
Ponieważ samochody elektryczne wykorzystują jedynie skumulowaną energię elektryczną, wymagają podłączenia do źródła zasilania. Ładowanie aut na prąd może się odbywać na kilka sposobów. Można je podładować przykładowo na publicznych stacjach ładowania, które można znaleźć m.in. na stacjach benzynowych, przy galeriach handlowych lub też na prywatnych parkingach sklepów czy firm. Trzeba jednak liczyć się z tym, że jedno ładowanie może potrwać godzinę, całą noc lub nawet dobę – a wszystko zależy od tego, gdzie i jakim prądem ładujemy samochód. Niewątpliwie nie jest to komfortowe rozwiązanie.
Inną opcją na podładowanie akumulatorów jest skorzystanie ze stacji szybkiego ładowania. Można użyć również ładowarki naściennej prądu przemiennego, tzw. wallboxa, która zwiększa moc ładowania samochodu. Możliwym rozwiązaniem jest także podłączenie auta do gniazdka we własnym domu, jednak wiąże się to z wieloma niedogodnościami. Przede wszystkim z koniecznością znalezienia odpowiedniego gniazdka, a także dostosowania energii za pomocą specjalnego urządzenia.
Lepszą opcją będzie domowa stacja ładowania, np. przy wiacie fotowoltaicznej – w tym przypadku energia pobierana jest przez panele słoneczne zamontowane na dachu wiaty. Ładowarka podłączona do instalacji od razu emituje prąd nadający się do ładowania pojazdów elektrycznych.
Darmowe ładowanie samochodu elektrycznego – czy to możliwe?
Do niedawna właściciele aut na baterie mogli skorzystać z oferty darmowego ładowania swoich pojazdów m.in. przy wspomnianych stacjach benzynowych. Niestety większość koncernów, podążając za dostawcami energii elektrycznej, wprowadziła cenniki opłat za ładowanie aut elektrycznych w tych miejscach. W związku z tym z mapy darmowych stacji ładowania aut na prąd zniknęło sporo lokalizacji. Obecnie bezpłatne stacje ładowania można znaleźć np. na prywatnych parkingach sklepowych czy firmowych lub w centrach miast i w pobliżu galerii handlowych.
Istnieje jednak sposób na to, aby zawsze ładować pojazd za darmo. Potrzebna jest do tego własna stacja ładowania. Ile trzeba zainwestować, aby stworzyć taką stację i od czego zależy wysokość kosztów?
Stacja ładowania samochodów elektrycznych – od czego zależy koszt?
Ładowanie samochodów elektrycznych generuje różne koszty w zależności od rodzaju prądu, jaki planujemy wykorzystać. Tym samym znaczenie ma zarówno rodzaj ładowarki, jak i wejścia w pojeździe.
Wyróżniamy dwa rodzaje prądu: zmienny (AC) oraz stały (DC). W przypadku ładowania prądem AC energia jest zamieniana przez prostownik w prąd stały. Przy ładowaniu prądem DC energia zmienia się już w stacji ładowania, co pozwala znacznie skrócić czas całej procedury. Zatem jak nietrudno się domyślić, koszty montażu ładowarki DC są wyższe. Mowa tutaj bowiem o bardziej skomplikowanym i przydatnym sprzęcie. A jak to wygląda w perspektywie porównania czasu ładowania?
- Prąd zmienny stanowi najczęstsze źródło zasilania m.in. urządzeń domowych. Również stacje ładowania korzystają z prądu zmiennego, podobnie jak domowe ładowarki oraz wallboxy. Moc ładowania to ok. 3,7–43 kW, co przekłada się na czas ładowania auta (od kilku do kilkunastu godzin). Nie bez znaczenia jest również taryfa energetyczna, z jakiej korzystamy – niektóre osoby ładujące samochody elektryczne w domowych warunkach korzystają z taryfy nocnej.
- Alternatywę stanowią stacje szybkiego ładowania, na których można skorzystać z ładowarek z prądem stałym. Pozwala to na naładowanie akumulatorów w 20–30 min.
Jeśli porównamy koszty ładowania samochodu u podmiotów zewnętrznych opisanymi powyżej sposobami, dojdziemy do wniosku, że stacje szybkiego ładowania są nieco droższą propozycją – koszt jednego ładowania może wynosić do kilkudziesięciu złotych na 100 km (w zależności od modelu samochodu). Korzystanie z domowej stacji ładowania jest zatem o wiele korzystniejsze: to nie tylko zmniejszenie opłat za energię elektryczną, ale także wygoda użytkowania – wynikająca z komfortu podłączenia samochodu do ładowania w domowych warunkach.
Stacje ładowania – konkretne ceny
Zastanawiasz się, ile konkretnie będzie Cię kosztować budowa stacji ładowania? Udzielenie jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie nie jest możliwe, ponieważ w grę wchodzi tutaj wiele czynników, takich jak:
- moc samochodu,
- wybrane rozwiązanie logistyczne,
- jakość ładowarki,
- źródło zasilania ładowarki.
Im mocniejszy silnik, tym więcej energii potrzebuje, zatem Ty będziesz potrzebować mocniejszej ładowarki, a koszty urosną. Znaczenie ma także to, gdzie umieścisz ładowarkę. Jeśli pod wiatą garażową, będziesz musiał zapłacić za jej wybudowanie. Natomiast umieszczenie ładowarki w garażu nie wygeneruje żadnych kosztów dodatkowych. Oczywiście same ładowarki również są dostępne w różnych cenach, w zależności od jakości. Pamiętaj też, że istotne jest źródło zasilania. Jeśli zdecydujesz się na fotowoltaikę, jednorazowo wydasz sporo pieniędzy, ale później produkcja energii będzie darmowa. W przypadku energii z sieci nie będzie kosztu jednorazowego, w zamian pojawią się comiesięczne, wysokie rachunki za prąd.
Ceny ładowarek samochodów elektrycznych wahają się od 5 do 10 tysięcy złotych. To minimalny koszt, jaki trzeba ponieść w związku z budową własnej stacji ładowania. Pamiętaj jednak, że nawet w przypadku wyższych kosztów, ostatecznie, w dłuższej perspektywie czasu, wyjdziesz na tej inwestycji na plus.