PROFESJONALNY MONTAŻ ZE WSPARCIEM EKSPERTÓW
Carport — wiata fotowoltaiczna — na czym to polega?
Carporty fotowoltaiczne służą jako zadaszenia budowane w celu przykrycia miejsc parkingowych dla samochodów. Są podobne do tradycyjnych systemów słonecznych montowanych na ziemi, jednak mają kilka dodatkowych zalet. Po pierwsze, są na tyle duże i wysoko zamontowane, że umożliwiają parkowanie pojazdów pod spodem. Po drugie, wiaty fotowoltaiczne nie wymagają wykorzystania dodatkowego terenu. Oferują bardziej efektywne wykorzystanie przestrzeni niż typowe instalacje naziemne. Jest to ważne szczególnie dla właścicieli niewielkich działek, na których każdy metr kwadratowy jest cenny. W takich miejscach montaż paneli na gruncie byłby niemożliwy. Postawienie wiaty nie zajmuje sporej ilości przestrzeni, a ponadto służy ona jako miejsce parkingowe.
Jakie są główne zalety carportu fotowoltaicznego?
- Samochodowa wiata fotowoltaiczna jest zadaszeniem, pozwalającym chronić Twój samochód od deszczu, śniegu i innych czynników atmosferycznych, które nie wpływają korzystnie na stan pojazdu. Decydując się na takie rozwiązanie, zyskujesz zatem miejsce chroniące Twoje auto.
- Budowa samej konstrukcji jest znacznie tańsza niż postawienie wolnostojącego garażu. Przyjmuje się, że jeden metr kwadratowy murowanego budynku kosztuje tyle, co taka sama powierzchnia domu mieszkalnego. Postawienie wiaty wymaga zatem znacznie niższych nakładów finansowych.
- Latem carport fotowoltaiczny zapewnia pojazdowi cień, dzięki czemu nie wsiadasz do nagrzanego auta i nie musisz czekać na jego ochłodzenie przed rozpoczęciem podróży.
- Carport fotowoltaiczny to doskonałe rozwiązanie dla osób, które nie mają na posesji miejsca na instalację paneli na gruncie, a dach budynku nie spełnia wymogów do ich montażu (jest zacieniony, ma nieodpowiedni spad itp.).
- Wiata fotowoltaiczna może także pełnić funkcję stacji ładowania pojazdu elektrycznego.
Jeśli chcesz mieszkać oszczędniej, a jednocześnie wykorzystać w maksymalny sposób przestrzeń na swojej działce, poznaj szczegóły naszej oferty budowy carportów fotowoltaicznych. To zadaszone miejsca parkingowe pokryte panelami fotowoltaicznymi. Oprócz funkcji ochrony miejsca parkingowego produkują prąd, który zasila wszystkie urządzenia elektryczne, ale także auto elektryczne, czy też pompę ciepła.
Carport fotowoltaiczny — nie tylko do obiektów użytkowych
Pierwsze wiaty fotowoltaiczne były stawiane nie na posesjach prywatnych, tylko w obiektach użyteczności publicznej, na przykład w dużych galeriach handlowych czy biurowcach. To zrozumiałe, ponieważ w takich miejscach znajdują się bardzo duże parkingi, które umożliwiają dowolne wykorzystanie przestrzeni. Kilkanaście lat temu takie konstrukcje były również znacznie droższe niż obecnie, dlatego klient prywatny rzadko mógł pozwolić sobie na taką inwestycję.
Obecnie sytuacja znacząco się zmienia. Fotowoltaika staje się coraz tańsza, a co za tym idzie bardziej dostępna dla odbiorców prywatnych. Zwiększa się także świadomość dotycząca ekologii i możliwości wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Wpływ mają także różnego typu dotacje i preferencyjne metody finansowania montażu systemu. Może z nich skorzystać praktycznie każdy, ponieważ warunki przystąpienia do programów są bardzo przyjazne.
Wiaty fotowoltaiczne to zatem konstrukcje, które warto montować w wielu miejscach. Polecanymi będą z pewnością przestrzenie wykorzystywane jako miejsca parkingowe, np. na podjeździe przed domem. Carporty solarne sprawdzą się więc zarówno na parkingach domowych, firmowych, jak i hotelowych czy należących do centrów handlowych. Z powodzeniem mogą stanowić również jako element kubatury stacji benzynowej czy terenu należącego do dużego centrum handlowego.
Instalacje fotowoltaiczne — wiaty coraz bardziej dostępne
W 2010 roku średni koszt instalacji PV w postaci carportu wynosił około 7 USD/W. Obecnie ceny te kształtują się na poziomie około 3,72 USD/W. Oznacza to spadek ceny o połowę w ciągu 10 lat. Tę tendencję przypisuje się głównie udoskonaleniu materiałów i mniejszym kosztom pracy. Innym ważnym czynnikiem obniżania się kosztów jest fakt, że technologia słoneczna jest stale ulepszana i coraz bardziej dostępne są lepsze, a jednocześnie tańsze materiały.
Nie tylko same panele słoneczne stanowiące element carportu fotowoltaicznego są nowocześniejsze i bardziej wydajne. Udoskonalane są również elementy konstrukcyjne i zabezpieczające. Początkowo były one wykonywane z aluminium, ale coraz częściej można spotkać takie materiały jak lekka stal walcowana, która oferuje lżejszą i mocniejszą konstrukcję w podobnej cenie i o podobnej wielkości.
Co istotne, wiaty garażowe fotowoltaiczne są budowane od podstaw. Nie instaluje się paneli słonecznych do już istniejących konstrukcji. Wynika to głównie z wymagań odnośnie ekspozycji przestrzeni dachowej oraz wytrzymałości dachu na obciążenie.
Jeśli zatem chcesz postawić carport fotowoltaiczny na swojej działce, zwróć się do specjalistów, którzy zaprojektują i wykonają taki obiekt od podstaw. Korzystając z naszych usług, masz pewność, że współpracujesz z godnymi zaufania fachowcami. Zaproponujemy Ci nowoczesne rozwiązania, które będą dobrane do warunków na Twojej działce i Twojego zapotrzebowania na energię. Jest to bardzo ważne, ponieważ instalacja fotowoltaiczna w formie wiaty, paneli montowanych na dachu lub gruncie zawsze powinna uwzględniać konkretne uwarunkowania. Jedynie wtedy może działać w pełni wydajnie i zapewniać przewidywane oszczędności.
Jaką wiatę samochodową fotowoltaiczną wybrać?
Zlecając nam postawienie carportu fotowoltaicznego, możesz liczyć na to, że zajmiemy się wykonaniem wszystkich prac w sposób kompleksowy. Od Ciebie zależy natomiast to, gdzie stanie taki obiekt, jaka będzie jego wielkość i wygląd. Warto przy tym pamiętać, że nie wszędzie można postawić taką konstrukcję. Aby fotowoltaika mogła pracować wydajnie, dach wiaty musi być nasłoneczniony w wystarczającym stopniu.
Dlatego tak istotna jest lokalizacja na działce, która wpływa na poprawną orientację dachu względem pozornego ruchu słońca. To z kolei wymusza odpowiednie nachylenie modułów fotowoltaicznych na dachu wiaty, aby zapewnić ich optymalną ekspozycję ich na światło słoneczne i zmaksymalizować produkcję prądu. Pierwszym etapem wykonywania takiej inwestycji jest więc dobranie miejsca, w którym może ona powstać.
Dowolny wybór masz natomiast w kwestii wielkości obiektu. Na jaką się zdecydować? Najczęściej wiata fotowoltaiczna na jeden samochód ma 3 metry szerokości na 4 do 5 metrów długości. W przypadku carportu na dwa samochody szerokość powinna wynosić 5 do 6 metrów.
Należy także uwzględnić działanie zgodnie z przepisami prawa budowlanego. Zgodnie z ustawą z dnia 7 lipca 1994 roku i późniejszymi nowelizacjami wiaty garażowe nie wymagają pozwolenia na budowę, a jedynie zgłoszenia w odpowiednim urzędzie lokalnym, wraz z podstawowymi informacjami. A zatem zdecydowanie się na carport fotowoltaiczny nie wymaga zamawiania drogiego projektu, kompletowania obszernej dokumentacji i długiego oczekiwania na decyzję urzędników.
Carporty — fotowoltaika dla każdego
Wiata fotowoltaiczna może stanowić alternatywę dla instalacji zamontowanej na dachu budynku. Kiedy warto się na to zdecydować? Przede wszystkim wtedy, gdy nie ma możliwości założenia paneli w innym miejscu.
Przeważnie takie utrudnienia mogą wynikać z:
- niewłaściwej orientacji dachu,
- nieodpowiedniej konstrukcji dachowej,
- zacienienia, na przykład przez inne budynki, drzewa, słupy,
- zbyt małej przestrzeni na dachu,
- braku miejsca na montaż paneli na gruncie.
Carport fotowoltaiczny może stanowić rozwiązanie tego typu problemów, ponieważ panele służą jako dach tej konstrukcji, a system wsporczy można ustawić w dowolny sposób. Bez trudu można dopasować optymalny rozmiar i kąt nachylenia modułów do słońca. Przede wszystkim jednak wiaty fotowoltaiczne zapewniają potrzebne, dodatkowe miejsce do montażu systemu PV, jednocześnie nie zabierając cennej powierzchni działki. Dzięki temu mogą być stawianie nawet na małych posesjach lub takich o nietypowych wymiarach czy nachyleniu.
Czy budowa carportu się opłaca?
Zdecydowanie tak. Przede wszystkim dlatego, że taka wiata pełni dwie funkcję — miejsca parkingowego i konstrukcji wspornej pod instalację fotowoltaiczną. Kolejną kwestię jest to, że jej budowa nie wymaga uzyskania pozwolenia, ani nie jest konieczne tworzenie drogiego projektu. Postawienie zadaszenia wystarczy zgłosić do urzędu lokalnego — formalności są ograniczone do minimum.
Przede wszystkim jednak montaż fotowoltaiki w takiej formie to wymierne oszczędności związane z pozyskiwaniem darmowej energii ze słońca. Jeśli chcesz dowiedzieć się, ile dokładnie możesz zyskać i po jakim czasie koszt montażu instalacji się zwróci, skontaktuj się z nami. Przygotujemy dla Ciebie darmową wycenę.
Warto wziąć pod uwagę także liczne dotacje i możliwość finansowania inwestycji na preferencyjnych warunkach. Klienci indywidualni i biznesowi mogą skorzystać z wielu ułatwień promujących użytkowanie OZE. Jednym z najbardziej popularnych jest “Mój prąd”, czyli rządowy program, z którego kolejnych edycji skorzystało już tysiące Polaków. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat lub potrzebujesz wsparcia w złożeniu wniosku, chętnie Ci pomożemy.
Carporty fotowoltaiczne to atrakcyjna alternatywa dla paneli słonecznych montowanych na dachu budynku lub na gruncie. Warto skorzystać z licznych korzyści, które oferują. Jeśli szukasz godnych zaufania specjalistów w tej dziedzinie, jesteśmy do Twojej dyspozycji. Skontaktuj się z nami, by poznać szczegóły.
Niezależność, której potrzebujesz
CARPORT FOTOWOLTAICZNY Z STACJĄ ŁADOWANIA POJAZDÓW
Takie połączenie pozwoli Ci na niemal darmowe podróżowanie, co w obecnych czasach jest naprawdę dużą oszczędnością i udogodnieniem. Dodatkowo to kolejna cegiełka w trosce o środowisko. Same plusy!
Obsługa stacji ładowania jest bardzo prosta i intuicyjna. Wystarczy wyjąć kabel z samochodu i podłączyć go do gniazda w punkcie ładowania.
JAK TO DZIAŁA
ZALETY OFERTY
Zalety carportów z stacją ładowania pojazdów
WYGODA
OSZCZĘDNOŚĆ
INTUICYJNOŚĆ
OCHRONA ŚRODOWISKA
NASZE ZALETY
Co zyskujesz?
FG Energy zadba o twoje rachunki
Konsultacje ze specjalistą z branży fotowoltaicznej
25 letnia gwarancja uzysków
JESTEŚMY W TYM RAZEM
Pomoc w uzyskaniu dotacji
DOTACJE
Zyskaj nawet 20 500 zł w ramach tej inwestycji!
- Czas trwania: od 15 kwietnia 2022 r. aż do wyczerpania budżetu przeznaczonego na ten cel.
- Przewidywany budżet to 350 mln zł.
- Program jest przeznaczony dla osób mających instalację w systemie NET-BILLING.
- Dla osób, które pobierały już dotację w poprzednich naborach, a teraz przejdą na nowy system rozliczeń mają szansę dostać 2000zł dodatkowego dofinansowania na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej.
- Składanie wniosków będzie odbywało się online jak do tej pory.
- Wnioski mogą składać osoby, które zakupiły instalację fotowoltaiczną po 1 lutego 2022 roku.