Umowa na fotowoltaikę – o czym należy pamiętać?
Wykonanie i montaż instalacji fotowoltaicznej to przedsięwzięcie termomodernizacyjne, na które decyduje się coraz więcej osób. Na duże zainteresowanie fotowoltaiką wpływa wiele czynników, między innymi generowanie oszczędności poprzez produkcję darmowego prądu czy korzystanie z odnawialnych źródeł energii, które są przyjazne dla środowiska. Mimo dużego wsparcia dla OZE ze strony programów rządowych (m.in. „Mój Prąd” i „Czyste Powietrze”) fotowoltaika nadal pozostaje rozwiązaniem, które wymaga przemyślenia, zwłaszcza w kwestii wyboru wykonawcy. O czym należy pamiętać przed podpisaniem umowy z firmą wykonującą instalacje fotowoltaiczne?
Co musi zawierać umowa na instalację fotowoltaiczną?
Branża fotowoltaiczna jest branżą specjalistyczną, a więc umowa na fotowoltaikę to wyjątkowo obszerny dokument. W zapisach muszą znaleźć się bowiem zarówno fragmenty niezbędne do dopełnienia formalności, jak i informacje istotne dla inwestora oraz wykonawcy.
Do najważniejszych elementów umowy zaliczamy:
- Moc instalacji – wśród zapisów nie może zabraknąć szczytowej mocy instalacji określonej w jednostce kWp (kilowatopik). Jednostka ta określa wydajność paneli fotowoltaicznych w tzw. standardowych warunkach pracy (ang. STC – Standard Test Conditions), czyli to, ile energii elektrycznej jest w stanie wyprodukować dany panel lub cała instalacja. Do najważniejszych parametrów STC zaliczamy temperaturę ogniw (25°C), prędkość wiatru (1,5 m/s) i natężenie słoneczne (1000 W/m2).
- Spis elementów instalacji – w umowie musi się znaleźć szczegółowy wykaz wszystkich podzespołów wykorzystanych do konstrukcji instalacji fotowoltaicznej.
- Wykaz obowiązków obu stron – umowa musi jasno określać obowiązki spoczywające na inwestorze i wykonawcy. Obowiązki te mogą obejmować np. sporządzenie protokołu instalacji fotowoltaicznej. W tym miejscu należy także uwzględnić konsekwencje rezygnacji ze współpracy dla każdej ze stron.
- Koszty inwestycji – jednym z najważniejszych zapisów (z punktu widzenia obu stron) są koszty inwestycji. W tym miejscu umowa powinna także uwzględniać termin przewidziany na wpłatę.
- Termin realizacji – nieodłącznym elementem umowy jest termin realizacji przedsięwzięcia oraz informacja o tym, od kiedy termin ten jest liczony.
- Warunki gwarancji – umowa musi jasno określać okres i warunki gwarancji na wykonaną instalację fotowoltaiczną.
- Załączniki – istotnym elementem umowy na fotowoltaikę są także załączniki, które należy dokładnie przeanalizować przed podpisaniem dokumentu. Wszelkie niejasności i nieścisłości warto wyjaśnić z wykonawcą jeszcze na etapie analizowania umowy.
O czym należy pamiętać przed podpisaniem umowy?
Jeśli w umowie nie znajdują się ważne elementy, które wymieniliśmy powyżej, należy skontaktować się z wykonawcą lub prawnikiem w celu uzupełnienia lub doprecyzowania dokumentu. Podczas podpisywania umowy nie może być miejsca na żadne niejasności i wątpliwości. Jeśli wykonawca unika wyjaśnień lub zamieszczenia najważniejszych zapisów, warto zlecić wykonanie instalacji fotowoltaicznej innej firmie.
Umowę można skonsultować z prawnikiem, najlepiej takim, który specjalizuje się w prawie energetycznym. Prawnik specjalizujący się w doradztwie prawnym przy procesie inwestycyjnym instalacji fotowoltaicznej zajmuje się m.in. opiniowaniem umów, analizą problemów prawnych i składaniem wniosków. Wielu inwestorów decyduje się więc na zasięgnięcie opinii eksperta, który zna aktualne przepisy prawa energetycznego i wie, jak powinna wyglądać prawidłowo sporządzona umowa na fotowoltaikę.
Umowa z zakładem energetycznym
Montaż instalacji fotowoltaicznej wiąże się z dopełnieniem wielu formalności, w tym z podpisaniem umowy z zakładem energetycznym. Ustawa o odnawialnych źródłach energii umożliwia prosumentom magazynowanie nadwyżek energii w ramach sieci elektroenergetycznej oraz pobieranie tych nadwyżek w późniejszym terminie. Aby korzystać z tej możliwości, należy podpisać umowę z zakładem energetycznym. Po podpisaniu dokumentu montuje się liczniki dwukierunkowe, które mierzą przepływ energii elektrycznej, określając w ten sposób nadwyżki. Montaż odbywa się na koszt operatora.
Umowa na fotowoltaikę z FG Energy
W FG Energy doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważnym przedsięwzięciem dla każdego klienta jest montaż instalacji fotowoltaicznej. Jesteśmy specjalistami w swojej dziedzinie, dlatego wspieramy klienta na każdym etapie przedsięwzięcia – od audytu fotowoltaicznego, przez podpisanie umowy, aż po wykonanie, montaż i kontrolę sprawności instalacji.
Jesteśmy świadomi tego, że klient liczy na nasze wsparcie, dlatego pomagamy uzyskać dofinansowanie, doradzamy najlepsze rozwiązania i wyjaśniamy wszelkie zapisy zamieszczone w umowie, której przedmiotem jest instalacja fotowoltaiczna. Umowa jest skonstruowana w taki sposób, by była przejrzysta i zawierała najważniejsze informacje chroniące interesy zarówno klienta jak i wykonawcy.
W FG Energy zajmujemy się także dopełnianiem wszelkich formalności, takich jak umowa z zakładem energetycznym, podłączenie instalacji do sieci elektroenergetycznej czy wymiana licznika na dwukierunkowy.