Wiata fotowoltaiczna – czy wymagane jest pozwolenie?
Z roku na rok rośnie popularność fotowoltaiki, a jednocześnie wiat fotowoltaicznych. W poniższym artykule wyjaśniamy, czym jest wiata, jak można ją wykorzystać, a także odpowiadamy na pytanie, czy na postawienie wiaty trzeba uzyskać pozwolenie budowlane.
Popularne wykorzystanie paneli, czyli wiata fotowoltaiczna
Fotowoltaika zdobywa u nas coraz większą popularność. Niemal w każdej miejscowości widuje się już panele fotowoltaiczne umieszczone w różnych miejscach budynków mieszkalnych czy biurowych. Najczęstsze opcje montowania paneli fotowoltaicznych to umieszczanie ich na dachach budynków oraz instalowanie na przygruntowych konstrukcjach. W ten sposób tworzy się zarówno instalacje indywidualne, jak i tzw. farmy fotowoltaiczne, z których mogą korzystać firmy lub instytucje. Fotowoltaikę możemy umieścić również w innych miejscach – jednym z innowacyjnych pomysłów jest zamontowanie paneli na wiacie samochodowej, tworząc w ten sposób wiatę fotowoltaiczną, czyli inaczej carport fotowoltaiczny.
Dzięki zamieszczeniu paneli fotowoltaicznych bezpośrednio na wiacie samochodowej zyskujemy nie tylko zadaszenie dla samochodu wraz z miejscem postojowym, ale również funkcjonalną instalację generującą spore oszczędności w pozyskiwaniu energii elektrycznej. Jest to niezwykle przydatne rozwiązanie, jeśli nie mamy możliwości montażu paneli z fotowoltaiką w innym miejscu, np. na dachu domu czy budynku użytkowego. Wśród ciekawych i mniej oczywistych miejsc na umieszczenie paneli fotowoltaicznych z pewnością można również wskazać ściany budynku. Niemniej, choć panele na ścianie wyglądają ciekawie i zimą są stosunkowo wydajne, to w innych porach roku niestety ta wydajność maleje.
Wiata fotowoltaiczna – jak to działa?
Wiata fotowoltaiczna służy jako zadaszenie konstruowane po to, aby przykryć miejsce parkingowe dla samochodu. Jest to specjalnie zbudowana konstrukcja, która oprócz osłaniania samochodu produkuje prąd z promieni słonecznych. Tego rodzaju wiata jest połączeniem paneli fotowoltaicznych umiejscowionych na gruncie oraz statystycznej wiaty samochodowej. Tym samym to niezwykle przydatne rozwiązanie dla właścicieli posesji, na których nie ma zbyt wiele wolnego miejsca – połączenie wiaty parkingowej wraz z montażem paneli fotowoltaicznych pozwala zaoszczędzić sporo przestrzeni. Zamienną nazwą na wiatę fotowoltaiczną stosowaną w branży jest określenie: carport fotowoltaiczny.
Warto podkreślić, że panele na wiacie montuje się nie tylko jako zastępstwo dla solarów na dachu czy gruncie, ale również jako dodatkową instalację. To doskonałe rozwiązanie dla każdego posiadacza samochodu elektrycznego, który chciałby mieć możliwość naładowania go na terenie własnej posiadłości.
Zalety wiaty fotowoltaicznej
Zamontowanie wiaty fotowoltaicznej to oszczędność miejsca, darmowy prąd i wiele innych zalet! A oto kilka z nich:
- zadaszenie fotowoltaiczne nie tylko przyczynia się do oszczędności prądu, ale również chroni samochód przed wpływem czynników atmosferycznych;
- niższe koszty budowy samej konstrukcji;
- podczas letnich upałów wiata fotowoltaiczna to gwarancja ochrony przed nagrzaniem samochodu;
- wiatę fotowoltaiczną można również wykorzystać do ładowania samochodu elektrycznego;
- carport fotowoltaiczny może służyć do zbierania wody deszczowej, którą później gospodaruje się w celu nawodnienia ogrodu.
Wiata fotowoltaiczna może także pełnić inne funkcje. Sprawdzi się przykładowo jako zadaszenie drewutni, tarasu lub też schowek na ogrodowe narzędzia. Taką konstrukcję można również wykorzystać jako altanę ogrodową czy zadaszenie parkingu dla rowerów.
Wiata fotowoltaiczna a pozwolenie na budowę
Montowanie paneli fotowoltaicznych od niedawna podlega nowym regulacjom prawnym, co jednak nie wskazuje, aby inwestycja w tego rodzaju źródło oszczędności energii elektrycznej miała przestać się opłacać. Ponieważ wiata fotowoltaiczna jest budowana od podstaw, nie można zamontować paneli słonecznych na istniejącym już zadaszeniu, wiele osób może się zastanawiać, czy taki projekt wymaga pozwolenia na budowę. Według obowiązujących przepisów prawnych zbudowanie wiaty fotowoltaicznej należy zgłosić do odpowiedniego organu, jednak nie jest konieczne uzyskanie pozwolenia na budowę – pod warunkiem, że obszar zajmowany przez konstrukcję nie zajmuje więcej niż 35 m2.
Tym samym wiata z panelami słonecznymi podlega identycznym przepisom, co każde inne zadaszenie oraz obiekt budowlany. Co więcej, jeśli wiata do 50 m2 będzie budowana na działce, na której znajduje się budynek mieszkalny, nie musi być zgłaszana do urzędu. Należy jednak mimo wszystko przestrzegać zasad jej położenia, np. odległości od dróg i okien czy granic działki. Całość projektu wiaty fotowoltaicznej najlepiej skonsultować z ekspertami, którzy podpowiedzą najlepsze rozwiązania.