Gigantyczne podwyżki cen prądu
Rosnące ceny prądu widoczne są już od dawna na miesięcznych rachunkach. Wiele mówi się także o kolejnych podwyżkach prądu, związanych z latami zaniedbań polskiego rządu w zakresie transformacji energetycznej. Czy dojdą one do skutku? Jedna z firm energetycznych odkrywa karty i informuje o gigantycznym wzroście cen: “Bylibyśmy zainteresowani wzrostem taryfy na sprzedaż energii dla gospodarstw domowych na poziomie ok. 40 proc.” – mówi Paweł Szczeszek, prezes spółki Enea i jednocześnie zapowiada, że firma będzie składać wniosek do URE o zwiększenie taryfy. Nieoficjalnie mówi się, że reszta firm z branży energetycznej także planuje pójść w ich ślady.
Wszystko w rękach URE
O cenach prądu zadecyduje Urząd Regulacji Energetyki i według ekspertów do podwyżek faktycznie dojdzie, lecz prawdopodobnie nie będą one aż tak duże jak chciałyby tego firmy energetyczne.
Co w praktyce oznaczają takie podwyżki?
Zapowiadany wzrost można łatwo przedstawić za pomocą przykładu: Jeśli weźmiemy pod uwagę roczne zużycie prądu w przeciętnym gospodarstwie domowym na poziomie 2400 kWh i cenę taryfy wynoszącą 0,52 zł, to w skali roku podwyżka wyniesie niecałe 500 złotych.
Skąd się wzięły takie podwyżki?
Rosnące ceny prądu są prawdopodobnie wynikiem wielu lat zaniedbań i źle prowadzonej polityki klimatycznej / energetycznej w Polsce. Większość państw odchodzi całkowicie lub częściowo od energetyki węglowej i tym samym inwestuje w odnawialne źródła energii. Te działania znacznie przyspieszył jeszcze ostatni raport klimatyczny, który dla Polski wypadł fatalnie, a mimo to żaden z polityków nie zabrał głosu w tej sprawie.
Jak się przed nimi chronić?
Jedyną gwarancją ochrony przed podwyżkami, a jednocześnie ogromnym wsparciem dla planety jest inwestycja w odnawialne źródła energii, takie jak panele fotowoltaiczne i pompy ciepła. Rozwiązanie to na pierwszy rzut oka może wydawać się kosztowne, ale w praktyce to ogromna oszczędność i szereg innych korzyści. Fotowoltaika pozwala zaoszczędzić nawet 90% na rachunkach za prąd, a sama inwestycja w nią zwraca się już po 6-7 latach. Ponadto instalując panele fotowoltaiczne stajesz się niezależny energetycznie i zyskujesz wspomnianą wcześniej gwarancję stałej ceny prądu. Jeśli jednak koszty instalacji cię przerastają, to masz możliwość skorzystania z wielu programów rządowych, oferujących dofinansowania alternatywnych źródeł energii. Ceny prądu będą stale rosły, a stawiając na fotowoltaikę stawiasz na przyszłość – dbasz o środowisko, zapewniasz czyste powietrze sobie i swoim dzieciom i przyczyniasz się do szybszego rozwoju energii odnawialnej w naszym państwie.